RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Sep 26, 2017 2:10 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa facem pescuitul simplu!
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 10:14 pm 
Neconectat
veteran
veteran

E perfect. Cam la fel pescuiam si eu si eram fericit. Nu-mi bateam prea mult capul nici pentru nada si nici pentru "echipament". Acum imi dau seama ca reusitele mele se bazau pe pestii multi din balta care mai erau si flamanzi pe deasupra

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 10:15 pm 
Neconectat
veteran
veteran

loveplus_go scrie:
nu e bine nici asa tipule ... frica de graniceri nu se incadreaza la relaxant ... mai incearca ...

nu te gandi ca erau oamenii care sunt acuma...oricum eram niste copii si mergeam doar la pescuit, nu la combinat vreun cartus de tigari sau eu stiu ce trafic de bighidele si pacanale...da na tu tot timpu tre sa fii gica contra

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 10:21 pm 
Neconectat
veteran
veteran

subiectu e cum sa facem pescuitul simplu nu cum era pescuitul simplu ... ia du-te acu pe prut cum te duceai acu 30 ani si zi dupa aia daca mai e frumos si relaxant ... da sincer ...

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 10:29 pm 
Neconectat
somn
somn

Dupa 2-3 pagini iese de-un articol... documentat l-)

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 10:29 pm 
Neconectat
veteran
veteran

si acuma cine nu te lasa sa pescuiesti linistit cu aceleasi ustensile de pescuit?ne am desteptat noi si "fitzat", dar tu crezi ca la pesti s a schimbat ceva?tot maliga e baza...
intradevar mai multa mizerie, mai multa galagie si cred ca multe altele, dar pestele este in continuare, important cred este sa iti gasesti locul tau... ;)

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 10:32 pm 
Neconectat
veteran
veteran

pai si de certi cu mine tipule ??? :)) ...

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 10:34 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Pestele e tot acolo,ce-i drept mai putin dar sa stiti ca reusitele sunt tot pe baza de mamaliga si boabe de porumb :) . Ma refer la crapi si teni capitali,nu la ciortani.

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 10:39 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Cum se pescuia acum 60 ani foarte simplu si la obiect. Caraligul se face din ac de cusut indoit cu un cleste de cuie.Se aprindea o lampa cu gaz (petrol lampant) se invelea urechea acului de cusut cu o carpa umezita cu apa si varful acului se tinea deasupra la lampa de gaz pana se inrosea acul.Apoi cu clesatele se indoia acul la rosu pentru ai da forma curbata de carlig de pescuit.Prin incalzire la rosu metalul din care era facut acul de cusut se decalea si se dezdoia usor pentru a preveni dezdoirea trebuia recalit acul de cusut viitorul carlig de pescuit. Se inrosea acul la lampa de gaz si imediat se punea in apa dar mai bine era sa se caleasca in ulei mineral sau ulei comestibil.Firul pentru pescuit se baga in urechea acului si se faceau 2-4 noduri simple sau cum se pricepea fiecare.Cel mai bun fir pentru pescuit era cel de pe papiota(ata de cusut) nu conta culoarea ci mai mult rezistenta atei.Pescarii mai versati foloseau un innaintas din fir de par de la coada calui alb care era alb si mai rezistent decat ata.Firul de par de cal se procura greu deoarece birjarii care aveau cai tineau mult ca sa nu lipseasca nici un fir de par din coada calului ca sa nu fie slutit calul lui.Avea-i 2 variante: cade-ai la intelegere cu birjarul si contra cativa lei iti dadea 1-2 fire de par din coada calului sau cu 1-2 pescari stata-ai la panda si cand birjarul cobora de pe capra trasurii sa se duca la WC te repeze-ai cu o foarfeca in mana si tia-i cateva fire din coada calului fara ca sa sprii animalul care putea sa o ia la goana pe strada cu birja dupa el punind in perocol pietonii iar birjarul alerga dupa trasura si striga de mama focului pune-ti mana pe hoti.(urmeaza )

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 10:42 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Probabil,daca s-ar putea pescui noaptea,sa poti face o iesire prelungita de careva zile,s-ar schimba si comportamentul pestelui,cel putin pe zona ta de pescuit,pe cotul in care esti. Insa pescuind doar ziua,chiar daca mergi si nadesti seara(eu am facut chestia asta si 3 saptamani la rand,zi de zi) tot la boabe de porumb si mamaliga se ajunge

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 11:18 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Plutele se faceau din paie de la coada de matura(sorg) dar si din varfuri de la strujeanul de popusoi iar plutele mai stilate se faceau din pana de rata,gasca , curcan ori de cioara.Nu se vopseau nu se dadeau cu lac ci asa cum erau in stare naturala.Cele de matura sau cocean in timpul pescuitului de umpleau cu apa si deveneau mai grele ca si cum ar fi fost lestate.Plumbii erau si ei o problema deoarece trebuia sa gasesti o bucata de plumb din care sa tai fasii cu cutitul de la bucatarie si apoi sa le strangi pe fir cu clestele dar cu mare atentie sa nu rupi firul. Cei mai bogati floseau plumb de la pasta de dinti sau tuburi cu diverse unguiente taiat cu foarfeca fasii de diveste latimi care prin strangere intre 2 degete se faceau ca niste alice de plumb.pe fir. Varga de pescuit era o mare problema deoarece trebuia sa mergi in padure sa cauti bete de alun , bete din lemn de corn care sunt mai rezistente dar si flexibile.sau bete din lemn de soc mai usoare. Varga buna era varga lunga dar era greu de transportat pe strada , in tramvai,tren,autobuz,caruta sau bicicleta.La tren sau autobuz vergile lungi se bagau in interior pe geam(un pescar in interioar si altul afara care dadea betele si apoi urca si el ) Daca erau mai multe vergi se legau cu sfoara de canepa sau cu cordonul de la capotul sotiei.Pescarii mai isteti se duceau la un tinichigiu si acesta le facea niste mufe din tabla rasucita care erau lipite cu cositor pe lungimea lor.Varga mai lunga se taia in doua si se punea mufa din tabla la mijoc. Dupa un timp mufa se largea sau partile care trebuiau imbinate de rodeau si incepeau sa clampaiasca in mufa.Ca sa nu clampaiasca se bateau pene din bat de chibtri sau din alt lemn.Cele mai bune vergi pentru pescuitul de viteza la oblete erau din creanga de salcie ( usoare,parabiloce)Cu asemenea vergi unii pescari au luat titlul de campion.
Majoritatea pescarilor mergeau la pescuit cu niste haragi in spate si oricine ii vedea stia ca merg la pescuit. Firul se lega la varga si cand nu pescui-ai se infasura pe varga cat mai des si ca sa nu se desfaca se infuingea carligul in partea de jos a vergii.
(urmeaza)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2