RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Noi 20, 2017 7:55 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Mai 07, 2014 10:35 am 
Neconectat
veteran
veteran

9/4--7/6/2007 60 zile ministru MADR care a semnat ordinul Dan Stefan Motreanu
15/4--13/6/2008 60 zile secretar de stat-------------------Gh.Albu
1/4--30/6/2009 9o zile ministru----------------------------Ilie Sarbu
1/4--9/7/2010 100 zile----------------------------------Mihail Dumitru
1/4--30/6/2011 9o zile -----------------------------------Valeriu Tabara
15/4--13/6/2012 60 zile-----------------------------------Stelian Fulea
8/4--6/7/2013 90 zile------------------------------------Rovana Plumb
1/4--29/6/2014 90 zile-----------------------------------Lucia Ana Varga
Trageti si voi concluziile privind respectarea legilor privind acordurile intrenationale intre Romania si Rep. Moldova
http://www.monitoruljuridic.ro/act/acor ... 47291.html

Sus

MesajScris: Mie Mai 07, 2014 2:42 pm 
Neconectat
veteran
veteran

ce concluzie sa tragem? ca se poate si mai rau. =))
au fost si 100 de zile. oricum, interesanta statistica.

Sus

MesajScris: Mie Mai 07, 2014 4:11 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Nu ai citit cu atentie. Iata pontul ! Ilie Sarbu semneaza Acordul si tot el este minstru care mareste perioada de prohibitie la 90 de zile.Oare a uitata ce a semnat sau a facut-o intentionat la sugestia AGVPS unde era presedine de onoare.? Stelian Fuia cunostea acest tratat si a revenit la 60 zile pentru ca apoi Rovana Plumb sa puna iar 90 zile.Eu nu spun ca numai ministri sunt vinovati dar subalternii lor poarta vina cea mai mare pentru nerespectarea legii.O parte din vina apartine si ANPA care este organ de specialitate in domeniu pescuitului.Deci lantul slabiciunilor.Cel mai curios lucru este ca nu vor sa recunoasca greseala si sa o remedieze de urgenta prin emiterea unui nou Ordin cu un singur articol in care sa scrie ca prohibitia pe raul Prut se modifica la 6o zile conform Acordului. semnat cu Rep. Moldova.Ordinul de prohibitie pe 2014 a fost conceput de unul care habar nu are de pescuit deoarece ne-a furat dreptul de a pescui la stiuca chiar cu eliberarea exemplarelor prinse.
In aceasta perioada stiuca nu mai depune icre.si se putea prinde si elibera asa cum fac toti cei care se considera sportivi si nu pescari de tigaie. :))

Sus

MesajScris: Joi Mai 08, 2014 5:58 pm 
Neconectat
Revista lu' Peste
Revista lu' Peste

Haideti sa nu fim rai cu domnii de la anpa, ca sunt niste tipi foarte ok. In plus, sunt si modesti. Tocmai ce-am aflat ca in urma cu trei saptamani au facut o impresionanta populare la Stanca Costesti:

Acțiune de populare a lacului Stânca-Costești

GUVERNUL ROMÂNIEI
MINISTERUL MEDIULUI ŞI SCHIMBĂRILOR CLIMATICE
DEPARTAMENTUL PENTRU APE, PĂDURI SI PISCICULTURĂ

În data de 12.04.2014, în cadrul Acordului între Guvernul Republicii Moldova și Guvernul României privind cooperarea în domeniul protecției resurselor piscicole și reglementarea pescuitului pe râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești, a avut loc o acțiune de populare a lacului Stânca-Costești cu peste 2 milioane icre embrionate de șalău. Această acțiune se înscrie în activitățile desfășurate de cele două state pentru protejarea resurselor piscicole și menținerea diversității ihtiologice.

De-asemenea, tot ca o acțiune de colaborare în cadrul Acordului, în data de 13.04.2014, a avut loc o misiune comună de control, realizată de inspectorii piscicoli din Republica Moldova, inspectorii piscicoli din România și reprezentanții Poliției de Frontieră din cele două state.

Aceste acțiuni comune de colaborare pentru protecția resursei acvatice vii vor continua și în perioada următoare.

Sursa: http://ape-paduri.ro/actiune-de-popular ... -costesti/

Placut surprins de complexitatea actiunii, am dorit sa aflu cate icre depune o femela de salau, ca sa-i laud cat mai documentat. M-am oprit la prima sursa credibila de pe google si ce aflu! O femela de salau depune intre cateva zeci de mii pana la 500 mii de icre; exemplarele mari pot depune chiar si un milion de icre :-bd

Chiar si asa, o populare pe baltutza asta mica - cum e Stanca Costesti - cu icre fecundate de la doi salai mai mari, merita evidentiata, mai ales ca anpa dovedeste ca face astfel eforturi de a respecta acordul cu moldovenii, sa nu-i mai critice degeaba pescarii ca nu stiu sa numere pana la 60 de zile calendaristice ...
N-am inteles insa de ce niciun cuvant despre rezultatele controlului comun pe care l-au facut - tot - cu aceasta ocazie. De fapt, e simplu. Nu sunt dom'ne braconieri pe Stanca si pe Prut! Ca doar e prohibitie si se practica doar pescuit stiintific!

Sus

MesajScris: Vin Mai 09, 2014 4:05 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Priviti si voi cum considera baietii de la ANPA cu formula 'AM PROPUS' ca si cum Acordurile intrenationale odata semnate se negociaza si la nivele mai joase nu la nivel de ministri.

Fişiere ataşate:
20140509_165536.jpg
20140509_165536.jpg [ 82.11 KiB | Vizualizat de 249 ori ]

MesajScris: Vin Mai 09, 2014 4:16 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Iata ce am mai gasit despre salau. Intrebarea este din ce oras erau cei care au participat cu moldovenii la reproducerea salaului in lacul Stanca-Costesti?
http://www.sander.ro/index.php?page=det ... stire&id=5
dati click si cititi mai multe subiecte

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2