RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 3:24 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cursa inarmarilor !
MesajScris: Mie Feb 10, 2010 8:45 am 
Neconectat
veteran
veteran

Se observa clar ca de vreo doi, trei ani, mai ales in pescuitul crapului, a luat avant damblaua de a se achizitiona ce-i mai scump in domeniu. Ca sa nu fiu inteles gresit, aici nu ma refer la cei care participa la competitii de varf, campionat national sau care tind spre mondiale, majoritatea fiind pescari ce au o situatie financiara ceva mai buna. Acestia participand la astfel de competitii, vor putea castiga ceva puncte in plus doar prin natura calitatii sculelor pe care la au.
Problema este alta.
Cineva a spus: pescuitul se face sub apa ... si nu cu ceea ce este pe mal ! Nu odata s-antamplat ca un pescar cu scule normale (hai sa nu spunem chiar "de bazar") a facut treaba mult mai buna decat unul ce a stat langa el si a avut scule de scule si care la inceputul partidei si le-a etalat cu mare pompa.
Daca aveti o lanseta care vi s-a potrivit "ca o manusa" si va satisface in partidele de pescuit, este pacat sa luati coniacul de la gura copilului si sa o schimbati cu alta mai scumpa (asta doar pentru a fi etalata pe mal). S-ar putea sa aveti surpriza sa nu mai lansati la fel de bine sau sa se comporte in dril mai rau ca prima. Urmatorul pas va fi sigur cumpararea unei alte lansete, mai scumpa, ca de ... daca e mai ieftina iti dai cu firma-n cap.
Normal, o baza de plecare trebuie sa ai. Dar, parerea mea, este ca la inceput sa se investeasca in monturi bune, carlige de prima calitate, nada si momeala buna, cunoasterea pestelui .... cam tot ceea ce se afla sub apa.

Nu-i asa Liviu M. ? :lol:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cursa inarmarilor !
MesajScris: Mie Feb 10, 2010 9:51 am 
Neconectat
somotei
somotei

Domnu' ,nu va suparati,dar de ce il intrebati pe Liviu M?Stiati cumva ca el, ca un adept al spuselor dvs ,si-a achizitionat senzorii DELKIM TX-i?

Sus

MesajScris: Mie Feb 10, 2010 10:23 am 
Neconectat
veteran
veteran

O, nu ...
el este tocmai clasicul in viata care a spus ca pescuitul incepe de sub apa ...

ps. pe pontonul pe care voi concura in echipa cu Sandu vei admira tot niste delkim tx i (proaspat comandate de Sandu) :wink:

ps2 ... iar pe Liviu il consider (si nu numai eu) ca pe o piesa importanta din lot, deci ii trebuie asa ceva 8)

Sus

MesajScris: Mie Feb 10, 2010 10:28 am 
Neconectat
somn
somn

Ciprian eu am afirmat pe Lates treaba cu pescuitul se face sub apa si nu deasupra. Problema sculelor se pune astfel, intradevar la inceputuri nu se merita sa investesti in scule de varf, pentru ca novice fiind risti sa le strici. Dar dupa vreo cativa ani de pescuit, unele se mai uzeaza, unele se mai strica, unele se invechesc, altele nu mai sunt asa de performante cum a ajuns pescarul si nu ii mai satisfac cerintele. De aceea cred ca de la o anumita experienta acumulata, in pescuit si in manuirea sculelor de pescuit, se merita sa faci cheltuiala suprema. De ce? Pentru ca faci economie la bani, parerea mea. In loc sa schimbi 2-3-4 seturi de lansete sau senzori sau mulinete, iti cumperi ceva mai scump dar testate de multi pescari de-a lungul timpului. Exemplul meu: am pescuit cativa ani frumosi cu lansete Maver 203 din 3 segmente si mulinete Okuma Longbow si senzori Carp Expert, astia au fost anii de scoala. Apoi am trecut la lansete de clasa medie Free Spirit E-Class, mulinete Ryobi Proskyer si senzori EnergoTeam cu statie. Dupa cativa ani buni de zile, cred ca am ajuns sa ma descurc cat de cat cu lansetele, mulinetele si restul accesoriilor de pescuit incat sa-mi permit sa dau banii pe ceva pe care sa nu mai schimb in curand.
Remus nu cred ca intereseaza multa lume ce imi cumpar eu, dar sunt la reducere, chiar consistenta si se merita schimbarea.

