RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Noi 20, 2017 5:30 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pop-up pentru chod rig
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 9:42 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

alex leonte scrie:
oare este vreo diferenta intre chod rig si o montura simpla, cu fir de par mai scurt (fara tub siliconic pe carlig)?

Alex, la ce anume te referi mai exact? Eventual o fotografie m-ar lamuri mai bine.

Kitz, vad la profilul tau ca esti in UK stabilit, asa ca sunt sigur ca esti familiarizat cu chod rigul, cel putin asa cred dat fiind faptul ca pescarii de pe acolo folosesc des acest rig.
Acum vin cu urmatoarele precizari.
Pescuiesc pe un substrat cu foarte multa vegetatie tare, tare in sensul ca odata agatat carligul incepi sa injuri fiindca ai 5% sanse sa scapi cu montura teafara.
Pe leadcore am pus 2 stopere din cauciuc, si nu plumb. Stopere le pot plimba cum vreau eu pe leadcore, in functie de ce distanta vreau sa las fata de plumb sau momitor.
Firul de fluorocarbon intentionez sa-l las la lungimea de maxim 5 cm.
Plumbul sau dupa caz momitorul din capat va fi self-release in caz ca se agata de substrat, asta ca sa-mi mai iau de o grija.
Un lucru important, momeala de pe firul de par o voi echilibra in asa fel incat firul de fluorocarbon sa nu stea teapan pe verticala. Mai cu seama doresc ca prezentarea sa fie una pop up care sa tinda spre a fi critic echilibrata, ca momeala sa fie aspirata deosebit de usor mai ales ca fluorocarbonul va fi mai subtire si mai mai putin rigid fata de cel postat de tine in fotografia de mai sus. Practic la cea mai usoara aspiratie, momeala se va duce direct in gura mustaciosului. Ramane problema sa ma mai gandesc daca sa folosesc acel stiff recomandat de tine pentru a ajuta la intepare atunci cand pestele va dori sa scuipe. Il voi face si voi testa in cada cu apa sa vad daca voi avea avantaj la intepare. Pentru asta voi folosi si un pet de plastic sa simulez cat de cat gura pestelui.

Voi reveni cu rezultatele.

Sus

MesajScris: Mie Ian 22, 2014 9:52 am 
Neconectat
veteran
veteran

in fotografie era folosita montura in d, pentru a completa chod rigul. la diferentele intre monura in d si una simpla cu firul foarte scurt m-am referit.

Sus

MesajScris: Mie Ian 22, 2014 10:16 am 
Neconectat
veteran
veteran

kitz scrie:
exista diferente si anume ca pescuind pe un substrat curat montura Chod se va intoarce in orice directie din care pestele aspira bila iar daca pescuiesti in vegetatie aceasta se va ridica deasupra buruienilor daca ii permite bila de cauciuc de pe leadcore

Daca are tub siliconic si fir de par in loc de D, nu se ridica sau nu se intoarce?

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Mie Ian 22, 2014 10:24 am 
Neconectat
veteran
veteran

gabi, kitz a inteles bine ce am exprimat eu gresit daca pot spune asa :)
probabil el s-a referit la diferenta intre chod rig si o montura simpla care nu este parte a chod rig.

Sus

MesajScris: Mie Ian 22, 2014 1:52 pm 
Neconectat
veteran
veteran

alex leonte scrie:
gabi, kitz a inteles bine ce am exprimat eu gresit daca pot spune asa :)
probabil el s-a referit la diferenta intre chod rig si o montura simpla care nu este parte a chod rig.

da, exact asta am inteles eu. Scuze :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2