RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Noi 20, 2017 7:56 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: LEGEA ACVACULTURII SI PESCUITULUI
MesajScris: Sâm Feb 14, 2015 9:00 am 
Neconectat
veteran
veteran

LEGEA acvaculturii si pescuitului din 24.04.2014 ce se afla pe sute-ul Departamentului pentru ape,paduri si piscicultura in subordinea Guvernului Romaniei
se poate citi urmatoarele:
Capitolul 7. Pescuitul de agrement şi sportiv
Art. 46. (1) Pescuitul de agrement reprezintă activităţi necomerciale de pescuit care exploatează resursele acvatice vii în scop
recreativ sau turistic și se practică în ecosisteme acvatice naturale și amenajate
(2) Pescuitul recreativ în ecosisteme acvatice naturale şi amenajate (cu excepţia amenajărilor piscicole) se efectuează pe baza unui
permis nominal valabil pe o perioadă calendaristică determinată (1zi/ 1 săptămână/1lună/ 2 luni/un an calendaristic), a tichetului
teritorial și carnetului de capturi emise de Agenția Națională pentru Pescuit şi Acvacultură și eliberate de asociațiile de pescari
autorizate deţinătoare ale unui drept de pescuit într-un teritoriu delimitat, în baza unui test care să confirme cunoaşterea legislaţiei
specifice şi a unor noţiuni de ihtiologie elementare.
(3) Pescuitul recreativ în amenajările piscicole înregistrate în Registrul Unităţilor de Acvacultură se efectuează în condiţiile şi pe baza
regulamentului stabilit de deţinătorul licenţei de acvacultură, regulament înregistrat la autoritatea publică centrală responsabilă
pentru domeniul pescăresc, care se va constitui în anexă la licenţa de acvacultură.
(4) Pescuitul turistic se efectuează pe baza unui permis nominal valabil pe o perioadă calendaristică determinată (1zi/ 1 săptămână), a
tichetului teritorial şi a fişei de capturi emise de Agenția Națională pentru Pescuit şi Acvacultură și eliberate de titularii unei cote de
pescuit în baza unui test care să confirme cunoaşterea legislaţiei specifice şi a unor noţiuni de ihtiologie elementare. Fişa de capturi
se returnează in maxim 24 de ore de la sfârşitul perioadei de valabilitate a permisului, sub orice formă (fizică sau electronică – sms,
email, etc) către titularul cotei de pescuit.
(5) Pescuitul sportiv reprezintă activităţi necomerciale de pescuit practicate în scop de performanţă de către structuri sportive
înregistrate în Registrul Sportiv de către autoritatea publică centrală care răspunde de sport
(6) Pescuitul sportiv se poate defăşura în ecosisteme naturale şi amenajate în baza unui acord încheiat cu deţinătorului cotei de pescuit
sau cu deţinătorului unei licenţe de acvacultură. Acordurile şi programul competiţional se notifică de către părţi în termen de 10
(zece) zile calendaristice de la perfectare Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură. Pescuitul sportiv nu dă drept de reţinere
a capturii.
(7) (În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi, prin ordin al autorităţii publice centrale responsabilă de
sectorul pescăresc se vor stabili condițiile de practicare a pescuitului de recreativ și turistic, regulamentele de practicare şi de testare
a cunoştinţelor, precum și modelele permiselor, tichetelor teritoriale și a carnetelor şi fişelor de capturi.
(8) În scopul asigurării protecției și conservării resurselor acvatice se stabilesc condițiile pentru practicarea pescuitului de agrement în
apele maritime și continentale astfel:
a) în apele curgătoare și stătătoare salmonicole din zona montană, numai cu o singură undiță sau cu o lansetă cu
maximum două cârlige;
20b) în apele din zona colinară și de șes, pe tot cursul Dunării și pe brațele sale, în Delta Dunării, cu maximum 3 undițe sau
cu 3 lansete cu maxim două cârlige fiecare;
c) în apele teritoriale ale Mării Negre, cu maximum două undițe, două lansete cu maximum două cârlige fiecare sau o
țaparină, cu maxim 10 cârlige fiecare.
Art. 47. Cota de pescuit recreativ şi turistic pe fiecare zonă de pescuit şi numărul maxim de pescari pe fiecare zonă, se
stabileşte pe baza TAC-ului.
Art. 48. Cota de pescuit corespunzătoare ecosistemelor acvatice naturale se concesionează către asociaţiile de pescuit de
recreativ sau turistice legal înfiinţate şi înregistrate în registrul asociaţiilor de pescuit de agrement la Agenţia Naţională pentru Pescuit şi
Acvacultură.
Art. 49. Autorizaţia de pescuit recreativ sau turistic în ecosistemele acvatice naturale sau amenajate, cu exceptia amenajărilor
piscicole înregistrate în Registrul Unităţilor de Acvacultură, acordată pentru zonele concesionate va conţine cotele alocate, pe specii, zona
de pescuit şi numărul maxim de permise care se pot elibera.
Art. 50. (1) Asociaţiile de pescuit de recreativ şi turistic au obligaţia de a raporta capturile pe specii anual, până în data de 31
ianuarie pentru anul precedent, către Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură.
(2) Titularii permiselor de pescuit recreativ sau turistic sunt obligați să treacă în carnetul de capturi sau în fişa de capturi, specia capturată și
greutatea individuală a capturii imediat după capturare, numai la speciile pentru care este stabilită cotă.
(3) Deţinătorii unui permis de pescuit recreativ sunt obligați să predea carnetul de capturi către asociația al cărei membru este până cel
tărziu în data de 31 decembrie a anului pentru care este valabil respectivul carnet, sub sancțiunea suspendării dreptului de a primi permis
de pescuit de pentru următorul an.
(4) Deţinătorii unui permis de pescuit turistic sunt obligați să predea fişa de capturi către asociația care i l-a eliberat în termen de 24 de ore
de la expirarea valabilităţii acestuia, sub sancţiunea de a-i fi refuzată eliberarea unui nou permis de pescuit turistic.
http://apepaduri.gov.ro/piscicultura/

