RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Sep 26, 2017 2:04 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Apr 19, 2010 3:02 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

pentru cei mai priceputi ca mine, as dori sa adresez si eu cateva intrebari care ma framinta inca de cand am inceput sa citesc topicurile de pe acest forum, afland in acest fel de boilies. nu stiu daca e bine sa le pun pe toate intr-un singur topic....
- se prinde sau nu peste la boilies pe Prut? (da doamne sa se prinda, ca mi se pare cea mai eleganta metoda de pescuit)
- daca crapul de pe prut nu prea a mincat boilies, cam cat de mult tre sa nadim pentru ca pestele sa prinda pofta de ele? sau, altfel spus, nadim sau nu nadim?
- ce monturi folosim si cat de rezistent sa fie firul de forfac, precum si cel de pe linia principala?(pe unii i-am vazut ca foloseau doar mono de 0,5 si plumb de 200 de grame...)
plumbul sa fie inline sau cu leadclip? (din ce am vazut eu, majoritatea folosesc plumbi culisanti, dar nici unul nu mi-a explicat "stiintific" de ce)
- ce fel de carlige ar fi cele mai potrivite?
va multumesc si nu ezitati sa ma certati daca am intrebat prea multe.... :oops:

Sus

MesajScris: Vin Apr 23, 2010 12:35 pm 
Neconectat
somotei
somotei

- Boilies-ul merge pe Prut foarte bine daca stii sa il folosesti. Se prinde crap dar merge si tenul si mreana. Nu m-ar mira sa intre si somn.
- Cand folosim boilies de obicei trebuie nadit bine. Daca crezi ca nu merita atunci incearca cu solubila la carlig si arunci cateva de intrtinere constant.
- Montura cea mai potrivita in opinia mea este cea cu plumb pierdut.
- La carlige pot sa-ti spun cu siguranta ca cele mai bune sunt cele rezistente sa nu se indoaie. (Nu Fox seria 5 nr.4) :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2