RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 3:27 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cu ce putem inlocui dipu?
MesajScris: Dum Apr 18, 2010 7:33 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

cu ce am putea inlocui dipu?ce inlocuitor ar fii bun?

Sus

Subiectul mesajului: Re: cu ce putem inlocui dipu?
MesajScris: Dum Apr 18, 2010 7:43 pm 
Neconectat
veteran
veteran

pentru solubile foloseste stropeala.

https://m.facebook.com/Novobaits/

Sus

MesajScris: Dum Apr 18, 2010 7:48 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

andrei mihut scrie:
pentru solubile foloseste stropeala.

adica?

Sus

MesajScris: Dum Apr 18, 2010 7:51 pm 
Neconectat
somn
somn

"Stropeala" nu e nimic altceva decat tot un dip si nu e aplicabila exclusiv solubilelor.
To Dip inseamna a scufunda, a inmuia asadar tot "a dipui" se cheama cand peste bilele proaspat facute sau abia uscate stropesc cu un pulverizator un amestec de aroma sau atractanti ori inmoi bila intr-un recipient cu aceeasi substanta inainte de a o lansa.

To Soak inseamna a imbiba, in traducere mai mult sau mai putin corecta si se refera la pastrarea mai indelungata ( 1 zi pana la 2-3 ani) a bilelor intr-un lichid de o compozitie formulata dupa bunul plac.

Daca in cazul "Stropelii" acel lichid se usuca si formeaza o crusta superficiala, in cazul "dipuitului" ramane la suprafata momelii in stare cichida deci mai usor solubila, in timp ce momelile lasate la imbibat absorb si in profunzime respectivul lichid, pastrandu-si pentru mai multa vreme proprietatile de atractie.

Sus

MesajScris: Dum Apr 18, 2010 8:00 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Legio scrie:
"Stropeala" nu e nimic altceva decat tot un dip si nu e aplicabila exclusiv solubilelor.
To Dip inseamna a scufunda, a inmuia asadar tot "a dipui" se cheama cand peste bilele proaspat facute sau abia uscate stropesc cu un pulverizator un amestec de aroma sau atractanti ori inmoi bila intr-un recipient cu aceeasi substanta inainte de a o lansa.

To Soak inseamna a imbiba, in traducere mai mult sau mai putin corecta si se refera la pastrarea mai indelungata ( 1 zi pana la 2-3 ani) a bilelor intr-un lichid de o compozitie formulata dupa bunul plac.

Daca in cazul "Stropelii" acel lichid se usuca si formeaza o crusta superficiala, in cazul "dipuitului" ramane la suprafata momelii in stare cichida deci mai usor solubila, in timp ce momelile lasate la imbibat absorb si in profunzime respectivul lichid, pastrandu-si pentru mai multa vreme proprietatile de atractie.

de stiut stiu ce inseamna dip.eu am intrebat ce putem folosi ca inlocuitor

Sus

MesajScris: Dum Apr 18, 2010 8:15 pm 
Neconectat
somn
somn

Orice atractant sau lichid nutritiv deja prezent in bile, sau compatibil cu ele. Multimino, nutramino, minamino, csl, belacham, betaina, arome (atentie mare la cantitatesi compatibilitate) iar daca toate acestea iti sunt straine sau nu le ai la indemana, poti incerca cu sirop concentrat pt suc Laurul sau daca reusesti sa il ascunzi de alti pofticiuosi, poti inmuia bila inainte de a o lansa in zeama lasata de dulceturile de casa .

Sus

MesajScris: Dum Apr 18, 2010 8:29 pm 
Neconectat
pana
pana

l-am vazut odata pe Kevin Maddox cum a scufundat 3 bile in cafeaua pe care-o bea dimineata--apoi a baut-o linistit pana au ramas bilele in cana--apoi le-a pus la carlig(englezii beau cafeaua cu lapte)......--alta metroda ar fi sa topesti o inghetata si sa lasi bilele acolo la dipuit si sunt multe altele insa cele mai bune sunt cele pe care ti le faci sau le cumperi gata facute --cum ti-a zis si "legio"

Sus

MesajScris: Dum Apr 18, 2010 8:58 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Legio scrie:
Orice atractant sau lichid nutritiv deja prezent in bile, sau compatibil cu ele. Multimino, nutramino, minamino, csl, belacham, betaina, arome (atentie mare la cantitatesi compatibilitate) iar daca toate acestea iti sunt straine sau nu le ai la indemana, poti incerca cu sirop concentrat pt suc Laurul sau daca reusesti sa il ascunzi de alti pofticiuosi, poti inmuia bila inainte de a o lansa in zeama lasata de dulceturile de casa .

si in cazul in care nu le am la indemana ce sirop de la Laurul miai recomanda?

Sus

MesajScris: Dum Apr 18, 2010 9:00 pm 
Neconectat
somn
somn

Nu pune carul inaintea boilor. Spune-ne mai intai ce bile folosesti ca sa ne dam cu parerea in cunostinta de cauza.

Sus

MesajScris: Dum Apr 18, 2010 9:05 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

bile tari dar si solubile

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2