RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Feb 18, 2018 12:36 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Istorie
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 11:13 am 
Neconectat
veteran
veteran

Salutare. Am ajuns in sfarsit acasa si am sa citesc tot ce s-a scris cat am lipsit.
Pana voi termina de citit vreau sa scriu putin despre istoria infiintarii clubului Planet Carp, mai ales celor care nu stiu.
Ce am sa scriu mai jos, nu este un pamflet, sunt fapte reale, cu oameni reali.

In luna februarie 2008 ma intalnesc cu Remus la o cafea. Tatal lui are o balta iar el este pasionat de pescuit sportiv. Ne-am imprietenit repede si nu doar din cauza afinitatilor pe teme pescaresti. Stia ca merg la Peris si isi dorea sa transforme Latesul intr-o balta C&R. Am hotarat cu inca 2 prieteni comuni sa mergem sa pescuim la Peris, dorea sa vada ce inseamna o astfel de balta.

In luna Aprilie 2008 am ajuns la Peris, unde am petrecut 2 zile exceptionale. S-au prins 427.7 kg. Cu o medie de 8.73 kg. Remus a prins si captura, in greutate de fix 15 kg. In acea zi de primavara, 13 Aprilie 2008, a luat nastere ideea infiintari unui club. Clubul a fost facut de catre noi cei 4, Remus Munteanu, Daniel Vamanu, Radu Racovanu si subsemnatul. Au hotarat ca eu trebuie sa fiu presedinte, ca ma pricep mai bine, etc. iar Remus vice. Recunosc eu am ales numele si executat sigla.
Mai jos aveti fotografia cu cei 4 "nenorociti" care au infiintat clubul. Acum stiti in cine trebuie aruncate pietrele.
Fişiere ataşate:
IMG_0116.JPG
IMG_0116.JPG [ 69.32 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Aici Remus cu pestele de 15kg.
Fişiere ataşate:
IMG_0228.JPG
IMG_0228.JPG [ 158.65 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

In luna Mai, in urma unui mesaj pe acest forum, au venit pe Lates, la un pescuit de control, cativa "nebuni" (majoritatea blamati si jigniti, azi, de noul "val"). Ei sunt cei care au pus bazele pescuitului C&R in Moldova si au facut din Lates primul si cel mai frumos lac C&R din Moldova. Aceeasi membri PC, au reusit sa faca din club, intr-un timp extrem de scurt, unul dintre cele mai puternice din tara. Cu zeci de competitii castigate, CN castigate si 2 participari la mondiale. Niste "nenorociti" care nu au invatat pescuit pe nimeni si au ramas o casta inchisa, conform unora.

N-as vrea vreodata sa se uite. TOTI cei implicati in club si Lates, au facut-o benevol si fara interese financiare. Dar unii, ne-au dibuit si au aflat ca suntem niste "profitori". Unii ne mai faceau si semnul rusinii pe aici. Normal, ne meritam soarta ca am indraznit sa facem ceva pentru pescuitul din Moldova. Altii ne indemnau sa inchidem gura, cum ca nu avem dreptul sa vorbim.

Mai jos cateva fotografii cu "nenorocitii" care au avut tupeul sa transforme Latesul in balta C&R.
Fişiere ataşate:
HPIM4219.JPG
HPIM4219.JPG [ 315.55 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Fişiere ataşate:
HPIM4226.JPG
HPIM4226.JPG [ 217.75 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Fişiere ataşate:
HPIM4239.JPG
HPIM4239.JPG [ 262.94 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Fişiere ataşate:
HPIM4295.JPG
HPIM4295.JPG [ 361.84 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Fişiere ataşate:
HPIM4309.JPG
HPIM4309.JPG [ 332.62 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Fişiere ataşate:
IMG_0281.JPG
IMG_0281.JPG [ 375.42 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Fişiere ataşate:
IMG_0282.JPG
IMG_0282.JPG [ 448.75 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Fişiere ataşate:
IMG_0287.JPG
IMG_0287.JPG [ 427.84 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Fişiere ataşate:
IMG_0317.JPG
IMG_0317.JPG [ 453.27 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Fişiere ataşate:
IMG_0321.JPG
IMG_0321.JPG [ 384.3 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

Fişiere ataşate:
IMG_0324.JPG
IMG_0324.JPG [ 305.79 KiB | Vizualizat de 1099 ori ]

P.S.- In timp si alti "profitori" au devenit membri. Despre ei am sa scriu altadata.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

Subiectul mesajului: Re: Istorie
MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 12:48 pm 
Neconectat
somn
somn

