RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 12:13 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Dec 06, 2014 4:43 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Iata ce am gasit intamplator pe net

Ariile protejate din Iasi raman fara administrator
Doar doua asociatii din Iasi s-au inscris in ultima sesiune de depunere a dosarelor privind preluarea in custodie a unor arii protejate din Iasi. Acestea nu au indeplinit conditiile necesare pentru a deveni custode. Astfel, sesiunea de depunere a fost prelungita cateva zile. Cei interesati sa depuna dosarele privind preluarea in custodie a ariilor protejate din judetul Iasi, care nu necesita structuri de administrare, mai pot depune dosare la sediul Agentiei pentru Protectia Mediului Bacau. Dosarele vor fi intocmite in conformitate cu prevederile OM nr. 1470/2013 pentru aprobarea Metodologiei de atribuire a administrarii si custodiei ariilor naturale protejate. Pot depune solicitari persoanele fizice si juridice interesate, publice sau private, care indeplinesc conditiile impuse prin Ord. 1470/2013 referitoare la capacitatea tehnica, stiintifica si financiara in vederea bunei administrari a ariilor naturale protejate. Pentru judetul Iasi, se poate solicita preluarea in administrare a sitului de interes comunitar Natura 2000 – ROSCI Raul Prut cu rezervatiile incluse si pentru alte 14 arii naturale protejate, din care 10 sunt situri Natura 2000, cu rezervatiile incluse. De asemenea, sunt incluse si patru arii naturale de interes national.

Sursa Articol:
Buna Ziua Iasi
Publicat de:
drumetiimontane
Mar, 25/11/2014 - 22:16

Sus

MesajScris: Sâm Dec 06, 2014 6:03 pm 
Neconectat
pana
pana

cea mai mare teapa e administrarea unei arii protejate......noi PP am avut-o si? ....praf in ochi pentru fraieri....am cerut 15 lei de pescar pentru administrare si am fost acuzat (la 3870 de pescari!!!!!) abuz in serviciu pe motivul ca pescarii merg la pescuit nu viziteaza aria????? iar pescuitul nu e o activitate care influientiaza aria protejata????

Sus

MesajScris: Mie Ian 14, 2015 10:55 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Si aceasta administrare in ce consta? In statul la birou ? Fara suparare dar eu nu am vazut pe nimeni pe malul prutului inafara de pescari si Politia de frontiera.

Sus

MesajScris: Vin Ian 16, 2015 12:12 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

puryk scrie:
Si aceasta administrare in ce consta? In statul la birou ? Fara suparare dar eu nu am vazut pe nimeni pe malul prutului inafara de pescari si Politia de frontiera.

=d> =d> =d>

Sus

MesajScris: Vin Ian 16, 2015 7:08 am 
Neconectat
pana
pana

Braconierii ai uitat sa-i mentionezi. Sa nu cumva sa se supere. Poate vor si ei sa fie administrati. :-D

Sus

MesajScris: Vin Ian 16, 2015 10:29 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Pe braconieri nici nu ii mai mentionez deoarece ei sunt ca si copacii de pe malul prutului....sunt prezenti tot timpul.

Sus

MesajScris: Vin Ian 16, 2015 10:56 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

sa nu-l uitam pe ala "salut!merge,merge..n-ai o tigara in plus?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2