RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Noi 20, 2017 7:54 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Apr 11, 2014 10:51 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Sa ma laud ca mi-o venit in minte sa intru iar pe forum abia la ora asta sa vad care mai e treaba ? asta dupa ce am fost si`am cautat sa cumpar cizme, saci .. , am pregatit sandwich-uri, ceva incalzitor.. etc.. etc... si rucsacu e la usa gata de plecare ? :-/

Nu`i nimic, sunt pregatit pentru tura urmatoare .. si chiar un motiv in plus :-), postati data din timp (1-2 sapt inainte) si voi face tot posibilul sa ajung, singur sau de ce nu insotit.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 4:05 am 
Neconectat
veteran
veteran

era posibil sa ne intalnim vreo 3 la punctul din tutora.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 7:23 am 
Neconectat
pana
pana

Respect pentru cei care au insistat sa tinem ecologizarea,din pacate nu se putea la cat a plouat si ploua in continuare....ramane 4.05.2014 chiar daca multi merg in miniconcediu,poate mai ramane cineva si pentru Prut

Sus

MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 7:36 am 
Neconectat
moaca
moaca

As putea propune o solutie (mai degraba un paliativ) ?

Deschidem un topic nou denumit "Pe Prut - La peste cu sacul (de gunoi)".
Postam in el imagini/foto cu sacul de gunoi strins de la locul de pescuit.
Putem chiar "inventa" si un premiu onorific (o diploma sa zicem) pentru "cel mai bun sacosar al lunii" (titlul de pe diploma e deschis propunerilor).

Sunt destui oameni care, dintr-un motiv sau altul, nu pot participa la o actiune de acest gen. Dar daca pot fi convinsi sa rupa 1/2 ora din partida de pescuit pentru a face curat cit de cit pe zona unde se afla, consider ca e un cistig major.
Pentru unii dintre noi e de ajuns o mica motivare pentru a trece de la o atitudine pro-natura la a o pune in practica.
Diploma ar reprezenta recunoasterea comunitatii din care face parte pentru actiunile sale.
Imaginile si discutiile de pe topicul respectiv - instrumentul de promovare a atitudini pro-natura.

(Pe linga asta mai am la indemina si alte instrumente pentru promovarea acestui tip de atitudine si a oamenilor implicati - site, FB, etc. )

Sus

MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 7:56 am 
Neconectat
veteran
veteran

buna idee. ma gandeam azi-dimineata ca, de cate ori merg la prut, daca mi-as rupe o ora (stai tu, dan, langa lansete?), as putea pleca cu un sac de gunoi de fiecare data. la asta as avea rezultate mai bune decat la pescuit.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 11:10 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

alex leonte scrie:
buna idee. ma gandeam azi-dimineata ca, de cate ori merg la prut, daca mi-as rupe o ora (stai tu, dan, langa lansete?), as putea pleca cu un sac de gunoi de fiecare data. la asta as avea rezultate mai bune decat la pescuit.

Este o idee buna, care eu si colegii mei o punem in practica aproape de fiecare data cand pescuim, pe prut sau pe orice balta de stat. Imi place sa pescuiesc pe un loc curat, sa pot face o poza in care gunoiul sa nu fie "vedeta", ci natura, pestele si de ce nu eu :-).

Aloc atata timp cat este necesar pt activitatea asta, adun gunoaiele pe 30-50 m stanga si dreapta mea. Ca sa fie si mai buna treaba, ma bucur de initiativa domnlui Nichita de la PF Iasi, care si-a dat cuvantul ca anul acesta va pune in practica cele spuse anul trecut, adica amenda si daca nu ma insel interzicerea accesului pe Prut pentru cei care nu curata si nu lasa curat locul unde a pescuit.

Am intrebat ce facem daca cantitatea de gunoi este exagerat de mare (am patit asta la Cotul Bran in toamna), si nu o putem incarca in masina noastra personala .., ca raspuns a spus sa o adunam, si sa sunam la PF, le spunem locatia unde am adunat tot gunoiul, si va incerca sa discute cu primarul localitatii de pe aria respectiva sa trimita o caruta sau o masina sa il ridice.

Sus

MesajScris: Vin Mai 02, 2014 4:24 pm 
Neconectat
pana
pana

imi pare rau ca nu pot sa ma tin de cuvant.....am un deces in familie

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2