RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Sep 26, 2017 2:13 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Ian 16, 2014 2:45 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Varnisul urca pe nod cand pestele scuipa momeala chiar daca pestele nu se agata ......e un fel de martor care ne indica daca a tras pestele si nu s-a intepat .

Sus

MesajScris: Joi Ian 16, 2014 2:48 pm 
Neconectat
veteran
veteran

lucian76 scrie:
Varnisul urca pe nod cand pestele scuipa momeala chiar daca pestele nu se agata ......e un fel de martor care ne indica daca a tras pestele si nu s-a intepat .

Exact. Foarte exact.

Campion National individual - braila nationala 2013
Mogul RVP-TV
http://www.planetcarp.ro

Sus

MesajScris: Joi Ian 16, 2014 8:54 pm 
Neconectat
somn
somn

Cred ca am prins milioane dde ciortani, sute de crapi si chiar vreo cativa mai dolofani dolosind carlige legate fara varnis, cu spirele coborand pe tija de lungime medie, pana in dreptul varfului.
Concluzia mea e ca priza carligului corecta si completa e data mai mult de lungimea forfacului si masa plumbului decat de felul in care momeala se detaseaza de carlig.

Montura asta era pozata inainte de a fi data in balta aici in UK insa nu difera mult fata de cea pe care as folosi-o in Romania.
In balta la ora aceea aveam un stol de platici si un card de rosioare la care se mai adauga o cireada de lini, pe care nustiu cum dracu' numai altii reuseau sa-i prinda...
Pasta de boilies era picanta, pe ea erau impaturite pelete de mai multe feluri si ca lichid aam folosit vesnic eficientul Wisky Link. pe vremea cand nadele in Romania erau jumate SBS jumate SOLAR un lichid echivalent produs de SBS nu lipsea din reteta bilelor primelor 5 pozitii din clasament.

Cand folosesc fir combi prefer sa-i amplific cumva rigiditatea marindu-i libertatea de miscare la extreme. De la STIFF RIG am invatat ca libertatea de miscare la punctul de pivotare mareste semnificativ rata de intepare eficienta.

Acasa as folosi un momitor rotund si nu unul plat, si as folosi o montura identica cu cea de la pescuitul cu plumb. Deoarece pescuiesc cu momitoare masive si cu plumbi grei, cu cat e mai scurt forfacul cu atat reuseste porcul cu solzi sa scuture mai vanjos din cap si sa se elibereze.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2