RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 9:48 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cu ce putem inlocui dipu?
MesajScris: Lun Apr 19, 2010 8:17 pm 
Neconectat
veteran
veteran

danutlupu scrie:
Dupa ce aprindeti bila sa aruncati imediat lanseta, altfel flacara va arde firul de par, miscarea de aprindere a bilei si aruncare a monturei trebuie sa fie foarte rapida.
.

Am auzit ca s-au adus imbunatatiri pentru acest stil cu adevarat spectaculos de pescuit in sensul ca s-a inlocuit firul de par cu o struna din metal care dupa cum se stie nu arde :| . O mare contributie in acest sens o are un confrate de-al nostru care s-a apucat de legat carlige cu leadcore :shock: .

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 8:50 pm 
Neconectat
pana
pana

andronic cristian scrie:
danutlupu scrie:
Dupa ce aprindeti bila sa aruncati imediat lanseta, altfel flacara va arde firul de par, miscarea de aprindere a bilei si aruncare a monturei trebuie sa fie foarte rapida.
.

Am auzit ca s-au adus imbunatatiri pentru acest stil cu adevarat spectaculos de pescuit in sensul ca s-a inlocuit firul de par cu o struna din metal care dupa cum se stie nu arde :| . O mare contributie in acest sens o are un confrate de-al nostru care s-a apucat de legat carlige cu leadcore :shock: .

Munca degeaba, leadcore=miez de plumb, iar plumbul nu rezista la foc. Cel mai bine e sa faca miscarea rapid si sa arunce montura, in felul asta flacara nu va afecta firul de par.

Trecand si la subiect trebuie sa stiti ca cea mai utilizata baza pentru un deep este melasa lichida. La ea se adauga in functie de producator, arome si multe alte "soparle" dupa cum zicea cineva. Eu imi fac deepul de obicei din: melasa, aroma identica cu cea de la bile, csl, multimino, nutramino, stimulator de apetit, betaina, Robin Red, GLM si faina de orez. De ce prafuri si faina de orez ? bagati o bila in acest deep si dupa ce a prins crusta vedeti cum lucreaza intr-un pahar de apa.

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 9:00 pm 
Neconectat
veteran
veteran

90% folosesc aceleasi ingrediente

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 10:22 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

mai danut..el e incepator in ale pescuitului....daca il iei cu multimino,nutramino.....se cam pierde...))).eu la-s sfatui pe marius sa inceapa la inceput cu solubile sau bile normale,fara dip...si dupa ce vede ce merge pe iazul care pescuieste el si daca merg bilele folosite...sa se apuce de combinatii,dipuri...parerea mea.......

Sus

MesajScris: Mar Apr 20, 2010 12:52 am 
Neconectat
pana
pana

.[/quote]boiliesurile tari sunt de la concept boilies.[/quote]
:shock: da?? :shock: ai lasa!!!

Sus

MesajScris: Mar Apr 20, 2010 1:10 am 
Neconectat
pana
pana

danutlupu scrie:
andronic cristian scrie:
danutlupu scrie:
.

Munca degeaba, leadcore=miez de plumb, iar plumbul nu rezista la foc. Cel mai bine e sa faca miscarea rapid si sa arunce montura, in felul asta flacara nu va afecta firul de par.

Trecand si la subiect trebuie sa stiti ca cea mai utilizata baza pentru un deep este melasa lichida. La ea se adauga in functie de producator, arome si multe alte "soparle" dupa cum zicea cineva. Eu imi fac deepul de obicei din: melasa, aroma identica cu cea de la bile, csl, multimino, nutramino, stimulator de apetit, betaina, Robin Red, GLM si faina de orez. De ce prafuri si faina de orez ? bagati o bila in acest deep si dupa ce a prins crusta vedeti cum lucreaza intr-un pahar de apa.

