RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Noi 24, 2017 3:51 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: MARILE LACURI
MesajScris: Mie Apr 20, 2011 8:38 am 
Neconectat
somn
somn

Legio scrie:
@ Adi G..........................Tu stii tot ce misca pana la distanta unde ajungi cu pluta,....................

te inseli din nou :!: :!: mai ales pe marile, lacuri am pescuit cu lansetele pe fund (acolo am invatat sa arunc 150m) :!: :lol: :!:

Sus

MesajScris: Joi Apr 21, 2011 10:13 am 
Neconectat
somn
somn

Nu cred ca ma insel - ma refeream la faptul ca tu, ca un bun pescar de stationar te folosesti de orice fir de nisip pentru a prinde peste in raza de actiune a plutei. E o abordare oarecum limitata ca distanta insa mult mai amanuntita ca tefnica. Tu cauti pestele la 2,3 cm de substrat la adancimea soloanei de apa de 3,4m spre exemplu.
EU caut pestele mai intai in tr-o zona a lacului - coada- dig, gropa, etc. Insa eu nu pot cauta atat de amanuntit pe cat o faci tu cu sonda si pluta.
Eu nu cred ca arunc 150 si nici nu cred ca am nevoie. Nu ma bine pescuiesc sub copacul de langa mal si prind mai mult decat cei care isi rup ficatii aruncand la mare distanta? :wink:

Sus

MesajScris: Joi Apr 21, 2011 10:03 pm 
Neconectat
pana
pana

uite asa mai afla si noi cate ceva...
:lol:

Sus

MesajScris: Vin Apr 22, 2011 7:20 pm 
Neconectat
somn
somn

Legio scrie:
................pescar de stationar te folosesti de orice fir de nisip pentru a prinde peste in raza de actiune a plutei. E o abordare oarecum limitata ca distanta insa mult mai amanuntita ca tefnica. Tu cauti pestele la 2,3 cm de substrat la adancimea soloanei de apa de 3,4m spre exemplu.
EU caut pestele mai intai in tr-o zona a lacului - coada- dig, gropa, etc. Insa eu nu pot cauta atat de amanuntit pe cat o faci tu cu sonda si pluta.

tu chiar nu vrei sa intelegi ? nu am prins nici un somn si nici un crap (a nu se confunda cu ciortan !) la pluta pe aceste lacuri, si credema, ca am prins citiva mai multi (mai ales pe vremea cind pescuiam cu sacul !)

Legio scrie:
Eu nu cred ca arunc 150 si nici nu cred ca am nevoie. Nu ma bine pescuiesc sub copacul de langa mal si prind mai mult decat cei care isi rup ficatii aruncand la mare distanta? :wink:

sa vii sa-mi arati si mie copacul ala sau groapa aia la mai putin de 100m de mal ! tot nu mi-ai raspuns :!: cite partide ai pe aceste lacuri, de le cunosti ati de bine :?: :?: :?: :?:

Sus

MesajScris: Sâm Apr 23, 2011 1:16 pm 
Neconectat
somn
somn

Mai Adi, tu nu prea esti atent la ce spun eu, da nu-i nimic. Stiu ca esti obisnuit cu mine si ca nu te superi de cate ori ma explic.

Cand spuneam ca esti tatic intr-ale pescuitului de stationar ma refeream in general - nu neaparat pe marile lacuri . Tu ai rabdare sa scormonesti fiecare milimetru de substrat oriunde ai pescui - pe orice apa, pt ca stii ca unpic mai incolo , in stationar poate insemna unpic cam degeaba.

Peurma, iti mai spun inca odata, dedeata asta cat de direct si de exact pot eu - Cand ma refer la localizare si pescuit pe lacuri mari le pun pe toate intr-o oala si le tratez cu aceeasi unitate de masura care mie mi-a adus rezultate - impartirea imaginara in ma multe lacuri mai mici . Asa fac oriunde am un ocean de apa in fata , nu neaparat la Galbeni, Racaciuni sau sascut. Acolo nu-mi place sa pescuiesc de pe dig si nu-mi place pecuitul cu 30 de lansete orientate spre cer, si multe altele.
Nu trebuie sa cunosti un lac ca-n palma ca sa prinzi peste. Daca ai metoda inschimb. poti fi eficient indiferent de lac. Remember UK? :wink:

Sus

MesajScris: Sâm Apr 23, 2011 1:35 pm 
Neconectat
somn
somn

de teorie vad ca esti plin :!: deviem de la subiect :!: :!: omu chiar despre aceste lacuri a intrebat :idea: reciteste primul post :!: cit despre pescuit pe aceste lacuri...............esti la pamint, mi-ai raspuns chiar daca nu stii

Sus

MesajScris: Sâm Apr 23, 2011 2:06 pm 
Neconectat
somn
somn

DIferenta dintre 2 teoreticieni la fel de buni se face in momentul in care unul din ei are capacitatea de a accesa informatia potrivita la momentul potrivit. EU la chestia asta muncesc continuu si nu ma pot plange de rezultate.

