RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 3:00 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Raspuns de la ANPA
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 2:42 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Cititi raspunsul de la ANPA

Fişiere ataşate:
122820(1).PDF [592.95 KiB]
Descărcat de 74 ori

Subiectul mesajului: Re: Raspuns de la ANPA
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 9:31 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

ce propuneri ai facut(daca nu e secret)?

Sus

MesajScris: Mie Ian 14, 2015 7:33 am 
Neconectat
veteran
veteran

In legislatia romana scrie ca ai voie sa pescuiesti cu 4 undite sau4 lansete cu cate 2 carlige iar in Acordul cu Moldova scrie ca se pot folosi 2 undite sau 2 lansete cu 2 carlige.fiecare Se bat cap in cap.aceste pevederi. Pe verso Aziului de la Politia de frontiera scrie 2 undite sau 2 lansete cu cate 2 carlige.Le-ma scris sa prevada in mod precis in ordinul de prohibitie numarul de undite admise la pescuit ca in acord deoarece Politia de frontiera respecta acordul.Am citit nu foarte mult timp in urma o postare pe forum in care un user mentiona ca a avut discutii contradictorii cu politia de frontiera referitor la numarul de lansete.Daca fac aceast precizare nimeni nu mai poate contesta dar vezi ca ei nu prea o pot face deoarece intra in contradictie cu legea romana care a fost facuta fara a tine cont de Acordul intrenational si care are prioritate fata de legea intrena.Deci trebuie modificata legea intrena lucru care e ca si cum ai vrea sa treci o camila prin urechile acului.Sunt legi mult mai importante care zac de ani de zile in sertarele parlamentarilor si nimeni nu ii intreaba de sanatate deoarece au 2 luni concediu pe an.E o harababura in legislatia privind pescuitul sportiv ca nici legislativul nu mai stie cate acte normative au emis care mai sunt in vigoare si care se bat cap in cap .Ar trebui abrogate toate actele emise pana in prezent si facuta o noua lege care sa cuprinda chintesenta ideilor bune din legile abrogate.E greu dar nu e de mare importanta pentru legislativ.alte legi au prioritate.Pe actualele permise de pescuit emise de ANPA au pe spate 8 casute pe care trebuia sa se lipesca un mic tichet in fiecare an. Nu s-a tiparit aceste tichete si acum in proiectul de ordin scrie ca se vor face noi permise deci cele vechi nu mai sunt bune.Le-am scris sa se elibereze permise ca in occident dar isi pierd obiectul muncii.si raman someri.Nu vezi cum e pasata ANPA de la agricultura la mediu si iar la agriculktura.Este cineva interesat sa o poata controla avand interese la mijloc.Numai bine.
vezi art 5 pct 3 permisele se elibereaza anual
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 202014.pdf
daca nu se deschide primul linck intra aici de sus in jos pozitia 5 da clik sa deschizi PDF
http://www.anpa.ro/propuneri-acte-normative/

Sus

MesajScris: Dum Mar 01, 2015 1:19 pm 
Neconectat
veteran
veteran

alt raspuns de la ANPA

Fişiere ataşate:
105528 %281%29 (1).PDF [415.11 KiB]
Descărcat de 30 ori

MesajScris: Dum Mar 01, 2015 1:58 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

pan' la urma cum e voie: 2 cu 2 carlige, sau 4 cu 2 carlige? pe prut bineinteles.....

Sus

MesajScris: Dum Mar 01, 2015 11:09 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Pe Prut te controleaza numai Politia de Frontiera si nimeni altcineva.Pe verso Avizului eliberat de Politia de Frontiera scrie ce trebuie sa faci.Citeste pe Avizul din 2014 ca e la fel si in 2015.
2 undite sau 2 lansete cu cate 2 carlige fiecare.asa prevede HG nr1207/2003 art 7 si 8 din Regulament. Referitor la obtinera Avizului am mai scris pe forum.Intra aici www.ijpfiasi.ro si cauta unde scrie Avize in partea stanga sus da clik pe acest scris si citeste.HG nr 1207 se bate cap in cap cu legislatia interna care prevede 4 lansete cu cate 2 carlige fiecare.Nici una nu poate fi modificata decat numai trecuta prin Parlament si asta dureaza chiar ani de zile ca nu e o prioritate pentru ei.Pe Prut pescuiesti cu 2 lansete iar in apele din interior cu 4 lansete.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2