RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Noi 20, 2017 5:22 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Sep 13, 2010 1:20 pm 
Neconectat
moaca
moaca

shimano gama carbonmax din cate stiu eu sunt pt. spinning :)

p.s. Eu am inceput cu bete de 3.6m si am schimbat ulterior pe 3.9m. Cele de 3.9 erau putin incomode la inceput, acum I just love them. Nu lungimea e totul ci mai mult obisnuinta, cu cat folosesti mai des aceleasi scule cu atat ai sa le manuiesti mai cu indemanare :)

p.s2 Eu unul cumpar de pe net majoritatea sculelor, sunt si mai ieftine si exista o gama muuuult mai larga. Poti vorbi si la telefon cu cei care detin magazinele online si sigur ai sa primesti niste sfaturi utile, ce si cum sa cumperi :)

Sus

MesajScris: Lun Sep 13, 2010 1:41 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

cel care are licitatia deschisa pentru batul in cauza .....spunea ca, cu un bat asemanator cineva a scos somn de 78 de kg :shock:, acuma nu stiu ce sa mai spun sau sa cred - "povesti pescaresti".... :D, eu ma bucuram ca la 2 bucati le lasa la 250 ron.
Dar daca spuneti ca e de spinning .... ma pune pe ganduri. La detalii, nu precizeaza daca e de spininng/stationar/crap sau altceva :?: :|
Va multumesc pentru sfat.

Sus

MesajScris: Lun Sep 13, 2010 1:51 pm 
Neconectat
somotei
somotei

categoric este un bat dedicat spinningului greu - la somn cu precadere :wink:

Sus

MesajScris: Lun Sep 13, 2010 2:13 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

emanuel, batul ala de spinning nu poate duce nici un somn de 10-20 kg....nu e facuta pentru somn sau pentru pesti mari...eu nu ti-as recomanda-o decat pentru spinning

iti dau un link de pe youtube cu un drill cu un somn mare...la marimea care zice vanzatorul de pe okazii....ce crezi tu? batul ala de spinning crezi ca ar rezista unei asemenea ''lupte''?

http://www.youtube.com/watch?v=Xes8eMchQPg

Sus

MesajScris: Lun Sep 13, 2010 2:17 pm 
Neconectat
moaca
moaca

:shock: http://fishfreakonline.com/shcacaro.html vezi pretul si transforma in lei :) Cumperi nou de aceiasi bani. Nus exact ce model vinde tipu dar vad ca e acelasi pret pt orice model ai alege.

P.S. Adevarat ce zice si Sergiu dar ala pescuieste din barca :D Am prins si eu unu de 42 din barca si intradevar, trebuie scula indiferent de cat de meserias ai fi. Teoretic batul despre care vorbim se rupe undeva in secunda 3 dupa ce ai intepat daca nu ai frana slabita tare :lol: Eu am avut "norocul" ca somnul sa se duca numai sub barca :mrgreen:

Sus

MesajScris: Lun Sep 13, 2010 2:42 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

am inteles! imi este clar acum.
Va multumesc pentru sfat si ajutor!
dar despre mulineta propusa Okuma compressa - 350RD, 3 rulmenti, fir 300m - de 0.35mm, tambur aluminiu, frana micrometrica, fara baitrunner(mentionez ca produsul apare in sectiunea - mulinete crap) credeti ca se preteaza pentru mine ca incepator si la un bat de 3,0 m ? iar cu timpul sa incerc sa-mi dau seama de nevoile exacte si apoi sa achizitionez, ceva mai bun si rezistent.

aaaa..si era sa uit oricum in primul an de pescuiala nu ma astept sa iau ceva mai mare de 5 kg, pt ca din cate imi dau seama si mai ales din ce am citit si devorat in ultima perioada, la cat e de complexa treaba cu naditu (functie de "n" variabile - specie, balta, temperatura, presiune etc..etc, momeala adecvata si alte 10.000 de variabile :roll: ), pentru mine a fost fericire mare ca la ultima partida care a fost a 3-a din viata mea am luat un crap de 1,7kg cu noua lanseta achizitionata de care ma declar super multumit.

Sus

MesajScris: Lun Sep 13, 2010 3:14 pm 
Neconectat
moaca
moaca

cassius scrie:
aaaa..si era sa uit oricum in primul an de pescuiala nu ma astept sa iau ceva mai mare de 5 kg ... pentru mine a fost fericire mare ca la ultima partida care a fost a 3-a din viata mea am luat un crap de 1,7kg cu noua lanseta achizitionata de care ma declar super multumit.

Felicitari cassius, dar nu e bine asa man, cum adica nu prizi nik de peste 5kg? :lol:
Cand pleci la balta repeta in oglina: "EU SUNT CEL MAI NOROCOS PESCAR!"
Asa se pleaca la balta! :mrgreen: Ce 5kg ... cel mai mare! Pai noi restul de ce dam zeci de milioane pe scule? Sa faca fata monstrului din adancuri ca vine el sigur ... macar noaptea cand dormim :mrgreen:
P.S. Daca i-tzi place sportul asta niciodata sa nu te dezamagesti singur. Chiar si cei mai buni au zile cand nu prind nici un chitic. Mai degraba vezi ce fac cei care prind, unde arunca si cu ce. Naditul e foarte important la partide lungi, la cele ocazionale te orientezi la fata locului.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2