Sus

MesajScris: Sâm Feb 14, 2015 9:08 am 
Neconectat
veteran
veteran

Urgent trebuie sa va porocurati Carnetul sau fisa de capturi.Pe baza lor ANAF o sa va impoziteze pentru venituri obtinute din pescuitul sportiv in baza Declaratiei de venituri ce se depune anual la ei.

Sus

MesajScris: Sâm Feb 14, 2015 9:49 am 
Neconectat
veteran
veteran

(7) (În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi, prin ordin al autorităţii publice centrale responsabilă de
sectorul pescăresc se vor stabili condițiile de practicare a pescuitului de recreativ și turistic, regulamentele de practicare şi de testare
a cunoştinţelor, precum și modelele permiselor, tichetelor teritoriale și a carnetelor şi fişelor de capturi.

Legea este de anul trecut. Nu cred ca normele de aplicare au fost emise.

Sus

MesajScris: Sâm Feb 14, 2015 10:15 am 
Neconectat
veteran
veteran

http://albuflorin.ro/ce-noutati-va-aduc ... numai-lor/

Sus

MesajScris: Sâm Feb 14, 2015 1:14 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

http://fishingandhuntingtv.com/ro/pescuit/undita_si_revolutia/cum-sa-omori-pescarii-din-dragoste-pentru-pescuit.html

Sus

MesajScris: Dum Feb 15, 2015 7:11 pm 
Neconectat
somotei
somotei

nu exista asa lege in Romania! hai sa nu mai aruncam petarde (a se citi link-uri) de pe site-urile unora care nici nu stiu la ce ora apare Steaua Ciobanului...

Sus

MesajScris: Sâm Feb 28, 2015 11:25 am 
Neconectat
veteran
veteran

Fişiere ataşate:
105528 (1).PDF [415.11 KiB]
Descărcat de 39 ori

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2