RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Vin Sep 22, 2017 3:29 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Iun 03, 2010 5:43 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

cine imi poate da si mie niste ideii cum sa pregatesc semintele pt nada?

Sus

MesajScris: Joi Iun 03, 2010 6:11 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Cauta si tu pe forum/forumuri . Da un search pe google ca-s pline forumurile de asa ceva..
Pe scurt e: inmoaie-le , fierbe-le,aditiveaza-le :?.

:!: nu folosi apa de la robinet

Sus

MesajScris: Joi Iun 03, 2010 9:02 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

ce vrei sa faci cu ele ? ce seminte? seminte simple sau cu nada ? vrei sa rezulte ceva colant sau decolant?cum le transporti pe vad? nu glumesc...sunt metode diferite de preparare care nu difera mult dar pot face diferenta sau pot sa-ti usureze munca.

Sus

MesajScris: Joi Iun 03, 2010 9:03 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Nitu V scrie:
ce vrei sa faci cu ele ? ce seminte? seminte simple sau cu nada ? vrei sa rezulte ceva colant sau decolant?cum le transporti pe vad? nu glumesc...sunt metode diferite de preparare care nu difera mult dar pot face diferenta sau pot sa-ti usureze munca.

vreau sa le folosesc ca nada in scopul nadiri.

Sus

MesajScris: Joi Iun 03, 2010 9:18 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Du-te in piata si cumpara urmatoarele:
crupe(pasat) de porumb cu granulatii diferite
samanta de canepa
mei
boabe de orz
boabe de soia
boabe de hrisca
arpacas sau garau decorticat
samanta de sorg
De la supermarchet raionul cu produse naturiste.
fulgi de grau,secara,orz,ovaz,si tot ce poti gasi similare pe rafturi
Du-te acasa amesteca totul si din ce ai obtinut separi cantitatea pe care vrei sa o prepari prin fierbere in nada grosiera de care ai nevoie.Pui intr-un vas apa plata minerala si grauntele faci focul mic si lasi la fiert macar o ora si apoi incerci boabele daca sau muiat.Daca nu sunt muiate le mai lasi la fiert pana se moaie Daca vrei sa nu fie colanta le speli sub jet de apa cat sunt fierbinti.
Numsai bine.Mircea13

Sus

MesajScris: Joi Iun 03, 2010 11:13 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

mircea13 scrie:
Du-te in piata si cumpara urmatoarele:
crupe(pasat) de porumb cu granulatii diferite
samanta de canepa
mei
boabe de orz
boabe de soia
boabe de hrisca
arpacas sau garau decorticat
samanta de sorg
De la supermarchet raionul cu produse naturiste.
fulgi de grau,secara,orz,ovaz,si tot ce poti gasi similare pe rafturi
Du-te acasa amesteca totul si din ce ai obtinut separi cantitatea pe care vrei sa o prepari prin fierbere in nada grosiera de care ai nevoie.Pui intr-un vas apa plata minerala si grauntele faci focul mic si lasi la fiert macar o ora si apoi incerci boabele daca sau muiat.Daca nu sunt muiate le mai lasi la fiert pana se moaie Daca vrei sa nu fie colanta le speli sub jet de apa cat sunt fierbinti.
Numsai bine.Mircea13

Am observat o mica/mare greseala ? :)

Sus

MesajScris: Vin Iun 04, 2010 8:00 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

mariusnicolae scrie:
Nitu V scrie:

vreau sa le folosesc ca nada in scopul nadiri.

de ce crezi ca am spus ca nu glumesc...semintele au grad diferit de inmuiere raportat pe unitatea de timp. produsul poate fi colant prin fierbere sau decolant prin inmuiere. conteaza f mult si iti dau un singur exemplu ...pe un fund malos nu ai nevoie de ceva colant-ghiulea - pentru ca ratezi inceputul . anul trecut am vorbit cu un pescar din buzau pe bratul orbu din braila. pescuia de o saptamana ,nadise cu un sac de porumb si,,,sare dar nu pune gura,,,. in ziua in care am vorbit cu vreo ora inainte sa ajung la el luase o crapoaica de vreo 8 kg. nadea deasupra unor butuci si plasa monturile tot acolo din barca. dupa ce a inteles cum vine chestia cu fundul apei , curentul de acolo, ce gropi si ce butuci sunt mai la vale a venit singur cu solutia...a amestecat porumbul inmuiat cu pamant din mal ...si a prins ...semintele pentru o nada cu care se nadeste se prepara prin fierbere -macar asa protejam pestele- ...spor la treaba.. :D :D :D

Sus

MesajScris: Vin Iun 04, 2010 11:26 am 
Neconectat
pana
pana

Nitu V scrie:
[ ...semintele pentru o nada cu care se nadeste se prepara prin fierbere -macar asa protejam pestele- ...spor la treaba.. :D :D :D

:wink: in general inmuiere si apoi fierbere--in afara de canepa careia nu trebuie sa-i adaugi nimic altceva(doar ceva iute daca tii musai)celelalte se inmoaie cam 24 ore dupa care se fierb(la fierbere au timpi diferiti dupa cum ti-a spus Nitu)--la inmuiere sa lasi cam 2 degete apa peste nivelul semintelor...apa in care-ai fiert canepa o poti folosi ca aditiv pt celelalte....in general cerealele se scurg bine de apa in care-au fiert (fierbinti fiind)apoi dupa ce le amesteci putin poti sa le dai prafuri sau lichide aditive pt a mari atractia!!cel mai bine-i sa le fierbi separat,sa le amesteci fierbinti apoi sa le aditivezi!la inmuiat poti pune sare daca vrei -undeva pana la o lingutra mare la kg!zaharurile de obicei se pun dupa,fie ca-s melasa,miere,betaina,...etc .pentru pluta,canepa o poti inmuia cu o zi inainte ,apoi fierbe pana incep sa impuste primele boabe apoi asa fierbinti si cu lichidul in care-au fiert sa le pui intr-un termos!!

Sus

MesajScris: Vin Iun 04, 2010 3:36 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

ca sa se inteleaga ce vreau.doresc sa amestec mai multe seminte impreuna cu groundbait,astfel incat sa pot nadi .

Sus

MesajScris: Vin Iun 04, 2010 5:05 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

am 2 completari la prepararea boabelor de porumb. deci se fierb pana incep sa se desfaca apoi se pot lasa 3-4 zile la fermentat undeva la umbra. cand se acopera apa de spuma sunt numai bune de nadit .sa nu te sperie daca miros urat. a 2 -a varianta este ca dupa fierbere sa fie lasate la fermentat 2-3 zile in lapte acru si chiar in zer. atat graul cat si porumbul -graul merge mai bine- se pot pune la incoltit in mod natural .

fermentat in apa si pus la incoltit am testat si am prins dar cu laptele acru doar am citit .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2