da!!da cand ai dai foc nu se umfla orezu-n dip?!cu lapte praf n-ai incercat?!"norisori!!! :lol: " de fum negru!! :? :? junghi la spranceana!!ar fi interesant---la aprindere sa urle unu!!!LAPTELE-N FOC !!!!! :lol: :lol: :lol:o sg observatie:""aruncare a MONTUREI"== o montura /doua monturi :wink:

Sus

MesajScris: Mar Apr 20, 2010 8:33 am 
Neconectat
pana
pana

Aline daca se duce intr-un magazin mai rasarit gaseste toate acele ingrediente, daca vrea sa faca deep doar din ce are prin casa .....o visinata cu siropul de la dulceata de capsuni pentru deepuit si benzina evident.
Filica nu intelegi mecanismul deloc vad, benzina e inlocuitor de deep, deci daca ai deep n-o mai folosesti si pe ea. Daca mai dai cu cobra si o bila deepuita si flambata, zeama aia de la melasa si lapte parf se lipeste de cobra si o infunda si apoi sa te vad eu cu cobra in mana in flacari dar infundata.
La fel daca ramaneti fara benzina puteti inlocui cu deep pe baza de melasa, zaharul se stie ca are multe calorii si dezvolta o putere fantastica in motor cand e ars.
Mai puneam si eu lapte praf in deepuri pana cand am vazut ca mucegaiesc din cauza lui. Eu am geanta plina cu recipiente care au bile, spuma pop-up si porumb pentru carlig in deep de diverse combinatii, unele au mai mult de 3 ani.

Sus

MesajScris: Mar Apr 20, 2010 12:29 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

[quote="danutlupu"]Aline daca se duce intr-un magazin mai rasarit gaseste toate acele ingrediente, daca vrea sa faca deep doar din ce are prin casa .....o visinata cu siropul de la dulceata de capsuni pentru deepuit si .........[quote]
ai cam inteles ideea.asa e pot merge sa imi i-au un dip din magazinele de specialitate dar eu vream un dip cu ce se poate gasi in casa.la mine iesirile la pescuit sunt scurte si nu cred ca merita sa dau bani pe un dip pe care sa il folosesc de, sa zicem 4 ori intr-un an.eu vreau sa pot folosi un dip care sa il pot folosi in cazul unei patide neprogramate in prealabil.

Sus

MesajScris: Mar Apr 20, 2010 7:13 pm 
Neconectat
pana
pana

danutlupu scrie:
.
Filica nu intelegi mecanismul deloc vad, benzina e inlocuitor de deep, deci daca ai deep n-o mai folosesti si pe ea. Daca mai dai cu cobra si o bila deepuita si flambata, zeama aia de la melasa si lapte parf se lipeste de cobra si o infunda si apoi sa te vad eu cu cobra in mana in flacari dar infundata.
La fel daca ramaneti fara benzina puteti inlocui cu deep pe baza de melasa, zaharul se stie ca are multe calorii si dezvolta o putere fantastica in motor cand e ars.
Mai puneam si eu lapte praf in deepuri pana cand am vazut ca mucegaiesc din cauza lui. Eu am geanta plina cu recipiente care au bile, spuma pop-up si porumb pentru carlig in deep de diverse combinatii, unele au mai mult de 3 ani.

ALO DOMNU'--O UMILA INTREBARE:::"DA BENZINA ASTA--DE CARE SA FIE--(EURO?CAT?)--CU PLUMB SAU FARA?cat despre zahar care arde ---cred si eu--ce-ar fi sa pui o lingurita -doua si-n rezervor la masinuta!!!...sa vezi atunci ardere urmata de bucuriile firesti (sau nu)ale vietii!!!deeeeepuracuriozitate!ATEPT RASPUNS!!glicerol--benzina --glicerina! :oops:bilele pe care le tot cari de trei ani in"deep"si n-ai reusit sa le arunci inca--nu-s ca-n sorcova? :shock: --adica tare ca piatra--iute ca sageata???
:shock:

Ultima oară modificat de filica pe Mar Apr 20, 2010 7:33 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mar Apr 20, 2010 7:31 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Filica, ce e ala deep? Ca vaz ca-l folosesti cam des! :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2