RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 8:58 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: PE PRUT- LA CULES GUNOAIE CU SACUL
MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 8:04 am 
Neconectat
veteran
veteran

Sunt invitati toti iubitorii de ecologie dar si de raul Prut sa participe activ in functie de timpul liber al fiecaruia la curatarea malurilor raului Prut de gunoaie.Gunoiul cules in saci v-a fi dus de cel ce l-a strans la un loc special amenajat pentru colectarea gunoaielor . Ca sa dovediti ca ati prestat aceasta munca e bine sa face-ti poze si sa le puneti aici pe forum.ca sa vada toata lumea.
Va invit sa face-ti si voi propuneri pentru stimularea celor fruntasi in munca de colectarea gunoaielor.Pot fi stimulente morale dar si materiale.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 8:44 am 
Neconectat
veteran
veteran

mai avem doua luni si jumatate de asteptat pt asta, dar e bine de stiut. multumim mircea pt anunt si lui teodor pentru idee.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 11:51 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Parerea mea e ca nu trebuie stimulat material acest tip de activitate, ci doar moral.

Daca este sa se faca material, atunci propun ca pentru fiecare persoana care aduna gunoi si posteaza aici sa se doneze cate o punga de nada, o cutie plina cu viermi, sau scule de pescuit uitate prin debara unui copil care se prezinta la un magazin de pescuit partener cu Prieteni Pescari, copil care pare mai necajit, si a venit spre exemplu sa cumpere 2 lingurite de viermi ca atatia bani are. Pe langa acest mic cadou, sa i se dea si un pliant despre care sa contina cateva idee despre beneficiul adus noua si naturii prin mentinerea curateniei la locul de pescuit.

Sau, in loc de pliant, sa li se dea un CD gratuit cu un ABC in ale pescuitului de incepator .. cu scule permisive, fie ele de bazar sau incropite cu ce avem prin casa sau pe malul baltii, unde printre randuri ... de-a lungul filmarii .. li se explica de catre pescarul experimentat din cadru si importanta curateniei. Nu trebuie facut clip aparte cu treaba asta, pentru ca multi vor avea intentia sa dea forward pana in locul in care devine interesant clip-ul.

Se poate face eventual si poza la copil, asta va fi rasplata celor care au postat sacii de gunoi adunati, poza in care cel mai probabil copilul trebuie sa aibe fata blurata date fiind legile de protectie a copilului.

Pentru viermi, nu cred ca e un capat de lume daca magazinul face benevol si fara pretentii treaba asta, pentru nada, se poate discuta cu firma producatoare de un contract mic de sponsorizare, unde copilul castiga nada .. firma si magazinul primesc reclama, noi ne bucuram de locuri mai curate de pescuit. Eventaul CD-ul poate fi produs de PP, ca si parte a actiunii de constientizare si ecologizare a naturii.

Sper ca v-am dat idei, si ca sunt la indemana.

Pana una alta, sustin ideea cu postatul pozelor, una inainte de a aduna gunoiul care arata mizeria, si una dupa .. unde aratam ce frumos poate arata un loc curat:).

Sus

MesajScris: Lun Iul 07, 2014 8:38 pm 
Neconectat
somotei
somotei

zaibit scrie:
Parerea mea e ca nu trebuie stimulat material acest tip de activitate, ci doar moral.

Daca este sa se faca material, atunci propun ca pentru fiecare persoana care aduna gunoi si posteaza aici sa se doneze cate o punga de nada, o cutie plina cu viermi, sau scule de pescuit uitate prin debara unui copil care se prezinta la un magazin de pescuit partener cu Prieteni Pescari, copil care pare mai necajit, si a venit spre exemplu sa cumpere 2 lingurite de viermi ca atatia bani are. Pe langa acest mic cadou, sa i se dea si un pliant despre care sa contina cateva idee despre beneficiul adus noua si naturii prin mentinerea curateniei la locul de pescuit.

Sau, in loc de pliant, sa li se dea un CD gratuit cu un ABC in ale pescuitului de incepator .. cu scule permisive, fie ele de bazar sau incropite cu ce avem prin casa sau pe malul baltii, unde printre randuri ... de-a lungul filmarii .. li se explica de catre pescarul experimentat din cadru si importanta curateniei. Nu trebuie facut clip aparte cu treaba asta, pentru ca multi vor avea intentia sa dea forward pana in locul in care devine interesant clip-ul.

Se poate face eventual si poza la copil, asta va fi rasplata celor care au postat sacii de gunoi adunati, poza in care cel mai probabil copilul trebuie sa aibe fata blurata date fiind legile de protectie a copilului.

