RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Sep 25, 2017 6:09 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: intrebare...
MesajScris: Vin Mai 21, 2010 7:24 am 
Neconectat
veteran
veteran

mircea13 scrie:
Dece sa dai atat de multi bani cand poti sa iti faci singur cate cobre vrei din teava de plastic cu care se fac instalatiile de apa si canal. Cumperi teava de la oricare magazin sau din bazar o tai la marimea care vrei apoi o bagi intr-un vas cu apa fierbinte si cat e calda o modelezi cum vrei tu iar la partea de jos ii pui un dop de lemn,pluta,etc Poti face orice dimensiune vrei atat ca lungime cat si ca grosime( depinde de grosime tevii care o procuri)
Daca o faci mai lunga poti arunca mai departe fara mult efort dar e mai greu cu transportul ei. Incearca sa faci si din tevi mai vechi chiar folosite la instalatii ca tot sunt bune. Teava o poti incalzi si modela si la flacara de la aragaz. Atentie sa nu ia foc si sa nu te frigi la maini( foloseste niste carpe sau lavete muiate cu apa) Spor la treaba

Ca proces de productie este ok (merge si umpluta cu nisip inainte de a o baga in apa clocotita) dar .... dupa 10 minute de cobraire nici tigara n-o mai poti duce la gura. Este grea !!! Iar fiecare bila ce o vei arunca in continuare va fi un chin. Ce sa mai vorbim de partide unde vom pescui 2-3 sau chiar 4 zile.
Deci ... una din conditiile de baza ale unui baston de nadire este sa fie ultra usor, ceea ce korda sau fox au reusit sa realizeze.

Sus

MesajScris: Vin Mai 21, 2010 8:12 am 
Neconectat
veteran
veteran

ciprian_galic scrie:
mircea13 scrie:
Dece sa dai atat de multi bani cand poti sa iti faci singur cate cobre vrei din teava de plastic cu care se fac instalatiile de apa si canal. Cumperi teava de la oricare magazin sau din bazar o tai la marimea care vrei apoi o bagi intr-un vas cu apa fierbinte si cat e calda o modelezi cum vrei tu iar la partea de jos ii pui un dop de lemn,pluta,etc Poti face orice dimensiune vrei atat ca lungime cat si ca grosime( depinde de grosime tevii care o procuri)
Daca o faci mai lunga poti arunca mai departe fara mult efort dar e mai greu cu transportul ei. Incearca sa faci si din tevi mai vechi chiar folosite la instalatii ca tot sunt bune. Teava o poti incalzi si modela si la flacara de la aragaz. Atentie sa nu ia foc si sa nu te frigi la maini( foloseste niste carpe sau lavete muiate cu apa) Spor la treaba

Ca proces de productie este ok (merge si umpluta cu nisip inainte de a o baga in apa clocotita) dar .... dupa 10 minute de cobraire nici tigara n-o mai poti duce la gura. Este grea !!! Iar fiecare bila ce o vei arunca in continuare va fi un chin. Ce sa mai vorbim de partide unde vom pescui 2-3 sau chiar 4 zile.
Deci ... una din conditiile de baza ale unui baston de nadire este sa fie ultra usor, ceea ce korda sau fox au reusit sa realizeze.

Asa nu mai platesti abonamentul la sala de forta. :D

Sus

MesajScris: Vin Mai 21, 2010 8:20 am 
Neconectat
veteran
veteran

Sau te lasi de fumat :roll:

Sus

MesajScris: Vin Mai 21, 2010 8:47 am 
Neconectat
veteran
veteran

andronic cristian scrie:
Sau te lasi de fumat :roll:

bine ca n-am spus ... "nu mai poti duce paharul la gura" :lol:

Sus

MesajScris: Vin Mai 21, 2010 2:09 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Ptiu! Doamne fereste! :lol: :lol: :lol:

Sus

MesajScris: Vin Mai 21, 2010 4:53 pm 
Neconectat
pana
pana

Hai sa va impartasesc si eu ceva din ale cobrelor. M-am procopsit cu 2 din astea cadou de prin '99 si era si prima data cand am folosit asa ceva. Dupa am inceput sa le folosesc, la scurt timp una din ele care era si din aluminiu am scapat-o si dusa a fost in apa, asa ca pe cea de-a doua o pastram ce pe ochii din cap (o am si acum) si cum nu se gaseau la noi prin 2000, am inceput sa-mi confectionez singur din diverse materiale componente de pe la instalatii: pex-al, polietilena, PPR, AL, chiar si din teava de cupru.
Am pierdut saptamani intregi si am facut cred o duzina de astel de ciomege, unele din ele chiar mergeau si pot zice ca aruncau la distanta mai mare decat cele originale, deoarece le supradimensionam. Aveam in schimb doua probleme: majoritatea nu rezistau si cedau la locurile de indoire sau se deformau des, iar cele care rezistau si erau tepene mergeau bine dar erau destul de grele si incomode.
Daca va luati noi si ales din cele din plastic subtiri aveti grija ca sunt fragile si nu le uitati la soare ca se inmoaie.

Sus

MesajScris: Vin Mai 21, 2010 9:58 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Politicos va invit sa scrieti aici cate cobre aveti fiecare dar din cele scumpe ca sa stim si noi? Eventual sa scrieti si pentru ce marime de boilies sunt. Numai bine. Mircea13

Sus

MesajScris: Sâm Mai 22, 2010 3:14 am 
Neconectat
veteran
veteran

Doua cobre de la Fox, una de 18 si una de 24 mm.
http://www.carpio.ro/prod.php?id_cat=86&id_prod=249
Ma impac bine cu amandoua. ( nu ne-am certat niciodata :mrgreen: )

Sus

MesajScris: Sâm Mai 22, 2010 7:11 am 
Neconectat
somotei
somotei

Ionele,tata,va mai certati voi cateodata...cand esti mata obosit cum fusesi la etapa intai de calificari :lol: :lol: :lol: .Intr-adevar cobrele de la Korda sunt foarte bune...

Sus

MesajScris: Sâm Mai 22, 2010 8:21 am 
Neconectat
veteran
veteran

Eu cu Daniel avem 2 FOX de 18 si 30 si 2 KORDA de 20 si 25. Suntem foarte multumiti de toate.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2