RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Noi 22, 2017 4:55 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit pe rauri la crap
MesajScris: Sâm Feb 01, 2014 4:28 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Pentru a nu ma lua la palme Legio cand vine in martie sau mai grav sa nu ma ia la Sovata :)) am facut acest topic.
Dane sa-mi raspunzi aici la ce te-am intrebat

Sus

Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe rauri la crap
MesajScris: Sâm Feb 01, 2014 6:42 pm 
Neconectat
somn
somn

Stai linistit Aditza, eu iubesc animalele deci esti in siguranta! :X

Intrebarea e: Vorbim de pescuitul in general sub toate aspectele sau doar de montajele din partea terminala ( plumbi / forface / carlige si raporturile dintre ele)

Daca e vb doar de terminale pt mine e simplu, si aici vb mai mult de pescuit in Delta pe canale si bratul Sulina.

Fir principal de minim 0.35 / 0.45 cu plumb culisant de firma (Ieftineaua sau turnat in bucatarie pe placa de faianta in matrita rombica facuta din tabla de conserva) in loc de stopper folosesc o jumatate de ventil de biucicleta ( 1 / 1,5 cm) prin care trec firul de vreo 3-5 ori si apoi strang bucla iar la final ramane cam jumatate de metru de fir. Carligul il leg direct de firul principal si aici mentionez ca NU folosesc carlige dedicate crapului ci carlige cu paleta model 3310F sau 3310N iar ca momeala folosesc in 90% din situatii un cercelus din 5-7 boabe de porumb uscat si apui fiert pana plesneste, NEAPARAT decojit de coaja inainte de aa-l trage pe bucata de textil din care fac firul de par.

Cu o astfel de montura plasata SUB praguri ( lansam si apoi recuperam pana cand plumbul se poticnea in prag unde ramanea pana tragea pestele sau pana rupeam eu in dorinta de a repozitiona montura) am prins ceva pesti frumosi plus recordul personal de 15 kg ce a durat din 2002 pana in 2010, cand l-am depasit cu doar 300 de gr.

Fişiere ataşate:
LS-3310N-Gamakatsu.jpg
LS-3310N-Gamakatsu.jpg [ 116.13 KiB | Vizualizat de 539 ori ]
34-80-thickbox[1]-500x500.jpg
34-80-thickbox[1]-500x500.jpg [ 50.1 KiB | Vizualizat de 284 ori ]

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 8:14 am 
Neconectat
veteran
veteran

Cercelusul probabil ca merge pe Dunare si in ziua de azi. In partea cealalta la carlige ai zis ca daca folosesti forfac lung ai mai multe prezentari. Depinde de zona de pescuit. Daca pescuiesti in loc deschis e ok. Pescuitul meu se face intre 2 copaci,distanta dintre ei fiind foarte mica. Vorbesc de copaci cazuti. Adaugand si curentul apei este clar ca un forfac lung mai mult ma incurca. Eu vorbesc strict din experienta mea pe Prut.

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 9:30 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Si eu as fi interesat de subiectul asta.
O intrebare pentru cei care folosesc porumbul pe firul de par ca momeala pentru Prut (crap si cten), cum preparati porumbul?

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 9:33 am 
Neconectat
veteran
veteran

doruSV scrie:
Si eu as fi interesat de subiectul asta.
O intrebare pentru cei care folosesc porumbul pe firul de par ca momeala pentru Prut (crap si cten), cum preparati porumbul?

Hai sa ramanem la legat carlige aici. Subiectele despre cum se prepara porumbul trebuie postate in "nade si momeli" si cred ca daca vei folosi functia "Cautare" vei gasi informatii legate de subiectul acesta.

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 11:28 am 
Neconectat
pana
pana

Cristi, e bine atunci ca numele topicului sa se modifice: carlige, monturi pentru pescuitul crapului pe rau. Sau il lasi asa, si discutia se poate duce spre tot ce inseamna pescuitul crapului pe rau: localizare, nadire, nada si momeli, monturi etc. Personal as fi foarte interesat de o asemenea discutie, pe larg.

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 1:39 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Cristi cred ca a confundat topicul. Aici e pescuitul pe rauri la crap.
Legat de porumb eu fierb boabele pana crapa si pun cateva linguri de zahar sau miere in apa care fierbe.Asta e pentru nadit exclusiv.

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 7:43 pm 
Neconectat
veteran
veteran

E bine cum ziceti voi. Mi-e frica, sincer, de o discutie interminabila si savanta despre cum se fierbe porumbul in defavoarea lucrurilor cu adevarat interesante pe care le-a enumerat cosminel.

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 8:00 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Porumbul pentru carlig (fir de par) se prepara relativ simplu. Eu unul folosesc porumbul care nu a ajuns in hambar pentru ca sunt sanse mari sa miroasa a urina de soarece. Aleg stiuleti cu boabe mari de forma regulata si folosesc doar partea lor mediana. Boabele le pun la fiert in apa plata sau apa de izvor, impreuna cu ciocanele de la porumb, pentru a potenta aroma de porumb natur. Le fierb doar atat cat sa permita patrunderea crosetei in ele. Cat timp se fierb boabele, sterilizez borcane de capacitate mica - 200-270 gr. in cuptorul aragazului. Boabele se pun in borcane cat sunt fierbinti si se adauga atractanti, arome, dupa experianta acumulata pe malul apei. Fiecare stie mai bine la ce aroma prinde. Eu personal fac cu aroma de usturoi, miere de albine, vanilie, scortisoara, ardei iute, whisky, dar las si cateva borcane natur. Se poate folosi si tuica de casa, dar nu din cea care are gust de afumat. Se completeaza cu zeama ramasa de la fiert si se pun la "bain-marie" doar pentru cateva minute, cat sa se traga capacele. Se vor pastra proaspete si pentru doua-trei sezoane.

Sus

MesajScris: Lun Feb 03, 2014 8:46 pm 
Neconectat
veteran
veteran

andronic cristian scrie:
E bine cum ziceti voi. Mi-e frica, sincer, de o discutie interminabila si savanta despre cum se fierbe porumbul in defavoarea lucrurilor cu adevarat interesante pe care le-a enumerat cosminel.

Cristi,aici vorbim de pescuit pe rauri in special Prut. Carligele sunt in partea cealalta....

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2