RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Noi 21, 2017 12:11 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit la Clisura Dunarii
MesajScris: Lun Iul 19, 2010 11:03 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Salutari pescari!

Luna viitoare vreau sa merg la Clisura Dunarii, sau mai bine zis la Cazane...pentru o saptamana, la o pensiune :)
Pensiunea fiind pe malul Dunarii, vreau sa pescuiesc de pe mal, barca nu am, stiu ca sunt de inchiriat, dar mi-e cam frica sa stiu ca sub mine este o adancime de 60 de metri :lol:

Am 2 intrebari:

1. Cu ce pot nadi, nu am mai pescuit pe dunare, doar de vreo 2 ori in delta acum multi ani...eu sunt obisnuit cu baltile si raurile, in niciun caz la o adancime asa de mare nu am pescuit..dar vreau sa incerc :roll:
Nada, nu pot sa iau multa, ca mergem mai multi in masina, plus bagaje si lansete ...La ce trage pestele acolo? rama neagra, mamaliga, srot, porumb, virmusi, coropisnite? am citit pe alte forumri ca merge si scoica...

2. Ce monturi folosesc? sunt agaturi pe fund, e plat, plin de bolovani? plumbi mari? cu naditor, fara?

Va rog sa nu ocoliti mesajul meu :mrgreen:

Multumesc.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Pescuit la Clisura Dunarii
MesajScris: Mar Iul 20, 2010 6:38 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Salut Sergiu. In primul rand ar trebui sa stiu cam in ce zona o sa fii cazat si unde o sa pescuiesti, nu toate locurile sunt cu apa de 60 m ( nici nu stiu daca este o adancime chiar asa mare undeva in zona!), este posibil sa ai cazarea in dreptul unui golf imens si atunci treburile se schimba, in zonele cu iarba si-n care trebuie sa-ti faci tu un ochi curat, cam de un m. patrat si-n care vei pescui la pluta caras mare, cam 0,75-1,5 kg. buc. dar si ciortan iti poate intra lejer. Daca vei da in zona cu curent si apa adanca atunci poti incerca somnul, la buchet de rame negre sau la coropisnita, sau salaul la plastice sau la guvid, in montura Drachkowitch sau viu. :wink:

Sus

MesajScris: Mar Iul 20, 2010 10:41 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Nelutu scrie:
Salut Sergiu. In primul rand ar trebui sa stiu cam in ce zona o sa fii cazat si unde o sa pescuiesti, nu toate locurile sunt cu apa de 60 m ( nici nu stiu daca este o adancime chiar asa mare undeva in zona!), este posibil sa ai cazarea in dreptul unui golf imens si atunci treburile se schimba, in zonele cu iarba si-n care trebuie sa-ti faci tu un ochi curat, cam de un m. patrat si-n care vei pescui la pluta caras mare, cam 0,75-1,5 kg. buc. dar si ciortan iti poate intra lejer. Daca vei da in zona cu curent si apa adanca atunci poti incerca somnul, la buchet de rame negre sau la coropisnita, sau salaul la plastice sau la guvid, in montura Drachkowitch sau viu. :wink:

Multumesc de raspuns! Eu din Moldova nu pot sa vin cu coropisnita..spune-mi te rog, la caras si crap, ce momeala imi recomanzi: pufuleti, porumb sau in Orsova, daca gasesc vreun magazin de pescuit sa iau niste viermusi :)

Sus

MesajScris: Mie Iul 21, 2010 7:22 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Cel mai bine se prinde caras la porumb dulce (cel din conserva, comestibil) si la pufi, aroma preferata miere sau scoica. Se mai prinde si la mamaliga, in special taiata cubulet cam de 0,5-1 cm. latura s-au, daca vrei si crap, atunci maresti cubuletul. Magazine prin Orsova nu stiu, trebuie sa fie dar eu nu le cunosc, eu pescuiesc mult mai jos de cazane, in zona Portile de Fier 2 asa ca vin aprovizionat cu cele necesare de la Timisoara, deh! ii mai aproape decat Moldova! :wink: :lol: In Severin cunosc ceva magazine dar nu te sfatuiesc sa bati des drumul de la Orsova la Severin, chit ca sunt doar 22 km. dar este in reparatii si sunt cam 10 semafoare la care, daca le prinzi pe rosu, stai pana la 15 min. Stiu ca, in zona Eselnita mai vin localnicii cu coropisnite de vanzare, sper ca se mai gasesc cu seceta asta ...
Ideal ar fi, daca esti amator de rapitor in special, sa ai mai multe tipuri de plastice la tine, cu capuri destul de grele, iar daca preferi la pestisor viu sau mort, atunci sa ai o fixa iute si sa-ti iei din Orsova ceva viermusi si paine de nadit, cu obleti sau guvizi ai sanse si la somn si la salau. :wink:

Sus

MesajScris: Mie Iul 21, 2010 9:55 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Multumesc inca o data pentru raspuns! :wink:
As vrea sa te mai rog ceva, daca nu te superi.

Fiind atat de cald in zona noastra ( defapt in toata tara) :| , cand nu sunt atat de obosit, mai merg seara, pana spre dimineata pe Siret. Din cate stiu eu somnul noaptea, e foarte activ. De obicei dau la fund, cu plumb fix de 60 g. Mi se pare mai interesant sa folosesc o montura, cu plumb culisabil si momeala flotanta, dar nu stiu cum sa fac montura...

M-am inspirat din acest articol, cum ti se pare? Nu-mi dau seama cat de mare sa fie flotorul :?
[url]
http://www.revistalupeste.ro/atelier/mo ... _A281.html[/url]

Sus

MesajScris: Joi Iul 22, 2010 7:05 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Montura cu flotor o poti folosi in locuri unde apa nu curge, gen golfuri imense sau balti. Ideal ar fi s-o poti planta cu barca, din aruncare risti s-o incurci. Flotoare folosite sunt cele de la oua Kinder, lipite cu super glue, s-au sa-ti faci singur din polistiren sau spuma rigida( gen izolatii termopan). Eu nu folosesc flotor, prefer montura simpla, plumb culisant de 100-150 g., carlig mare, gen Owner Mutu Circle, marimea 4/0 , incarcat cu rame de ploaie( alea care ies noaptea dupa ploi), rame negre sau lipitori. Sa stii ca, intr-adevar somnul este mai activ noaptea dar, cea mai mare captura a mea am luat-o ziua in amiaza mare, pe o canicula de nu stiai unde sa te ascunzi!! :wink: :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2