RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Sep 26, 2017 1:57 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa facem pescuitul simplu!
MesajScris: Mar Noi 26, 2013 11:19 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Acum sa nu ma intelegeti gresit. Nu am nimic cu sculele,cu nada sau mai sriu eu ce echipament,dar pana a cumpara nu stiu ce scula sau nu stiu ce nada,ar trebui sa invatam sa pescuim. Nici nu vreti sa stiti cati vin in magazin sa ceara boilesuri,intreb cat vor,ridica din umeri,le dau o punga de 1 kg si-mi zic ca-s multe. Vor bile doar ca au auzit ca unul a prins la ele. Incerc sa le explic ca ar trebui sa si nadeasca cu ele,etc,etc,DEGEABA. Eu zic ca ar trebui sa invatam oamenii sa pescuiasca corect,sa stie sa-si aleaga locul,sa invete sa pescuiasca o anumita specie intr- o partida si multe de astea. Daca mergi cu zece feluri de nada,vie sau nu,sa nu te mire ca nu prinzi nimic.
Genul asta de discutii vreau sa le avem...

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 11:31 pm 
Neconectat
veteran
veteran

dom' profesor...la anu ma inscriu la cursuri :-ss

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 11:40 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Da' nu fac nici un curs si nici profesor nu-s. Sunt altii care mananca Prut pe paine,doar ca nu vorbesc. Eu am invatat singur si mi-a trebuit cam mult sa ma dezvat de niste rahaturi preconcepute. Titlul topicului nu l-am ales intamplator si nu degeaba l-am pus aici. Vreau sa invatam impreuna sa pescuim.

Sus

MesajScris: Mar Noi 26, 2013 11:43 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Cand o sa inchid topicul si ne mutam la alta sectiune a forumului,inseamna ca am depasit coltul incepatorului.

Sus

MesajScris: Mie Noi 27, 2013 10:03 am 
Neconectat
veteran
veteran

subiectul topicului se inscrie in trendul actual : sa mancam sanatos , produse eco , bio bla bla bla ... sa ne intoarcem la radacini, traditii , obiceiuri , toate simple ,frumoase si sanatoase ... o utopie si o abordare nerealista ...
la fel si cu pescuitul : putem organiza cateva actiuni cu tenta "retro" pentru nostalgici dar pescuitul nu va mai fi niciodata ce a fost ... toata "nenorocirea" asta actuala se numeste EVOLUTIE ... ne place sau nu trebuie sa ne adaptam ...

PS: si adi lupu la coltul incepatorului e ca si pescuitul simplu :)) ...

Sus

MesajScris: Mie Noi 27, 2013 3:32 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Oamenii rationali incearca sa se adapteze lumii inconjuratoare. Oamenii irationali incearca sa adapteze lumea inconjuratoare la ei insisi.Este clar, deci, ca schimbarea lumii nu poate veni decat de la oamenii irationali." George Bernard Shaw, dramaturg irlandez
"Progresul tehnologic n-a facut decat sa ne inzestreze cu mijloace mai eficiente pentru a regresa." Aldous Huxley (1984-1963), scriitor englez

Sus

MesajScris: Mie Noi 27, 2013 4:40 pm 
Neconectat
veteran
veteran

mircea13 scrie:
Oamenii rationali incearca sa se adapteze lumii inconjuratoare. Oamenii irationali incearca sa adapteze lumea inconjuratoare la ei insisi.Este clar, deci, ca schimbarea lumii nu poate veni decat de la oamenii irationali." George Bernard Shaw, dramaturg irlandez
"Progresul tehnologic n-a facut decat sa ne inzestreze cu mijloace mai eficiente pentru a regresa." Aldous Huxley (1984-1963), scriitor englez

daca o dam in citate celebre ne prinde revelionul ... domnule mircea13 , stiu ca aveti o experienta mai mare pe malul apei si sigur ati pescuit cu sculele pe care le-ati descris in acest topic... intreb : este adevarat ca la momentul aparitiei acelor scule si inovatii descrise ele erau un "virf tehnologic" in materie de pescuit ??? ; este adevarat ca acei pescari erau priviti cu invidie de ceilalti si acele "scule" nu erau accesibile tuturor ??? ...

Sus

MesajScris: Mie Noi 27, 2013 9:35 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

adi.lupu scrie:
Nici nu vreti sa stiti cati vin in magazin sa ceara boilesuri,intreb cat vor,ridica din umeri,le dau o punga de 1 kg si-mi zic ca-s multe. Vor bile doar ca au auzit ca unul a prins la ele. Incerc sa le explic ca ar trebui sa si nadeasca cu ele,etc,etc,DEGEABA.

