RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Sep 26, 2017 1:57 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 269 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cum se leaga corect un carlig
MesajScris: Dum Feb 02, 2014 9:28 am 
Neconectat
moaca
moaca

Sa-ti fie de bine si sa ai parte mai des. :)

Tu stii foarte bine ca forfacele (materialul de legat cirligul + cirligele + nodurile utilizate) sunt aceleasi indiferent ca e balta sau apa curgatoare. Diferentele ce apar sunt minore: lungime fir de par, lungimea totala a forfacului,... chestii minore. Daca folosesti un forfac corect realizat, care are randament pe balta si acesta nu da rezultate pe apa curgatoare nu inseamna ca ar fi gresit realizat.
Sper sa ma fac inteles unde bat...

E adevarat ca poti folosi un anume tip de montura in conditii improprii utilizarii ei: ce ar insemna sa pecuiesti pe apa curgatoare cu un zig-rig de 2m, in amonte de un copac scufundat, la numai 1 m de acesta ?

Si ca sa revin la postul anterior:
Ce parere aveti in ce priveste utilizarea unui nod Rapala pentru a lega un cirlig cu ochet ? ;;)

Sus

MesajScris: Dum Feb 02, 2014 10:50 pm 
Neconectat
somn
somn

Am folosit nodul Rapala in realizarea ananumitei monturi Drop Down. Montura asta prinde peste din toate pozitiile insa spre disperarea celor care o testeaza, nu trece nici de testul palmei nici de cel al degetului. Da, dupa parerea mea functioneaza insa e o situatie particulara si sincer sa fiu n-am vazut mare diferenta ca rezultate fata de o montura clasica pe care o folosesc in 90% din cazuri.

Legat de forface, parerea mea e ca pe apa curgatoare lucrurile se intampla total diferit fata de ce se intampla pe balta si principala diferenta e dupa parerea mea LUNGIMEA FORFACULUI. Un forfac de 17-22 cm, care in pescuitul meu pe balta e unul uzual, si ce trece de 25 cm deja e lung si nu-l folosesc decat in conditii particulare, pe apele curgatoare s-a dovedit unul dezastruos, ratand pesti si tinandu-ma departe de cinestie cate trasaturi. Cand forfacul folosit pe tau era mai lung de 40-45 cm toate neajunsurile astea dispareau. Testat atat pe Prut, cat si pe canale in Delta cam mai ales pe bratul Sulina. Experienta mea pe curgatoare e una limitata insa din discutiile cu cativa din membrii echipei N. Franta care pescuiesc mare parte din timp pe curgatoare am observat ca si ei au preferinte asemanatoare.

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 9:23 am 
Neconectat
moaca
moaca

Legio scrie:
... principala diferenta e dupa parerea mea LUNGIMEA FORFACULUI...

Ai vazut ?
Un "KD rig" (de exemplu) se leaga la fel si pe curgatoare si pe statatoare. Poate ca o fi in final mai lung/scurt, dar il realizezi la fel.
In opinia mea diferente intre curgator/balta apar doar in ce priveste abordarea partidelor scurte. Daca partida e de durata mai lunga pe 48 / 72 ore, poti aplica aceeasi tactica ca si pe balta cu conditia sa tii cont de curentii apa si speciile predominante din zona.

Consider ca prima conditie a unui pescuit reusit e "increderea": increderea in sculele de care dispui, in montura utilizata, nada folosita, etc. (enumerarea e facuta in ordine aleatoare).

----
Iar daca ceva nu merge se poate aplica metoda asta:
http://i.imgur.com/TNm1s1B.jpg

Sus

MesajScris: Vin Feb 07, 2014 11:55 am 
Neconectat
veteran
veteran

Cum sa leg corect acest carlig? Vreau sa pescuiesc la peste mare...

Sus

MesajScris: Vin Feb 07, 2014 2:37 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Bogdan posteaza te rog on-topic.

Sus

MesajScris: Vin Feb 07, 2014 5:01 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Bogdan Zaharia scrie:
Cum sa leg corect acest carlig? Vreau sa pescuiesc la peste mare...