Pentru viermi, nu cred ca e un capat de lume daca magazinul face benevol si fara pretentii treaba asta, pentru nada, se poate discuta cu firma producatoare de un contract mic de sponsorizare, unde copilul castiga nada .. firma si magazinul primesc reclama, noi ne bucuram de locuri mai curate de pescuit. Eventaul CD-ul poate fi produs de PP, ca si parte a actiunii de constientizare si ecologizare a naturii.

Sper ca v-am dat idei, si ca sunt la indemana.

Pana una alta, sustin ideea cu postatul pozelor, una inainte de a aduna gunoiul care arata mizeria, si una dupa .. unde aratam ce frumos poate arata un loc curat:).

buna ideea - :-bd =d> =d> =d>

Viata este Facuta din INCERCARI - “Nu merge inaintea mea, s-ar putea sa nu te urmez. Nu merge nici in urma mea, s-ar putea sa nu te conduc bine. Mergi alaturi de mine si fii prietenul meu.” - Albert Camus
0722247981-cosmote
www.crfishingclub.ro

Sus

MesajScris: Dum Iul 20, 2014 12:27 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Prut - Cotul Bran - 19 Iulie 2014 - 3 locuri de pescuit mai curate, cu PamPam si inca 2 colegi de munca. Timp alocat ~15 min, captura 7 saci a 60 litri fiecare.

Rog pe cei care nu fac curat .. sa pastreze macar curatenia pe care o gasesc, cei care nu vor sa adune gunoiul de pe locul de pescuit .. sa si`l adune macar pe cel care`l fac ei insasi, iar acelora care vor sa se bucure de natura si de o poza pe malul apei nu le spun nimic, stiu ei ce sa faca.

Multumesc.

Fişiere ataşate:
1.jpg
1.jpg [ 169.1 KiB | Vizualizat de 392 ori ]
2.jpg
2.jpg [ 145.75 KiB | Vizualizat de 392 ori ]
3.jpg
3.jpg [ 179.27 KiB | Vizualizat de 392 ori ]
4.jpg
4.jpg [ 160.29 KiB | Vizualizat de 392 ori ]
5.jpg
5.jpg [ 172.43 KiB | Vizualizat de 392 ori ]
6.jpg
6.jpg [ 157.12 KiB | Vizualizat de 392 ori ]
7.jpg
7.jpg [ 161.99 KiB | Vizualizat de 392 ori ]
8.jpg
8.jpg [ 132.58 KiB | Vizualizat de 392 ori ]
Sus

MesajScris: Dum Iul 20, 2014 1:15 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Felicitari . Un exemplu demn de urmat de cati mai multi pescari indragostiti de natura.

Sus

MesajScris: Dum Iul 20, 2014 4:46 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Cuvintele sunt de prisos.

Sus

MesajScris: Lun Iul 21, 2014 9:35 am 
Neconectat
pana
pana

Bravo baieti, felicitari!! :-bd =d>

Sus

MesajScris: Dum Iul 27, 2014 6:21 pm 
Neconectat
veteran
veteran

felicitari celor implicati!

www.novobaits.ro
It s more than passion!

Sus

MesajScris: Joi Sep 04, 2014 5:53 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Buna ziua!

Felicitari lui Zaibit, PamPam si colegilor lor.

Astazi am fost si eu in zona Sculeni si am derulat o actiune asemanatoare, dar la o scara mai mica (in timpul saptamanii merg la pescuit singur, cu autobuzul :)) si nu pot transporta prea mult gunoi) - am strans doar 3/4 sac cu gunoi. Saptamana viitoare ajung la Frasuleni si am de gand sa culeg si acolo.

Eu cred ca daca fiecare pescar va face curatenie in jurul locului sau de pescuit, Prutul va fi mult mai curat (o mie de oameni X un sac de gunoi = mult gunoi :-bd ).

Fire intinse si Spor la Cules!

Fişiere ataşate:
2014-09-04_08-12-23_132.jpg
2014-09-04_08-12-23_132.jpg [ 132.39 KiB | Vizualizat de 268 ori ]
2014-09-04_08-12-34_617.jpg
2014-09-04_08-12-34_617.jpg [ 134.69 KiB | Vizualizat de 268 ori ]
2014-09-04_08-25-10_14.jpg
2014-09-04_08-25-10_14.jpg [ 123.36 KiB | Vizualizat de 268 ori ]
2014-09-04_08-39-09_262.JPG
2014-09-04_08-39-09_262.JPG [ 129.92 KiB | Vizualizat de 268 ori ]

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2