RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Noi 22, 2017 1:09 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Mai 08, 2010 9:44 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Buna ziua,
Sunt incepator in pescuitul crapului si as vrea, care poate sa ma ajute cu niste sfaturi legate de achizitionarea a 4 lasete si 4 mulinete pt. pescuitul crapului. Detin un buget limitat, de criza, max. 500-600ron.
Astept raspunsurile d-voastra.
Fire intinse!

Sus

MesajScris: Sâm Mai 08, 2010 10:14 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Cauta pe forum .Au mai fost intrebari asemenatoare.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 08, 2010 11:27 am 
Neconectat
veteran
veteran

asta ar fi o varianta
http://www.profishing.ro/lansete/lanset ... -5941.html. doar ca lansetele au 2,75 lbs, adica sunt un pic cam 'moi'.
te poti limita la 3 lansete cu trei mulinete si sa incerci altceva
http://www.profishing.ro/lansete/lanset ... -5706.html
http://www.totalfishing.ro/lanseta-line ... 90_377_673
ofertele sunt fata de bugetul propus.
o lanseta pe care eu am folosit-o cu succes este urmatoarea
http://www.totalfishing.ro/lanseta-jrc- ... 0_377_1061
le am si acum, sunt de anul trecut si sunt foarte ok pentru inceput.
sunt echipate cu mulinetele trabucco auris, asemanatoare cu cele de mai jos
http://www.totalfishing.ro/mulineta-tra ... 0_280_1014

Sus

MesajScris: Sâm Mai 08, 2010 1:32 pm 
Neconectat
veteran
veteran

mulinetele trabucco de crap sunt excelente pentru un buget limitat. mai stiu baietii care au. am avut si eu trabucco asahi, pe care le-am dat unui coleg (sorin crap) care si acum este foarte incantat de ele. merg destul de bine cu mulinete cu inel de plecare de 40.

Sus

MesajScris: Dum Mai 09, 2010 4:21 pm 
Neconectat
veteran
veteran

3 :mrgreen:

Sus

MesajScris: Dum Mai 09, 2010 6:01 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

alex leonte scrie:
mulinetele trabucco de crap sunt excelente pentru un buget limitat. mai stiu baietii care au. am avut si eu trabucco asahi, pe care le-am dat unui coleg (sorin crap) care si acum este foarte incantat de ele. merg destul de bine cu mulinete cu inel de plecare de 40.

Mulinete cu inel de plecare ??? O noua inventie ??? :shock:

Sus

MesajScris: Dum Mai 09, 2010 6:30 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Adi scrie:

Mulinete cu inel de plecare ??? O noua inventie ??? :shock:

Adi, este vorba de primul inel ... de la maner spre varf, adica cel mai mare.
Chestia cu marimea inelului de plecare este cam asa: ai urmarit vreodata "conul" ce se formeaza la derularea firului de pe mulineta .... baza acestuia fiind la tamburul mulinetei iar varful la inelul de varf. Daca la mulineta ai un tambur cu diametru mare iar primul inel de la lanseta (de plecare) este mic, latura conului se va ingusta la lansare in dreptul inelului, fapt ce va duce la o frictiune mai mare pe inel ... adica distanta de lansare mica.
Deci, la alegerea unei lansete in raport cu mulineta (si invers) trebuie avut in vedere raportul dintre diametrul tamburului mulinetei si inelul de plecare al lansetei.
Capisci ?

ps. sigur a fost o greseala ... e vb de lanseta cu inel de plecare ... :mrgreen:

Sus

MesajScris: Lun Mai 10, 2010 6:05 pm 
Neconectat
veteran
veteran

evident :)

Sus

MesajScris: Vin Mai 21, 2010 8:29 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Incearca si SH(secondhand). Ai sa fii surprins ce lucruri de calitate gesesti la preturi accesibile.

