RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Sep 26, 2017 2:04 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cu ce putem inlocui dipu?
MesajScris: Lun Apr 19, 2010 10:04 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Legio scrie:
Nu pune carul inaintea boilor. Spune-ne mai intai ce bile folosesti ca sa ne dam cu parerea in cunostinta de cauza.
boiliesurile tari sunt de la concept boilies.

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 11:12 am 
Neconectat
pana
pana

Subscriu si eu, benzina e un bun inlocuitor pentru deep dar este o anumita tehnica de folosire a ei si nu oricum, tehnica destul de secreta, un motiv ar fi acela ca multi nici o considera posibila si o iau ca o gluma.
In primul rand nu scufundati bilele mai mult de cateva minute ca sa nu patrunda miros si in interiorul lor. Apoi inainte de lansare sa aveti un ajutor cu o bricheta la indemana si care sa dea foc la bila, ea nu se va stinge decat la contactul cu apa iar aroma data de boilesul prajit (mai ales de uleiurile incinse din el) va atrage pestii de la mare distanta. In plus cu aceasta tehinca, veti putea observa foarte usor locul unde a ajuns montura, dupa micul nor de abur si fum care se ridica cand bila atinge apa.
Aveti grija la toata operatiunea, cateva din normele de protectie: pastrati canistra cu benzina departe de locul de lansare si evitati sa cada picaturi aprinse de benzina in iarba uscata. Dupa ce aprindeti bila sa aruncati imediat lanseta, altfel flacara va arde firul de par, miscarea de aprindere a bilei si aruncare a monturei trebuie sa fie foarte rapida.
Se poate incerca si nadirea, dar numai cu cobre de metal, francezii de la Tehnipeche aveau cele mai bune cobre special facute pentru asa ceva si in plus manusi si costum de protectie din azbest.
Noaptea, lansarea unor astfel de monturi e mult mai spectaculoasa.

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 11:17 am 
Neconectat
veteran
veteran

:D :D :D :D :D :D :D :D

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 11:24 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

danutlupu scrie:
Subscriu si eu, benzina e un bun inlocuitor pentru deep dar este o anumita tehnica de folosire a ei si nu oricum, tehnica destul de secreta, un motiv ar fi acela ca multi nici o considera posibila si o iau ca o gluma.
In primul rand nu scufundati bilele mai mult de cateva minute ca sa nu patrunda miros si in interiorul lor. Apoi inainte de lansare sa aveti un ajutor cu o bricheta la indemana si care sa dea foc la bila, ea nu se va stinge decat la contactul cu apa iar aroma data de boilesul prajit (mai ales de uleiurile incinse din el) va atrage pestii de la mare distanta. In plus cu aceasta tehinca, veti putea observa foarte usor locul unde a ajuns montura, dupa micul nor de abur si fum care se ridica cand bila atinge apa.
Aveti grija la toata operatiunea, cateva din normele de protectie: pastrati canistra cu benzina departe de locul de lansare si evitati sa cada picaturi aprinse de benzina in iarba uscata. Dupa ce aprindeti bila sa aruncati imediat lanseta, altfel flacara va arde firul de par, miscarea de aprindere a bilei si aruncare a monturei trebuie sa fie foarte rapida.
Se poate incerca si nadirea, dar numai cu cobre de metal, francezii de la Tehnipeche aveau cele mai bune cobre special facute pentru asa ceva si in plus manusi si costum de protectie din azbest.
Noaptea, lansarea unor astfel de monturi e mult mai spectaculoasa.

oi fi eu novice in pescuit dar stiu ca mirosul de carburant ii indeparteaza pe pesti nici decum nu sa ii atraga.

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 11:55 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

bai marius...greu cu tine...legio te-a intrebat cu ce fel de bile dai..adica....bile cu aroma de capsuni,bile squid@octupus,bile tehni spice..etc...ca sa poata sa-ti spuna ce fel de dip ar merge sau ce aroma.....ca nu merge orice dip la orice bila....

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 12:36 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

alin29 scrie:
bai marius...greu cu tine...legio te-a intrebat cu ce fel de bile dai..adica....bile cu aroma de capsuni,bile squid@octupus,bile tehni spice..etc...ca sa poata sa-ti spuna ce fel de dip ar merge sau ce aroma.....ca nu merge orice dip la orice bila....

stiu ca am fost intrebat ce fel de bile sunt(aroma capsuni,squid&octupus,etc) dar tin sa precizez ca bilele sunt luate la kg si singurul lucru care il stiu e ca cele tari sunt de la concept boilies.in schimb cele solubile sunt de la senzor si sunt jet si s&q.
intrebarea cu ce putem inlocui dipul e pt toate bilele tari indiferent de aroma.
iar daca e greu cu mine e din motivut ca sunt novice in ale pescuitului.
peste tot unde am citit nu era nici macar un subiect care sa explice cu ce am putea inlocui dipul,in acest motiv am si pus intrebarea cu ce il putem inlocui.

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 1:19 pm 
Neconectat
pana
pana

Extrapoland putem ajunge si la interesanta intrebare: "cu ce putem inlocui boilesul sau pescuitul ?"
Deep se cheama orice substanta in care scufunzi bila, deci daca vrei sa-l folosesti NU SE POATE INLOCUI LOGIC NU ? Poate doar vrei sa-l prepari singur si nu sa-l cumperi din magazin.

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 1:39 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Deep se cheama orice substanta in care scufunzi bila, deci daca vrei sa-l folosesti NU SE POATE INLOCUI LOGIC NU ? Poate doar vrei sa-l prepari singur si nu sa-l cumperi din magazin.[/quote]
si daca ar trebui sa il fac eu ce ingrediente ar trebiu sa folosesc?

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 2:14 pm 
Neconectat
somotei
somotei

mariusnicolae scrie:

Cauta daca mai gasesti nr 2 din Aventuri la pescuit.O sa intelegi cu siguranta articolul despre dip si metoda cum sa ti-l prepari singur :wink:

Si uite aici http://www.carpnews.ro/index.php?action ... p=articole
Si aici http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic.php?p=6365

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 7:11 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

joker_unu scrie:
mariusnicolae scrie:

Cauta daca mai gasesti nr 2 din Aventuri la pescuit.O sa intelegi cu siguranta articolul despre dip si metoda cum sa ti-l prepari singur :wink:

Si uite aici http://www.carpnews.ro/index.php?action ... p=articole
Si aici http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic.php?p=6365

ms de linkuri

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2