RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Noi 22, 2017 1:09 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tehnici de... eliberare !
MesajScris: Mar Iul 06, 2010 10:00 pm 
Neconectat
pana
pana

Hm ! Discutam despre Catch & Release... Despre Catch se discuta intens... Haideti sa vedem ce implica Release. Ce anume trebuie facut pentru a elibera in conditii optime o captura, incepand de la momentul inteparii pana cand o vedem plecand de pe saltea sau din bratele noastre...

Sus

Subiectul mesajului: Re: Tehnici de... eliberare !
MesajScris: Mar Iul 06, 2010 11:37 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Daca topicul se refera doar la crap:

1. Mincioc cu deschidere larga si plasa moale.
2. Saltea de eliberare(atentie unde o asezati, nu pe locuri tari gen ponton, beton etc.. exista riscul ca pestele sa se zbata si sa sara de pe saltea). Cu cat mai mare e salteaua cu atat mai bine :!:
3. Spray dezinfectant. Dezinfectam toate zonele, incepand de la locul inteparii urmarind solzi pierduti in drill si orice alta rana)
4. O metoda buna invatata de la domnul Costica Arnautu pt calmarea pesteului este atingerea usoara pe cap, acoperindu-i ochii...in caz ca avem un naravash...mana uda pls
5. ... nu zaboviti mult cu pestele asa, poze quick, cantarire si release in apa. Calm lasam mustaciosul sa prinda forte sa plece singurel si vioi :D NU se arunca pestele in apa, incercam pe cat posibil sa fie lansat cu capul inainte in pozitie normala de innot, usor cu ajutorul saltelei ...
6. daca aveti o galetusa la indemana e indicat sa-l stopiti cu apa cat mai des.
7. LOVE THE FISH, cu grija si atentie, sunt sensibili, atentie la verighete, unghii si orice il poate rani involuntar.
8. Completare: cel mai indicat ar fi sa intri pana la 50-80cm in apa cu peste si saltea cu tot sa poti sa controlezi eliberarea daca exista aceasta posibilitata, e cald, ai ciubote, etc...

Astept si eu sfaturi de la cei PRO :mrgreen:

P.S. Sunt specii de pesti gen cteno care necesita o atentie mai mare la eliberarea in apa. Trebuie tzinuti mai mult in "echilibru" pana se oxigeneaza si prind "curaj" hehe

Ultima oară modificat de pestefan pe Mar Iul 06, 2010 11:52 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus

MesajScris: Mar Iul 06, 2010 11:46 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Si apa, apa din belsug. Atat pe saltea cat si pe peste. Intotdeauna va trebui o galeata plina cu apa gata pregatita.

Sus

MesajScris: Mie Iul 07, 2010 5:34 am 
Neconectat
veteran
veteran

La pozat, pestele cat mai aproape deasupra saltelei. Nu cred ca i-ar prii o cazatura de la 1 m, in cazul in care se zbate si il scapam.
( am mai vazut poze cu degetele prin branhii si apoi eliberare..daca se poate numi asa :? )

Sus

MesajScris: Mie Iul 07, 2010 5:57 am 
Neconectat
pana
pana

Topicul nu se refera numai la crap. Probabil ca fiecare specie are niste cerinte speciale. Cine le cunoaste sa ne spuna.

De exemplu se intampla ca primul spin al aripioarei dorsale se se agate in plasa minciogului. Este foarte greu de scos si dureaza mult. Voi cum scapati repede din situatie ? Taiati plasa ?