Viata este Facuta din INCERCARI - “Nu merge inaintea mea, s-ar putea sa nu te urmez. Nu merge nici in urma mea, s-ar putea sa nu te conduc bine. Mergi alaturi de mine si fii prietenul meu.” - Albert Camus
0722247981-cosmote
www.crfishingclub.ro

Sus

MesajScris: Lun Sep 13, 2010 1:02 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Buna ziua! Ma numesc Emanuel, am 29 de ani si sunt din Iasi, iar pe deasupra sunt incepator in ale pescuitului, "microbul" l-am contactat de putin timp, si in consecinta rog sa fiti indulgenti cu mine, daca scot vreo prostie prin tastatura sau fac vreo confuzie. Si nu ma supar daca ma criticati si/sau corectati - sunt deschis si dispus sa invat - mai ales ca nu am pe cineva apropiat de la care sa asimilez cunostinte temeinice. Am incercat sa cer sfaturi si pe alt forum cu aceeasi tematica insa n-am primit raspunsuri de nici un fel.

Mi-am permis sa scriu in continuare la postul inceput de "Sfaturi achizitionare lanseta+mulineta crap(incepator)" pentru a nu mai deschide un post pe aceeasi tema intrucat am nevoie de sfaturi asemanatoare.

In prezent detin o lanseta telescopica cu o mulineta – de proasta calitate – pentru dat la pluta. Insa de curand mi-am achizitionat o lanseta baracuda danube de 3 m, carbon, din doua bucati, cu actiune de 200-300 gr (asa scrie pe ea ) ) impreuna cu o mulineta sparkler 400, chipurile pt crap, fara frana pe spate sau baitrunner. Mulineta, care pare destul de rezistenta si la o prima partida mi s-a parut destul de utila si foarte in regula raportat la experienta mea incipienta in ale pescuitului.

Din ce am citit aici pe forumuri ca ideal, chiar si pt pescuit la crap, ar fi preferabil achizitionarea lansetelor de 3,6 si 3,9 cu actiune cat mai mare posibil la o calitate cat mai buna (preferabil Shimano, daiwa, michell si altele). Iar pt mulinete (binenteles Okuma Long bow 45-50-65 si altele) tambur cat mai mare, preferabil din metal/aluminiu, baitrunner, cati mai multi rulmenti…etc. Insa bugetul momentan ma limiteaza la sume mai mici :(( Dupa ce am probat lanseta achizitionata, de 3m, mi s/a parut destul de in regula sa folosesc ca incepator la lungimea asta.

Acum am gasit la « ocazie « asta :
http://www.okazii.ro/catalog/43248581/B ... 3-05M.html
pt cei care nu pot vedea, lanseta ar fi chipurile, shimano carbonmax de 3,05 m, 6 inele, actiune 50-120 gr, 150 ron/buc.

Intrebari :
1. Credeti ca exista asa ceva la pretu asta, daca da, se merita achizitionate 2 bucati (in cazul meu)?
2. Ce mulineta recomandati pt batu asta (sau pentru unul cu caracteristici asemanatoare), intr-un buget de maxim 150 lei/bucata ? (Pentru incepatori mi s-a parut acceptabil si am vazut pe net o oferta destul de promitatoare, anume Okuma Compressa 350RD - 3 rulmenti, raport 4.1.1, 300m fir de 0.3, tambur din metal cu grafit de rezerva)
3. Pt cei care sunt din iasi, imi pot recomada o locatie, unde sunt mai multe modele din categoria pt care am facut vorbire, sa le pot si vedea? – Am fost in ceva magazine (poate e o perceptie proasta de a mea) si mi se par slab aprovizionate sau acolo unde au, vanzatorii par destul de plictisiti si ofuscati ca le ceri sa vezi mai multe modele /nu e regula, dar asa am patin – mai ales daca le zici ca nu te pricepi.

PS : Prefer lansetele din bucati si nu cele telescopice. Intentionez sa pescuiesc mai mult la crap (pe balta, mal) si poate ocazional/rar si pt alte specimene in alte conditii (apa curgatoare si vis – in Delta).

Va multumesc anticipat,
Cu stima,
Emanuel

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2