RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 8:59 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: nada Maros XXL
MesajScris: Joi Oct 21, 2010 8:56 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Salutare,

Va rog pe cei care ati folosit asa ceva,si anume cea de Mreana-scobar,sa ma ajutati cu un sfat,mai exact cum se prepara?,se mai adauga si altceva in ea?,caci pana acum mai foloseam Benzar Mix,iar cand am incercat Maros am observat o diferenta cam mare a consistentei,granulatiei etc,cea de la Maros fiind mult mai fina si mai aromata.Am folosit-o la Prut si a avut mai multa priza la pesti,dar nu mreana-scobar ci ...morunas (a nu se intelege ca dau vina pe nada,eu fiind incepator la tipul asta de pescuit)

Sus

Subiectul mesajului: Re: nada Maros XXL
MesajScris: Joi Oct 21, 2010 10:00 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

XXL este o nada eficienta dar trebuie sa ai mare grija la umectare pt ca devine rapid f. colanta. Evident, poti crea retete diverse: poti adauga boabe porumb, viermusi,rame tocate, aditivi (de ex cascaval), pelete etc.... in functie de zona si pestele urmarit. Eu folosesc doar nada simpla, neaditivata, peste care adaug boabe (conserva) si ceva viermusi.
E adevarat ca exista situatii in care morunasul e primul prezent pe nada insa daca nadesti corespunzator vadul intra si scobarul cat de curand, dupa care depinde de tine cum il mentii acolo printr-un ritm de nadire adecvat.

Sus

MesajScris: Vin Oct 22, 2010 9:41 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Aditivi de genul La Sirene X21 Pur Sang ajuta? plus ceva TTX,si sa nu uitam viermii opariti?

Sus

MesajScris: Vin Oct 22, 2010 5:49 pm 
Neconectat
pana
pana

salut! folosesc deja de 2 sezoane Maros xxl mreana&scobar si pot sa zic ca sunt foarte multumit de rezultate.
Cred ca cel mai bine actioneaza daca este umectata incat sa se desfaca odata ce a ajuns pe fundul apei. Pentru asta e bine sa o subumectezi: adaugi treptat apa si amesteci pana se omogenizeaza fara insa a se cola in bulgari. Tine o cantitate de nada uscata separat, in caz ca pui prea multa apa si devine prea colanta, mai adaugi nada uscata si omogenizezi. Dupa omogenizare, las-o sa traga apa vreo 15-20 minute. Apoi o sitezi, si daca e necesar, o mai umectezi o data, cu grija, cu o cantitate mica de apa (un pulverizator e ideal). Dupa alte 10-15 minute, o sitezi din nou, si adaugi viermii, ramele tocate sau diferite seminte, cresc mult atractivitatea nadei. Poti sa adaugi viermi morti (imobili) cat si vii, acestia din urma vor mai lucra la desfacerea nadei ajunsa pe fundul apei.
Daca folosesti aditivi lichizi, ii adaugi in apa cu care se va face umectarea initiala a nadei.
TTX-ul se foloseste pentru umectarea nadei, in loc de apa simpla. Adaugi apa peste TTX si il lasi la inmuiat macar 30 minute. TTX-ul va absorbi apa si se va transforma intr-un fel de terci, cu care vei umecta nada uscata.
Nu am folosit La Sirene pur sang, asa ca nu pot sa-ti zic nimic de ea, atat ca nu contine faina de sange, hemoglobina sau extract de larve de chironomus, cum am mai auzit, ci pesmeti si cereale. "Pur sang" e pur si simplu denumirea culorii ei.
Fire intinse!

Sus

MesajScris: Lun Oct 25, 2010 10:23 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Multumesc mult de sfaturi.Am fost sambata si am incercat combinatia zisa mai sus,si am atras cam tot obletele din Prut,iar accidental cativa carasi,si morunasi.ma abtin cu privire la nada,deoarece nivelul era foarte scazut si apa foarte limpede,ceea ce cred ca a influientat putin,Dar in general am prins o vreme foarte frumosa si o relaxare cum numai pe Prut obtii

Sus

MesajScris: Joi Oct 28, 2010 11:55 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Cu ce tehnica pescuiesti (fixa, ruba, feeder)? De cand s-a racit vremea iar Prutul a scazut considerabil, trebuie cautate zone cu adancime mare. Nada este buna, poti avea incredere in ea, eventual poti incerca sa o aditivezi cu sange sau ficat tocat ... sau poti incerca Benzar Ice Mix - nada speciala pentru sezonul rece in combinatie cu rame tocate/sange/ficat. Mai e si vorba aia .... "iarna nu-i ca vara" :D . Toate bune si fire intinse, speram in acest week-end, care se anunta frumos, sa avem parte de partide de final de sezon reusite!

Sus

MesajScris: Joi Oct 28, 2010 2:40 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Buna,
Eu folosesc in ultima vreme feeder tinut in curent,si o lanseta cu pluta cat mai in curent posibil,sau in buza curentului(cu o pluta Cralusso surf ).
Si eu am vazut prognoza meteo soare cu frig si ma gandesc la o iesire sambata asta.Intre timp am mai vorbit cu iubitori de-ai Prutului si ma consider norocos,ca in week-end ul trecut multi nu au prins nimic,datorita in principal scaderii bruste de nivel cam 70cm in 12 ore,cel putin asa sustin cei mai cunoscatori ca mine...
Asa ca una peste alta dau inainte tot in maniera asta, cat timp am partide active,iar despre marime...ma bucur cu ce pica,ca oricum se intorc inapoi.
Multumesc pentru urare si doresc si eu la fel celor care fac ca noi,iubesc Prutul

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2