RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Sep 25, 2017 6:09 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 129 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Feb 10, 2009 9:12 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Ai si varianta Daiwa tournament de 0.28 cu 1440 m / rola. Sa nu spui ca ti se pare prea subtire, pentru ca nu e. Sau e, daca nu slabesti frana mulinetei... :wink:

Sus

MesajScris: Mar Feb 10, 2009 9:52 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Ai dreptate Ionut, e cea mai indicata .... dar intrebarea a fost ceva de genul " .... nu neaparat pentru concursuri ..." si mi s-a parut dimensiunea optima pentru cei care folosesc firele pe alte locatii ...

ps. tot 0,28 fol si eu ... si tu .. si Sandu :wink:

Sus

MesajScris: Mar Feb 10, 2009 9:55 pm 
Neconectat
veteran
veteran

0,28...voi dati la rechini? :lol:

Sus

MesajScris: Mar Feb 10, 2009 9:59 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Of ... ai aparut si tu ...

Facem un pariu ? La primul concurs pe Lates trecem in revista firele participantilor ... te prinzi?

Sus

MesajScris: Mar Feb 10, 2009 10:03 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Aa! Era sa uit, ... stii ce fire au folosit cei din echipa Africii de Sud? 0,30 !!! Ai auzit de pescuit viteza ... la crap ... ca sa intelegi: adica fara dril :shock: iar media greutatii a fost undeva intre 2 si 3 kile !!! Rechini, ai???

Sus

MesajScris: Mar Feb 10, 2009 10:09 pm 
Neconectat
somn
somn

nu sunt adeptul super finetii dar 0.3 in balta fara agatatura cu capturi medii de 5-6 kile e o badaranie
nu vorbim de africa de sud ca asa ceva in romania e la fel de departe ca si planeta pluto(vorbesc de densitatea din balta respectiva, raportat la suprafata respectiva(lacul ala era de citeva ori mai mare decit stinca costesti)
http://www.youtube.com/watch?v=g06KMuPeh1k
spre exemplu pestele asta e scos cu un echipament mult mai fin decit orice echipament de crap,in conditii de superagatatura,si e scos cu mono de 0,18(zero virgula optusprezece milimetri 8) )

Sus

MesajScris: Mar Feb 10, 2009 10:17 pm 
Neconectat
veteran
veteran

ciprian_galic scrie:

Uite ca am aparut si eu...
Personal credeam ca mergeti pe finetze, un 0,20mm, ceva de genul. Nu stiam ca strategia pe Lates este sa aduci pestele in forta la mal :lol:

Sus

MesajScris: Mar Feb 10, 2009 10:29 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Eu am sa foloesc fir de 0,24 spre exemplu si cred ca va fi suficient.Nici de 0,20 nu folosesc dar nici de 0.30 ca sunt patit (lanseuri nu foarte lungi). Si totusi am sa ma risc cred cu un fir si mai subtire.

P.S. Campionatul din Africa de sud e cu totul altceva.Eu ma rog la Doamne-Doamne sa va faceti un etalon din asta si sa incercati sa faceti ce au facut africanii ca sa va bat mai usor...

Sus

MesajScris: Mie Feb 11, 2009 7:50 am 
Neconectat
veteran
veteran

adi.lupu scrie:
Nici de 0,20 nu folosesc dar nici de 0.30 ca sunt patit (lanseuri nu foarte lungi).
..

Uite acusi se implineste anul de cand ne-am cunoscut ... vorbesc despre cei din club. Ca au fost concursuri sau pur si simplu "testari", nu gasesti 2 colegi sa aiba, in general, aceleasi pareri, ... nu?
Eu vorbesc despre mine (sau echipa :mrgreen: ), ce si cum fac eu, asta e. Ultimul "antrenament" l-am facut saptamana trecuta, pe Cogeasca ... cu noul fir ... 0,28. Din 10 aruncari, 7 sau dus la peste 120 m ... pe contor ! Eu zic ca e deajuns. Mai mult de atat nici nu poti nadi.

Sus

MesajScris: Mie Feb 11, 2009 8:17 am 
Neconectat
veteran
veteran

bingogabi scrie:
ciprian_galic scrie:

Uite ca am aparut si eu...
Personal credeam ca mergeti pe finetze, un 0,20mm, ceva de genul. Nu stiam ca strategia pe Lates este sa aduci pestele in forta la mal :lol:

Gabitzu, personal poti sa crezi ce vrei. Nu gasesc filmarile (dar ma voi da peste crap ... uf, cap). Iti va explica Gabi Sandu, inclusiv practic, aceasta strategie (atunci cand este cazul) ... pe care a aplicat-o de cel putin 2 ori sezonul trecut, dar numai daca vrea :mrgreen: .

Apropo, la spinning esti tare, te-am vazut, am fost impreuna de atatea ori .... dar, stau sa-mi aduc aminte si nu reusesc, ... nu te-am vazut niciodata pescuind la crap, sau sa fi auzit ca te-ai dus, sau sa mergem impreuna ... ce zici? Lates, ceva ?

@Obi. Da, stiu ... se poate scoate peste si mai mare ca asta, chiar si cu fir mai subtire (sa ma ajute Bacaul, nu am detaliile la indemana acum :?: :lol: ), dar nu bagati prostii in capul unui INCEPATOR !!! Asa cum arata si titlul topicului, Coltul incepatorului ... ne adresam acestora. Tipul din imagine, cati ani are petrecuti pe malul apei??? Dupa ce vor parcurge cativa ani pe drumul pescuitului de "anduranta" la crap, din punctul meu de vedere, sa pescuiasca si cu 0,10. Am sa le strang mana si-i voi felicita !!! Jos palaria !

ps. " ...Apropo, la spinning esti tare, te-am vazut, am fost impreuna de atatea ori .... dar, stau sa-mi aduc aminte si nu reusesc, ... nu te-am vazut niciodata pescuind la crap, sau sa fi auzit ca te-ai dus, sau sa mergem impreuna ... ce zici? Lates, ceva ?..."

ps. 2 Ar fi fost deajun sa spuneti amandoi (la fel ca Adi ) ... "-Eu, ... folosesc asta."

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 129 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2