Nu am deviat de la nici un subiect . Am un mare cusur - vorbesc mult si probabil nu m-am exprimat eu indeajuns de concis si pe subiect.

EU nu vorbeam STRICT despre aceste lacuri. Bursi nu se referea doar la acele lacuri , el nu a intrebat "la care dala sa ma asez si cat de departe sa lansez - a intrebat generic. O intrebare generica naste un raspuns generic.

LAcuri mari sunt si Movileniul, si Sarulestiul , si Stanca si tot asa inainte. Ce se aplica pe unele se aplica si pe altele si asta e o teorie demonstrata de altii mai buni ca mine.

Cat de la pamant sunt eu intr-ale pescuitului pe lacurile astea nu e important in discutia asta. Deschidem un topic separat si povestesc de-a fir-a-par toate partidele pe lacurile alea, si poate si altii o sa invte din greselile mele, fara a le repeta la randu-le.

Am invatat pe lacurile alea niste lucruri care mi-au folosit si-mi folosesc de 10-11 ani de fiecare data cand arunc undita-n apa si asta pentru mine e mai important decat sa fi prins mult peste sau peste mare.

Hai ca sa nu ne mai consumam energia aiurea...
EU propun ceva concret :

Tabara de pescuit pe 3 zile
Locatia o alegi tu pe lac - cunosti mai bine zona si ne poti scuti de zile de cautari zadarnice.
Tu explici cum prinzi tu peste acolo, dece faci tot ce faci, dece nu faci cum fac eu, dece folosesti momeala aia si nu ailalta, dece e important sa pescuiesti pe astfel de lacuri cel putin 3 ( ca sa nu spun 5) zile, si tot asa.
EU o sa te secondez si o sa ma rezum doar la ce stiu sa fac eu mai bine , sau marog, ce am demonstrat ca stiu sa fac bine ; monturi, tehnici de marcaj si sondare si alte teorii dinastea .

-----------------------------------------------------------------------
O sa fie acolo RVP - e o revista care se respecta si va trimite acolo macar un reprezentant.
O sa fie acolo probabil si Adevarul - sunt cativa pescari pasionati acolo si nucred ca ar rata ei asa un subiect .
Daca se face valva pe tema asta si in BC nu e exclus ca vreun post local sau vreo publicatie sa nu fie interesata de subiect.
Toate astea inseamna o cantitate mare de atentie concentrata intr-un loc. O astfel de chestiune da prilejul unor firme sa-si faca reclama - European Food are bere buna si multa si vrea ca toata lumea sa stie asta, Planet Baits face niste produse excelente si cu siguranta are interesul ca lumea sa stie lucrurile astea. COtnari face vin bun si daca cineva propune , nu cred ca nu s-ar putea face o degustare de vin pe malul apei ....
Etc.
------------------------------------------------------------------------

Propunerea mea e una constructiva , nu o piatra pe care sa se ascuta orgolii.
Stii ca te apreciez si ca indiferent de cat ne-am intzepa eu nu ma pot certa cu tine...

Sus

MesajScris: Sâm Apr 23, 2011 2:15 pm 
Neconectat
somn
somn

o singura schimbare, fiecare pe cont propriu in alegerea locului, momeli etc., ca sa fie si corect si credibil vom fi asistati, adica nici unul dintre noi nu va sta singur pe aceasta perioada.

PS si mie imi place despre tine, tocmai de aceea NU POT sa te las sa aberezi

Sus

MesajScris: Sâm Apr 23, 2011 3:59 pm 
Neconectat
pana
pana

foarte tare ideea,Legio.
Eu ma bag.
Ar fi tare o tabara de genu asta pe unu din gigantii nostri de aici de aproape.
alegem locu,nadim din timp etc...
e altceva,e salbatic,e cu sanse mari de capturi capitale si e moca. :lol:

Sus

MesajScris: Sâm Apr 23, 2011 4:01 pm 
Neconectat
somn
somn

Iar n-ai inteles ce-am vrut sa spun.

EU am propus un seminar din care cei interesati sa poata invata ceva, dela un om cu experienta ca tine. Daca pot da si eu o mana de ajutor e ok, daca nu-nu.

Nu ma intereseaza intrecerile unu la unu cu atat mai mult cu cat nici nu domeniul unde excelez - pescuitul pe marile lacuri. Nu simt nevoia sa demonstrez nimic nimanui si deasta cel putin deocamdata nu ma implic in astfel de provocari.

Eu sunt dispus sa-mi sacrific 3 zile din programul meu pt a intinde o mana celor interesati sa-si perfectioneze stilul de pescuit si sunt sigur ca si eu as avea multe de invatat. DIntr-o disputa de orgolii nu poate iesi nimic bun.

Propunerea mea cu seminarul de 3 zile pe ape de mari dimensiuni ramane valabila.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2