Sus

MesajScris: Mie Iul 07, 2010 7:17 am 
Neconectat
veteran
veteran

khozer scrie:

De exemplu se intampla ca primul spin al aripioarei dorsale se se agate in plasa minciogului. Este foarte greu de scos si dureaza mult. Voi cum scapati repede din situatie ? Taiati plasa ?

folosim mingioc ecologic :D

Sus

MesajScris: Mie Iul 07, 2010 7:29 am 
Neconectat
pana
pana

Cum arata ala ?
Eu am cumparat unul de la magazin unde m-au asigurat ca este 100 % ecologic si ca ma pot duce si la concursuri cu el. A costat 90 lei si are o cupa triunghiulara mare cat sa incap si eu ( ghemuit ) in el ( si am 1.86 m inaltime ) iar plasa are ochiuri cu diametru de cca. 6 mm si tot am probleme cu el. Ce alte caracteristici ar trebui sa mai aiba ?

Sus

MesajScris: Mie Iul 07, 2010 7:43 am 
Neconectat
veteran
veteran

khozer scrie:
Cum arata ala ?
Eu am cumparat unul de la magazin unde m-au asigurat ca este 100 % ecologic si ca ma pot duce si la concursuri cu el. A costat 90 lei si are o cupa triunghiulara mare cat sa incap si eu ( ghemuit ) in el ( si am 1.86 m inaltime ) iar plasa are ochiuri cu diametru de cca. 6 mm si tot am probleme cu el. Ce alte caracteristici ar trebui sa mai aiba ?

E foarte bun. Iar de agatat, tot se agata si la case mai mari ... n-ai ce-i face.
incet si cu grija, calmat pestele sa nu se mai zbata (turnat apa, pus un sac de pastrare umed peste el, tinut mana pe ochi ....), cu rabdare, se scoate spinul. In niciun caz sa nu rupeti spinul. Acesta e puternic vascularizat iar in apa se poate infecta.

Sus

MesajScris: Mie Iul 07, 2010 8:18 am 
Neconectat
pana
pana

As mai aduga eu sa nu le faceti poze cu blit noaptea, ochii pestilor sunt foarte sensibili la lumina - foarte putini stiu lucrul asta si pestii cica orbesc din cauza asta, asa am auzit asa va spun.
Pentru protectie si transport spre apa cel mai bine ii protejeaza o saltea tip barcuta sau o saltea mare si groasa cu granule de polistiren, e foarte buna si de lansat pe apa cu pestele pe ea pana mai departe de mal unde poate fi impins in siguranta de pe saltea in apa fara sa dea de fund.
Pozitia la pozat - deasupra saltelei cu un genunchi flexat, in nici un caz in picioare nu exista saltea de primire care sa protezeje un peste de 10 kg la o cadere de 1 m, doar una gonflabila de cort poate, deci nu va bateti joc de ei.
Pentru a se linisti si a nu se zbate, la crapi li se pune pe ochi un sac ud sau li se baga degetul in gura, un truc nou invatat si care functioneaza :!: Ctenul care e mai bataios are si o forma fusiforma si puteti sa-l intoarceti usor cu burta in sus si se va linisti imediat, am vazut asta la TV aplicandu-se la rechini si vad ca merge si la pesti.
Pe mal obligatoriu o galeata cu apa din balta cu care sa-i stropiti din 30 in 30 de secunde cand le faceti poza, incercati sa nu-i tineti mai mult de 3 min afara din apa, ca idee daca li se usuca solzii deja starea lor e critica, la caldura mare ctenul nu rezista mai mult de atat pe uscat, daca le dati drumu in apa dupa 3-4 min se vor intoarce burta in sus.

Fişiere ataşate:
DSC_0022.jpg
DSC_0022.jpg [ 25.07 KiB | Vizualizat de 573 ori ]
626-fox-xl-elite-unhooking-mat.jpg
626-fox-xl-elite-unhooking-mat.jpg [ 44.14 KiB | Vizualizat de 570 ori ]
155-carpcotxl.jpg
155-carpcotxl.jpg [ 26.56 KiB | Vizualizat de 1097 ori ]
Sus

MesajScris: Mie Iul 07, 2010 8:23 am 
Neconectat
veteran
veteran

De preferat ar fi ca tenul sa fie foarte repede eliberat.Multa ,multa apa,o poza si liber.E primul care moare...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2