RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Noi 22, 2017 1:08 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pop-up pentru chod rig
MesajScris: Mie Ian 15, 2014 7:16 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

M-am pus azi pe treaba sa testez oleaca o varianta proprie de chod rig.
Am folosit 2 boabe porumb imbibate (tinute 2 luni intr-un bait facut personal din miere de albine si alcool), alaturi de care am pus una flotanta. Am legat carligul cu fir fluorocarbon. Nodul este palomar simplu.
Am obtinut o momeala flotanta spre semi-echilibrata.
Testul l-am facut intr-un lighean cu apa, adanc de vreo 25 cm.

Orice propunere, observatie este binevenita atat timp cat intelegeti ca nu sunt un guru in pescuitul crapului.

Imagine
Imagine

Sus

Subiectul mesajului: Re: Pop-up pentru chod rig
MesajScris: Mie Ian 15, 2014 7:25 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Am deplasat varnisul alb (am lasat culoarea asta sa se vada) spre mijlocul tijei carligului si pozitia carligului a devenit:
Imagine

Dupa care am procedat asa ca sa mai ridic flotabilitatea:
Am mai pus jumatate de bob flotant. Totodata am lasat spuma intre boabele de porumb sa vad daca boabele vor sta drept sau vor avea tendinta sa se incline. Au stat insa drept, adica pe verticala.
Imagine

Sus

MesajScris: Mie Ian 15, 2014 7:31 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Am cateva observatii:
1. Firul cu care e legat carligul e prea lung si prea moale. Aceste caracteristici pot sa duca la incalcirea monturii de firul de leadcore la lansare.
2. Distanta intre carlig si momeala mi se pare cam mare. Daca urmaresti sa prinzi si ten cu montura asta as spune ca e exagerat de mare pentru ca aceasta varietate de crap musca momeala nu o absoarbe.
3. Carligul are tija "lunguta". Nu ajuta cu nimic la mecanica monturii ci doar se comporta ca un lest. Un carlig pe care l-a sugerat Legio intr-un alt topic (un carlig cu deschidere mare si tija scurta) cred ca ar fi mai adecvat. Oricum sunt si carlige specializate pentru montura asta : choddy se cheama. http://www.fishingstore.ro/crap.html?pa ... gory_id=41

Un astfel de carlig legat cu fir mono mai gros nici nu mai are nevoie de varnis. b-)
Astea-s observatiile mele subiective. Astept si eu sa cunosc un guru care sa ne-nvete. ;;)

Sus

MesajScris: Mie Ian 15, 2014 7:40 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Din poze nu-mi dau seama cat e de lung forfacul dar cred ca de 5 cm ar fi suficient.
-nu am mai inteles ce nod ai folosit pt a lega carligul
-pt forfac eu folosesc amensia
-distanta de la carlig la momeala ar trebui sa fie mult mai mica..eu las distanta ca si cum as pescui la ten
-un carlig bun pt o astfel de montura e cel aratat de cristi

Sus

MesajScris: Vin Ian 17, 2014 5:02 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

dr_andres scrie:
-nu am mai inteles ce nod ai folosit pt a lega carligul
-distanta de la carlig la momeala ar trebui sa fie mult mai mica..eu las distanta ca si cum as pescui la ten

Nodul se numeste Palomar.
Am retinut, pentru amur am sa reglez distanta de la momeala la carlig.
Multumesc.

andronic cristian scrie:
Am cateva observatii:
1. Firul cu care e legat carligul e prea lung si prea moale. Aceste caracteristici pot sa duca la incalcirea monturii de firul de leadcore la lansare.
....
3. Carligul are tija "lunguta".

Voi folosi fir de maxim 5 cm lungime. Prea moale fiindca linia e de 0.30 si pescuiesc in agatatura, iar daca agat se rupe firul fluorocarbon care e de 0.28 si scap cu restul. Am optat pentru fluorocarbon si din alte 2 motive: grad de vizibilitate redus si rigiditate comparativ cu monofilamentul.
Carligul cu tija lunga l-am vazut in cele mai multe prezentari de solutii pop-up, de aia l-am ales.
Mutumesc.

Astept si alte pareri dragilor.

Sus

MesajScris: Vin Ian 17, 2014 6:21 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Stii ca de obicei carligul se leaga D-Rig. Nodul e chiar usor de facut si momeala are o libertate de miscare sporita.

Sus

MesajScris: Vin Ian 17, 2014 6:26 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Aceasta montura se foloseste cand pe substrat ai vegetatie. Nu stiu din ce sunt facute acele doua bile de pe leadcore, dar de sunt doua bile de plumb atunci e gresit sistemul. Daca sunt din cauciuc atunci sunt bune insa nu trebuie sa stranga montura Chod. Una trebuie sa stea la baza leadcore-ului pt a proteja montura sa intre in plumb si alta trebuie sa stea sus sa zicem la jumatate de metru(deobicei iti asezi in functie de marimea ierburilor din balta) . Eu as recomanda ca vartejul sa aiba un inel mult mai mare pentru ca in caz de ruptura montura sa iasa usor de pe fir. Carligul nu e cel mai indicat, deobicei sunt carlige speciale cu deschiderea mai mare si se leaga foarte usor cu un stiff fluorocarbon pentru ca sa-i poti face o mica curbura monturii ca ea sa se poata intoarce si sa agate din orice unghi. Daca nu ai vegetatie in apa atunci nu e chiar indicata aceasta montura cu toate ca o poti incerca

Sus

MesajScris: Mar Ian 21, 2014 7:48 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Chod perfect

Fişiere ataşate:
1546304_695386003826192_822901674_n.jpg
1546304_695386003826192_822901674_n.jpg [ 34.13 KiB | Vizualizat de 303 ori ]

MesajScris: Mie Ian 22, 2014 12:33 am 
Neconectat
veteran
veteran

oare este vreo diferenta intre chod rig si o montura simpla, cu fir de par mai scurt (fara tub siliconic pe carlig)?

Sus

MesajScris: Mie Ian 22, 2014 12:48 am 
Neconectat
veteran
veteran

exista diferente si anume ca pescuind pe un substrat curat montura Chod se va intoarce in orice directie din care pestele aspira bila iar daca pescuiesti in vegetatie aceasta se va ridica deasupra buruienilor daca ii permite bila de cauciuc de pe leadcore

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2