RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 2:20 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Sep 22, 2009 3:15 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Pentru novicii in ale crapului care nu poseda o mashina personala ,si vor sa-si achizitioneze arsenalul pentru crap si in principiu cele 4 lansete am un sfat: Mergeti pe lansete telescopice sau din 3 bucati . Intradevar...toata lumea este de acord ca cele din doua bucati sunt mai fiabile dar nu cred ca o lanseta telescopica ( de preferat o firma mai de renume) nu va face fata cu brio oricaror cerinte de pe balta cu conditia sa se respecte puterea de aruncare a lansetei. Eu nu am masina personala si am facut greseala de a-mi achizitiona lansete din doua bucati si mi-a fost destul de greu cu transportul in mashina prietenilor .
Totodata.. daca stiti ca veti opta mai mult pentru partide scurte de 12/24 ore veti vedea ca lansetele telescopice va ofera o mobilitate si un confort mult mai mare.

Sus

MesajScris: Mar Sep 22, 2009 4:28 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Daca ar fi sa optez intre astea 2 categorii ; telescopice sau din 3 bucati as alege din 3 bucati.Sunt mai subtirele si te ajuta pe vant. Eu am din 3 bucati shimano si am tras de el cat am putut pana acum.Sunt foarte multumit.Stiu ca multi recomanda din 2 bucati pt ca au mai putine puncte slabe, dar sa mi se rupa mie batul din cauza drilului si sunt cel mai fericit.
Tot din cauza transportului am optat si eu pt 3 bucati. La alea din 2 bucati mai bine fac un efort si le cumpar de-a-ntregul. :lol: :lol:

Cand ma voi gandi la vre-un concurs ceva, o sa-mi iau din 2 bucati, nu de alta dar trebuie tras mai tare pe lanseuri :mrgreen: :mrgreen:

Sus

MesajScris: Mar Sep 22, 2009 6:49 pm 
Neconectat
veteran
veteran

dr_andres scrie:

Cand ma voi gandi la vre-un concurs ceva, o sa-mi iau din 2 bucati, nu de alta dar trebuie tras mai tare pe lanseuri :mrgreen: :mrgreen:

Nu te gandi ca cele din 3 tronsoane nu tin la darvala..! :) Sunt bune si nu trebuie neaparat, atunci cand ai vreun gand de concurs, sa investesti in alte bete. Probeaza-le pe astea in primul concurs la care ai ocazia! Nu e obligatoriu ca in concursuri sa pescuiesti la 100-130 m. Am vazut echipe care pescuiau ( nu exagerez) la 30-40 m de mal si prindeau. Nu am zis ca au si castigat concursul. :wink:

Sus

MesajScris: Mar Sep 22, 2009 7:36 pm 
Neconectat
veteran
veteran

@Ionut>
Eu si Cristi avem alta parere cu privire la 30-40 m castigat ceva concurs :D

Sus

MesajScris: Mar Sep 22, 2009 7:39 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Glumeam. Cristi, capitanul nostru de echipa spunea asa: e foarte important ce gaseste pestele la masa, adica trebuie avut de grija cu ce incepem din capatul batului, respectiv nada plus montura.

Sus

MesajScris: Mar Sep 22, 2009 10:16 pm 
Neconectat
somn
somn

Am pescuit cu Maver 203 (din 3 bucati) doi ani si fereasca Cel de Sus ce au suportat betele alea. Categoric as alege bete din 3 bucati.

Sus

MesajScris: Vin Apr 23, 2010 8:07 am 
Neconectat
moaca
moaca

Eu am doua mustang de 3,60 din 2 bucati.Nu am masina dar ma descurc cu ele la transport.Nu-i problema.Incap in maxi-taxi sau in tren :D

Sus

MesajScris: Vin Apr 23, 2010 9:07 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

zoitadaniel scrie:
Eu si Cristi avem alta parere cu privire la 30-40 m castigat ceva concurs :D

mai era cineva de pe forum interesat de un concurs individual intre 2 persoane care sa pescuiasca unul sub 100 m si unul peste 100 m..dar a cam murit ideea.. :twisted:
poate nu reuseste sa arunce suta sau nu are plumbi de casting :roll: cine stie..

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2