RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Sep 23, 2017 9:55 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Tehnici de... eliberare !
MesajScris: Mie Iul 07, 2010 6:37 pm 
Neconectat
pana
pana

Este adevarat ca unele carlige, extrem de performate dealtfel, nu sunt admise in concursuri si ar trebui ca un pescar C&R sa le evite pentru ca au prostul obicei de a "coase" buza pestelui provocand mai multe rani decat o simpla intepatura ?

Sus

MesajScris: Mie Iul 07, 2010 6:37 pm 
Neconectat
pana
pana

*

Sus

MesajScris: Joi Iul 08, 2010 9:47 am 
Neconectat
pana
pana

danutlupu scrie:
As mai aduga eu sa nu le faceti poze cu blit noaptea, ochii pestilor sunt foarte sensibili la lumina - foarte putini stiu lucrul asta si pestii cica orbesc din cauza asta, asa am auzit asa va spun...

Ca sa mai anim putin topicul... Ar fi bine sa le punem un fel de capison pentru a le proteja ochii de lumina blitz-ului ? Sunt unele aparate care declanseaza blitz-ul si pe lumina zilei, deci riscul ar fi permanent... ? ( nu radeati )

Sus

MesajScris: Joi Iul 08, 2010 10:08 am 
Neconectat
veteran
veteran

khozer scrie:
Este adevarat ca unele carlige, extrem de performate dealtfel, nu sunt admise in concursuri si ar trebui ca un pescar C&R sa le evite pentru ca au prostul obicei de a "coase" buza pestelui provocand mai multe rani decat o simpla intepatura ?

da, dar nu la noi. in anglia, de exemplu, nici contraspinul nu este permis.

Sus

MesajScris: Joi Iul 08, 2010 10:59 am 
Neconectat
veteran
veteran

pe mai toate baltile contraspinul nu e admis dar nu respecta toti asta.defapt cred ca 99% dintre pescari.dar cirligele de la korda sau fox si in general mai toate firmele au facut contraspinul foarte mic pt a proteja cit mai mult posibil pestele.

Sus

MesajScris: Joi Iul 08, 2010 3:04 pm 
Neconectat
pana
pana

khozer scrie:
danutlupu scrie:
As mai aduga eu sa nu le faceti poze cu blit noaptea, ochii pestilor sunt foarte sensibili la lumina - foarte putini stiu lucrul asta si pestii cica orbesc din cauza asta, asa am auzit asa va spun...

Ca sa mai anim putin topicul... Ar fi bine sa le punem un fel de capison pentru a le proteja ochii de lumina blitz-ului ? Sunt unele aparate care declanseaza blitz-ul si pe lumina zilei, deci riscul ar fi permanent... ? ( nu radeati )

Adevarul e ca exista persoane care nu stiu sa dezactiveze un blit la aparat, iar ca sa nu folosesti blit ii pastrezi noaptea in sac si le faci poza ziua.
Carligele Fox seria 5 si Arma Korda au o forma aparte si am gasit destui crapi cu buza cusuta cand le-am folosit si aveau si o rana urata.

Sus

MesajScris: Vin Iul 09, 2010 5:51 am 
Neconectat
pana
pana

Bun.
Şi dacă în timp ce dau şi eu "paşnic"... cu momâia p'acolo... ( :P ) mă trezesc atacat de o ştiucă.
Pe asta cum o mai eliberez ? Îi trag un şut în fund şi-i zic "cară-te fă d'aci şi nu mă mai deranja" ?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2