Imi aduc aminte cu placere ca puneam "tabara principala" undeava pe la pontonul 5/6 actual, dupa care ne bateam de la coasa lu' nea ghita sa ne facem locuri de pescuit, care dispareau pina la urmatoare adunare. Doamne si avea ciprian, da, da de galic e vorba, "licoarea" aia minunata care asa ne mai apropiaaaa......Si gabi sandu care era un fel de "GOOD FATHER" in ale pescuitului cu boilies ( cel putin pt mine), cind a vazut robeziana, a belit niste ochi cit cepele intrebindu-se "ce sulita mai e si aia, se poate pescui cu ea ( exagerez putin binenteles )..... Dan cu aparatul lui foto de care trebuia sa te ascunzi daca nu voiai sa apari pe forum cu un instantaneu.......Nu va e dor de matilda ( amanta perfecta a pescarilor ) ?

Ultima oară modificat de Galusca Adrian pe Sâm Dec 07, 2013 12:55 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 1:13 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Eu unul nu am inteles ca cineva contesta meritele clubului Planet Carp .Imi pare rau daca s-a inteles asta , eu am avut o singura postare si acum scriu pentru ca Gabi a asociat un termen folosit de mine in acea postare si anume "casta inchisa " cu apelativul "nenorociti " . Nu vad de ce acesta asociere ..chiar ma surprinde .Cred ca majoritatea care au postat nu au facut-o ca sa blameze pe cineva ...au facut-o sa-si exprime punctul de vedere mai mult sau mai putin in cunostinta de cauza . Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva si acum cred ca era mai bine sa ma abtin .

Sus

MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 1:19 pm 
Neconectat
veteran
veteran

lucian76 scrie:
Eu unul nu am inteles ca cineva contesta meritele clubului Planet Carp .Imi pare rau daca s-a inteles asta , eu am avut o singura postare si acum scriu pentru ca Gabi a asociat un termen folosit de mine in acea postare si anume "casta inchisa " cu apelativul "nenorociti " . Nu vad de ce acesta asociere ..chiar ma surprinde .Cred ca majoritatea care au postat nu au facut-o ca sa blameze pe cineva ...au facut-o sa-si exprime punctul de vedere mai mult sau mai putin in cunostinta de cauza . Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva si acum cred ca era mai bine sa ma abtin .

Stai linistit Lucica, ne este vorba de tine. Tu esti unul dintre pescarii pe care-i respect si care a promovat mereu pescuitul C&R. Chestia cu, casta nu face deloc referire la tine, crede-ma. Noi doi ne-am contrazis de multe ori, pe multe teme, dar niciodata nu ne-am jignit si nici nu ne-am luat in balon.

Mogul RVP-TV

Sus

MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 1:22 pm 
Neconectat
somotei
somotei

ok ... nu vroiam sa se inteleaga gresit postarea mea .

Sus

MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 5:51 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Galusca Adrian scrie:
Imi aduc aminte cu placere ca puneam "tabara principala" undeava pe la pontonul 5/6 actual

Asa este Adi. Pe atunci se vorbea mai mult despre pescuit si toti oamenii aia erau uniti de o pasiune comuna.
Cei putini, care azi ne judeca, nu inteleg ca totul s-a facut din pasiune. Momentele alea nu se vor mai intoarce, niciodata. Ramane doar amintirea acelor clipe, clipe care am dorit sa le impartasesc si celor care nu au avut sansa sa participe atunci.

Din cand in cand este bine sa ne uitam in urma si sa nu uitam cum a inceput totul.

Fişiere ataşate:
IMG_0594.JPG
IMG_0594.JPG [ 136.43 KiB | Vizualizat de 957 ori ]
IMG_0549.JPG
IMG_0549.JPG [ 143.64 KiB | Vizualizat de 957 ori ]
IMG_0535.JPG
IMG_0535.JPG [ 113.22 KiB | Vizualizat de 957 ori ]

Mogul RVP-TV
Sus

MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 5:58 pm 
Neconectat
somn
somn

Super momente...

Sus

MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 8:19 pm 
Neconectat
veteran
veteran

adevarate amintiri =d>

ps.m-am bucurat enorm, intr-una din poze am vazut golful 2 din '86 a lui Ionut .. >:d<

https://m.facebook.com/Novobaits/

Sus

MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 8:20 pm 
Neconectat
somn
somn

Gabii AMENDA pt foc ( gratar ) pe iarba , ciprian nu mi-ai platit chiria la pulverizator, in casez cu tot cu dobinda de 30% aferenta acestor ani !!!

Sus

MesajScris: Sâm Dec 07, 2013 9:04 pm 
Neconectat
veteran
veteran

bai nerusinatule! cum ai curajul? tu esti cel care a facut focul :))

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2