Desfă punga, pune cate 10-12 bile în punguțe, vinde-le la 200lei kg, tu câștigi, el experimentează și poate tura următoare asculta și în loc de 1kg cumpără 2-3kg, o cobra, ceva săculeți solubili...

Sus

MesajScris: Joi Noi 28, 2013 9:48 am 
Neconectat
veteran
veteran

Pe vremuri carligele de pescuit erau in general facute manual sau semimecanizat.Toate carligele aveau ochet si nu paleta .Se faceau din sarma moale adica decalita iar spinul se facea cu o dalta care taia putin oblic sarma dar in general carligele nu aveau spin.Pentru pescuitul la pesti mari se foloseau asa zisele carmace confectionate manual de fierarii pescari din Delta Dunarii.
Pescarii de elita erau cei care pescuiau in apele de munte.Trebuia sa ai terenul tau sau aprobare de la proprietarul terenului pe unde curgea apa de munte.Nu erau foarte multe specii de pesti in apele de munte pentru simplul motiv ca mai tarziu au fost aduse si repopulate cu anumite specii de pesti care au fost adusi din import sub forma de icre fecundate si crescute in bazine speciale pana la stadiul de alevini. cand erau deversati in raurile de munte.In zone greu accesibile(lacuri de munte) erau transportate icrele cu caii sau de padurari in niste bidoane ca rucsacul care aveau si apa in ele pe langa icre.Mai tarziu sau facut repopulari cu elicopterul.S-a dat o lupta grea deoarece nu toate speciile de pesti se puteau adapta la conditiile de mediu de la noi.De exemplu LOSTRITA un peste rapitor dar care creste mai mare ca pastravul a fost populat in mai multe locuri si treptat a disparut datorita neadaptarii dar si braconajului. In prezent nu stiu daca mai exista pe vreo apa din tara.La Iasi lacul Venetia a fost populat cu specia de COREGON care a disparut deoarece nu s-a adaptat la mediu.
Se putea pescui cu permis special si numai un singur exemplar( nu toti muritorii aveau acces la acest permis special) Pescarii de munte de pe vremea burghezo-mosierimii aveau lansete facute dintr-o bucata de 1,50ml confectiionate din lemn de bambus in mai multe muchii 6;8;12;( vezi creioanele de scris)Se taiau fasii din lemn de bambus care arau geluite la o anumita grosime in functie de numarul de muchii si se lipeau cu un clei special dupa care erau puse la presa 1-2 luni ca sa se lipeasca perfect dupa care erau puse iar alte straturi si lipite.La final iesea o lanseta foarte fina,usoara ,flexibila adica o placere sa o tii in mana.Inelele erau facute din sarma galvanizata ca sa nu rugineasca iar mulineta era un tambur din tabla pe care era bobinat firul care sa facea din matase de la vieri de matase. O astfel de lanseta costa mult si nu oricine isi permitea acest lux.Trebuia sa ai venituri mari ca sa poti cumpara o lanseta din bambus construit.
In tara nu existau diguri de protectie deoarece manual erau foarte greu de facut ce s-a facut mai tarziu de comunisti au fost facute cu excavatoare,buldozere,gredere,etc.Raurile mai mari primavara dupa topirea zapezii faceau inundatii pe suprafete mari locuri propice pentru pesti ca sa isi depuna icrele. Ploile de vara puternice cresteau nivelul apelor iar alevinii plecau cu apa in rauri.Dupa ce sau facut digurile de protectie pestii nu au mai avut unde sa se reproduca si sa creasca pana la stadiul de alevini.Aceasta este una din cauzele scaderii numarului de pesti din ape.Pamanturile care erau inundate dupa indiguire au fost folosite la agricultura.Si in Delta Dunarii sau facut indiguiri si secari de lacuri pentru agricultura(insula mare a Brailei ,etc)

Sus

MesajScris: Joi Noi 28, 2013 9:56 am 
Neconectat
veteran
veteran

http://flytying.ro/pescuit/constructia- ... bambus-469
http://www.youtube.com/watch?v=pfSMffPoQU0
http://www.youtube.com/watch?v=mEa7ztxvoU4
Dupa ce ati vazut aceste video stiti dece unele lansete si vergi costa asa de scump.

Ultima oară modificat de mircea13 pe Joi Noi 28, 2013 12:54 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2