RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Sep 25, 2017 6:14 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: MARILE LACURI
MesajScris: Sâm Apr 16, 2011 6:37 pm 
Neconectat
somn
somn

@ Bursi

Pt ca esti baiat destept si mai esti si saritor pe deasupra ( mersi pt spod! ) o sa-ti mai dau si eu cateva idei, putin diferite de ce ai auzit tu pana acum aici. PEntru mine marile lacuri au dat peste cand le-am impartit in mai multe lacuri mici si le-am pescuit ca atare. Una e sa pescuiesti in 16.000 de hectare si alta e sa pescuiesti intr-un golf de 10 hectare. Astfel nu mai esti intimidat , te concentrezi asupra lui si localizezi pestele mai usor si plus de asta s-ar putea sa prinzi peste din prima daca-ti faci treaba bine! Mai vrei un avantaj? O sa te coste nada putin ca o sa pescuiesti la interceptie si nu o sa mai fii nevoit sa investesti in barca si sa peascuiesti plantat pt ca daca alegi locul bine poti prinde peste la 1 mt de mal. :wink:

Totu-i posibil! depinde de tine cat de mult iti doresti acel lucru...

Sus

MesajScris: Sâm Apr 16, 2011 7:38 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Doua din "marile lacuri" din jud Bacau, RACACIUNI si PADURARENI PUTNA(e cumva intre BC si VN) sunt pline de surprize atat placute cat si neplacute:
-placute-peste mare, salbatic, torpile daca facem referire la crap, somn mare, locuri superbe de pescuit.
-neplacute-braconaj, peste putintel in comparatie cu ce era acum cativa ani, prostie si prostime asortata cu nesimtire, foarte aglomerat la sfarsit de saptamana.
Foarte pe scurt am facut o prezentare a celor doua locatii, se mai poate pescui si pe "canalele de fuga".
Ar fi foarte interesant sa putem organiza o "ieseala" de genul asta, unde parerea mea e ca ar fi necesar minim trei pescari, timp de minim trei zile in cursul saptamanii.
Ii mai putem cere un sfat si o parere lui Adi Galusca, e unul din oamenii cei mai in masura sa ne informeze si sa ne descrie aceste locatii si "obiceiurile" locului ...

Sus

MesajScris: Dum Apr 17, 2011 7:30 pm 
Neconectat
pana
pana

multumesc pt sfaturi,Niku trebuie sa notam si sa pregatim o astfel de iesirie.

Sus

MesajScris: Dum Apr 17, 2011 10:55 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Ai toata sustinerea mea . :wink:

Sus

MesajScris: Lun Apr 18, 2011 9:16 pm 
Neconectat
somn
somn

Legio scrie:
Propune un plan concret si astfel ai avea sanse ca unii oameni sa se implice in proiect . La modul la care ai prezentat tu deocamdata problema mai mult astepti ceva dela altii si astfel nu prea te poti astpta ca lumea sa tabarasca sa te ajute chiar daca ideea ta e una deosebit e valoroasa . :wink:

Fa-ti un plan mental a ceea ce vrei sa faci, peurma pune-l pe hartie si ti-ai tras un plan de actiune ! Nu-ti ramane decat sa descoperi oamenii potriviti pentru proiectul tau. SI nu uita - cand ai un plan bine pus la punct, si banii uneori inceteaza sa mai fie o problema! :wink:

ca de fiecare data faci pe desteptul!!!! nu te mai intreb cite partide ai pe aceste lacuri ca pt mine oricum nu reprezinta nimik. eu am inteles din prima ce a intrebat !

hei bursi, daca sghimbi bilele cu mamaliga sau srot de floarea soarelui e ok in rest planului tau nu-i trebuie decit locatiile mai retrase cu posibilitatea camparii pe termen lung . :wink: :wink: vorbim si stabilim ma bag :lol:

Sus

MesajScris: Lun Apr 18, 2011 10:31 pm 
Neconectat
pana
pana

:wink: locatiile mai retrase cu posibilitatea camparii pe termen lung :wink:

Sus

MesajScris: Lun Apr 18, 2011 10:48 pm 
Neconectat
somn
somn

da si sint, marea majoritate pe malul celalalt !

Sus

MesajScris: Mar Apr 19, 2011 1:21 am 
Neconectat
somn
somn

@ Adi G
Daca tu vezi lucrurile din perspectiva de pescar de stationar nu inseamna ca o faci pe desteptul.
EU daca spun un lucru il spun din convingere. Convingere bazata pe experienta, mare in comparatie cu a unora , infima in comparatrie cu a altora.
Asa cum eu nu-ti desconsider parerile si experienta, terog sa nu mi-o desconsideri nici tu pe amea - asta se numeste respect reciproc. Nu sunt eu in masura sa judec valoarea ta ca pescar de stationar si nici justetea rationamentelor tale insa nici tu nu esti in masura sa o determini pe amea.

Undeva, cele 2 ramuri de pescuit se despart. Tu stii tot ce misca pana la distanta unde ajungi cu pluta, eu vad lucrurile mai analitic, fiind nevoit sa-mi plases un plumb cu momeala intr-un areal mult mai vast.

E vreo problema ca vad lucrurile asa? SI eu si alde Andy Chambers ? SI alde KEn Townley? SI alde Tim Paisley? EU dela astia si dela altii al de ei am invatat sa prind peste si pana la proba contrarie cred in convingerile mele.

E vreo problema ca am studiat pescuitul pe ape mari discutand cu unii dintre cei mai eficace pescari de crap din sistemul competitional romanesc? E vreo problema ca am ajuns la o concluzie personala?
Daca asta inseamna ca o fac pe desteptul , atunci recunosc. O fac pe desteptul!

Sus

MesajScris: Mar Apr 19, 2011 7:49 am 
Neconectat
pana
pana

Deci,prea multe nu stiu despre "marile lacuri",de asta am si intrebat aici.ms pt raspunsuri.asta imi demonstreaza ca oamenii care stiu mai multe au incredere in mine.
Sper,cu ajutorul lui Legio si a lui Adi si altor baieti sa facem un pescuit tare vara asta,asa ca o tabara de vara pe unu din aceste lacuri.

Sus

MesajScris: Mar Apr 19, 2011 12:59 pm 
Neconectat
somn
somn

Corect!
Adi Galusca e unul dintre cei mai buni oameni sa te ajute in localizarea pestilor pe lacurile mari din zona Bacaului.
Tine aproape de el si organizati-va ca la carte ( militareste :lol: ) . Garantat veti avea o partida memorabila! :wink:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2