Ceva in genul:

Imagine

Sus

MesajScris: Vin Feb 07, 2014 5:04 pm 
Neconectat
veteran
veteran

multumesc ;)

Sus

MesajScris: Vin Feb 07, 2014 7:08 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Legio scrie:
Ca veni vorba de anou... Am gasit printre pozele de la Vali Bonto cateva care se apropie mult ( as putea spune identic :P ) cu felul in care leg eu aceasta montura. Dupa parerea mea, aceste e cel mai fericit mod de a lega o montura blow-back, atat in varianta cu momeala dubla cat si cu o singura bila. Mi s-a parut eficace atat in varianta cu forfacul in intregime suplu cat mai ales in varianta combi cu monofilament rigid (nu fluorocarbon).

Legio, as dori sa ma intorc putin la cele doua monturi ale lui V. Bonto, si mai ales la cea combi. Tu spui ca o legi cu monofilament rigid (intr-un post mai vechi dai ca exemplu "amnesia") si nu cu fluorocarbon. As avea cateva intrebari legare de acest rig:
1. de ce preferi amnezia in locul fluorocarbonului si care ar fi diametrul cel mai uzual folosit?
2. care sunt firele textile, banuiesc soft, preferate in acest montaj, daca se poate una, doua marci si diametrele aferente?
3. nu ar fi de preferat ca varnisul sa fie putin mai scurt si legat tot de acesta cum ar trebui el sa fie: mai rigid sau mai moale?
Multumesc!

Fişiere ataşate:
combi.jpg
combi.jpg [ 72.15 KiB | Vizualizat de 187 ori ]
Sus

MesajScris: Sâm Feb 08, 2014 12:35 am 
Neconectat
somn
somn

Nu e operatie pe creier si nici stiinta exacta. Uneori tine mai mult de felul in care "simti" lucrurile si asta tine de informatiile pe care le dai creierului in timp si apoi subconstientul alege in locul rationalului. Toate astea pana la un punct.
- Nu imi place fluorocarvonul pentru ca are memorie. Daca il arunc in apa sub forma de 8 in scot de acolo tot asa daca nu se hotaraste crapul sa-l faca fundita deci dupa parerea mea nu face doi bani in materie de monturi rigide sau combi, ori pe mine tocmai asta ma intereseaza. Prefer Amnesia de 40 sau de 0.50 pt ca e ca rigid ca un electrod (daca nu exagerezi cu lungimea segmentului), tine la nod nu ca mizeriile de fluorocarbon pe care le-am incercat (nu dau nume ca-s nume mari si imi aaprind paie-n cap) si mai apoi pentru ca rezzistenta la abraziune e dincolo de orice vis erotic al fluorocarbonului.
- La calificari in Aprilie 2010 am folosit monturi combi cu mono stiff dela Tortue (ca aia aveam in traista la vremea aia) de 0.40 cu partea supla de 10 livre tot dela tortue (care se cam termina dupa 2-3 pesti...) si niste carlige cu tija lunga marimea 8 sau 10 cu bila de 8 sau de 10 sau cu pop-up. Sorin poate mai are ceva poze...
Daca pescuiam vara, puneam rigidul de 50 suplul de 20 lbs ce putea fi sufix herculine blend ( am folosit kilometri fara a fi dezamagit) sau ce am acum prin traista de exemplu Missing Link decojit total. Atata timp cat rezista la abraziune si nu se taie pe nod poti folosi orice fir suplu vrei - am folosit si sufix balistic cand nu aveam alta solutie. Relaxeaza-te ca iti faci treaba cu ce ai si nu tre sa vinzi junca din batatura sa-ti cumperi fire.
- varnisul e o chestie personala, pentru unii fara noima, pentru mine o convingere adanca. Prefer un fragment de antitangle daca-l am la indemana, daca nu pun o bucatica de tub siliconic pe care-l folosesc deobicei ca stopper la bila. Pt ca rezista pana la finalul partidei, daca nu se distruge carligul inainte. Prefer un segment mai lung pt linistea mea sufleteasca si pt ca am sesizat ca pe vremea cand foloseam 2-3 mm de siliconic gaseam varnisul sus doar din lanseu (recuperat imediat pt repozitionare) lucru care imi schimba mecanica monturii. Obisnuinta ssau poate concluzie dictata de subconstient - nustiu sa-ti spun exact. Asa am eu incredere si cu asta plec deobicei si nu schimb decat daca pestele e de alta parere.

Iar am scris mult... cu iertare.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 269 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27

Ora este UTC + 2