Ultima oară modificat de Liviu Mihai pe Mie Feb 10, 2010 10:38 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mie Feb 10, 2010 10:29 am 
Neconectat
veteran
veteran

si remus si-a luat delkim. hai sa schimbam titlul topicului: clubul delkimistilor.

Sus

MesajScris: Mie Feb 10, 2010 10:30 am 
Neconectat
veteran
veteran

Liviu Mihai scrie:
Remus nu cred ca intereseaza multa lume ce imi cumpar eu, dar sunt la reducere, chiar consistenta si se merita schimbarea.

asta as putea sa-i spun si eu lui ciprian.

Sus

MesajScris: Mie Feb 10, 2010 10:49 am 
Neconectat
veteran
veteran

Liviu Mihai scrie:
intradevar la inceputuri nu se merita sa investesti in scule de varf, pentru ca novice fiind risti sa le strici.

tocmai de aceea am si postat aici.

Ideea de a posta acest subiect mi-a venit acum doua zile, cand intr-un magazin (la Cristi) au intrat trei tipi din care unul din ei ii invata pe ceilalti doi ce lansete sa-si cumpere. Si discutia a degenerat spre una de "fitze" (asta in conditiile in care unul din ei avea deja chab-uri).
Bun, nimic extraordinar pana aici. Dar dupa o cafea si o tigara, era clar ca lumuna zilei, ca nu numai cei doi (care s-au apucat de pescuit de anul trecut), ci si mentoru', nu prea stiau sa lege un carlig ... sau ca popup-ul e bun si la nadire.

Sus

MesajScris: Mie Feb 10, 2010 10:51 am 
Neconectat
veteran
veteran

alex leonte scrie:
asta as putea sa-i spun si eu lui ciprian.

ok, nu-mi mai spune :D

Sus

MesajScris: Mie Feb 10, 2010 11:11 am 
Neconectat
somn
somn

Multi doresc sa prinda marea captura dar fara sa fi citit vreodata abecedarul pescuitului la crap.

Sus

MesajScris: Mie Feb 10, 2010 11:42 am 
Neconectat
veteran
veteran

Eu unu', nu trebuie sa ma gandesc mult ca sa-mi amintesc ca acum doi ani, cand am inceput sa pescuiesc pe Lates, o faceam cu niste super-telescopice de bazar, prafuite si frecate de pietrele de pe malul lacului Bicaz, cand bantuiam dupa platica.
Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Bete de " firma"
Lates iulie 2008 021.jpg
Lates iulie 2008 021.jpg [ 1.92 MiB | Vizualizat de 392 ori ]

In schimb, prima achizitie serioasa a constat in minciog ecologic ( ochiuri mici si deschidere mare), saltea de primire si spray antiseptic.
Fişiere ataşate:
Lates iulie 2008 005.jpg
Lates iulie 2008 005.jpg [ 1.89 MiB | Vizualizat de 383 ori ]

Si asa am pescuit aproape o juma' de an,ba chiar am mai prins si peste, 8) pana am reusit sa pun mana pe doua Chub-uri. Care faceau pereche tot cu alea vechi.. La un moment dat, chiar Adi Lupu s-a aratat incantat de ele incat a vrut sa mi le cumpere. :mrgreen:
Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Captura la scule de bazar
145.jpg
145.jpg [ 49.84 KiB | Vizualizat de 377 ori ]

Singurul defect, nu stateau bine pe ponton. :roll:

Deci, pentru inceput, se poate si fara utilaje super.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2