RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Noi 22, 2017 4:55 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bologneza sau feeder pe Prut ?
MesajScris: Sâm Noi 13, 2010 4:19 pm 
Neconectat
pana
pana

Citind posturile despre Prut m-a apucat nostalgia studentiei cand mergeam la Ungheni cu trenul si apoi spre mila 74 cate 5,6 km cu ranita in spate :) ...
Atunci pescuiam pe fund cu plumbi grei dar vazand multimea de posturi de pe aici precum si niste filmulete ma gandesc sa trec la ceva mai de "finete" :P
Intrebarea ar fi bologneza sau feeder ? ce se preteaza mai bine la curentii Prutului, zonele de pescuit din portiunea Iasului.
La mulinete am inteles citind pe aici ca merg cele de 3000 cu baitrunner si evident cat mai usoare.
Fire textil sau mono ? parca m-ar atrage un textil de 0,14 :wink: .
Cam ce actiune ar trebui sa aiba lanseta de feeder si ce lungime cea de pana?
La bologneza am pescuit doar pe lacuri deci experienta pe apa curgatoare = 0.
Astept opinii si fire intinse la toti :D

Sus

Subiectul mesajului: Re: Bologneza sau feeder pe Prut ?
MesajScris: Dum Noi 21, 2010 10:42 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Amandoua.
Depinde si de locul de pescuit. O bolo de 6-7m, mai degraba 7m pt un mai bun control al firului. Mulineta pt bolo nu trebuie cu baitrunner, ci una normala insa usoara.
Feeder - recomand 2 bucati (3,6 -3,9m), cele de la Energo - heavy ca oricum au si varfuri fine si o poti folosi si pe balta. Eu recent am cumparat una de la Energo President Dx Kevlar Heavy Feeder de 3,6m, am ales-o pt ca avea inelele ceva mai mari si avea varful mai sanatos( pt cosulete mai grele gen 60-100gr) si era si mai rigida decat Heavy Feeder cea cu cotorul alb. A costat 180 ron, si sunt multumit de ea. Nu are rost ceva prea scump pt Prut, insa fiecare face cum crede. despre firul textil zic ca merge o incercare, insa si mon de 0,20- 0,25mm max daca dai in curent cu cosulete grele si este peste mare.
Mulineta pt feeder poate fi cuy baitrunner insa sa fie 4000 sau 5000 insa nu de bazar sau no name, ca sa te trezesti ca nu poti recupera pestele... Am folosit si Shimano Catana 4000 si nu am avut probleme.
Firul pt bolo sa fie plutitor, nu scufundator ca cel de match(sinking), ca mai usor il controlezi pe apa, cu diam de 0,16-0,18mm dar bun.

Fir intins!

Sus

MesajScris: Lun Noi 22, 2010 8:55 am 
Neconectat
veteran
veteran

Daca vrei sa pescuiesti de pe mal fara ca sa te bagi in apa permanent pescuieste la feeder.Pentru rau se preteaza lansetele lungi 3,90-5,40 ml cu putere de cel putin 100gr. Cele mai scurte sunt pentru lacuri sau rauri mai mici.Iti recomand sa citesti din Revista lu peste urmatoarele articole
- nr 63/martie 2010 pagina 4- Sculele nu se aleg dupa frumusete ci dupa eficacitate
- nr 67 iulie 2010 pagina 7- Pescuitul la feeder(quiver)
Si in alte numere ale revistei poti gasi lucruri interesante si utile.
Daca vrei sa pescuiesti la bolo trebuie sa ai in vedere ca trebuie sa stai ore in sir bagat in apa indiferent de anotimp cu cizme speciale. In general e un pescuit greu care necesita mult efort fizic pe tot timpul partidei de pescuit. Nu e usor sa stai cu o lanseta de 7-8ml in mana 8-10 ore pe zi iar curentul apei sa te bata cu putere de la brau pana in talpi.Pescarul trebuie sa aiba o constitutie fizica buna si mult antrenament. Nu oricine are in mana o bologneza prinde peste mare si mult cum ai vazut in filmuletele de pe forum. Singur trebuie sa alegi ce vrei. Mai studiaza problema iarna asta si nu investi bani pana nu esti sigur ca sculele cumparate le vei folosi si nu le vei vinde in urmatoarele luni la pret redus numai sa scapi de ele.
Numai bine. Mircea13

Sus

MesajScris: Vin Noi 26, 2010 1:08 pm 
Neconectat
somotei
somotei

d-le mircea ,de unde ai scos chestea asta cu bagatul in apa la bologneza ,sau confunzi stilurile,poate te referi la fly.pescuitul la bologneza se poate efecua foarte usor de pe mal.sau poate nu ai vazut inca cum sta un buldo in curent...

Sus

MesajScris: Vin Noi 26, 2010 4:30 pm 
Neconectat
veteran
veteran

vezi aici
viewtopic.php?f=4&t=5850
poate la asa ceva nu te-ai gandit niciodata
http://www.cralusso.hu/angol/szorf.php

Sus

MesajScris: Vin Noi 26, 2010 6:16 pm 
Neconectat
somotei
somotei

alo d-nu, nu schimbati subiectul,era vorba de pescuitul din apa si nu cum vor altii sa pescuiasca ,daca unii se baga in apa ,treaba lor ,ce sa-i faci criza duce la disperare...
incearca sa verifici ceva inainte de a scrie nu de alta dar unii chiar pescuiesc nu o fac doar pe monitor...

Sus

MesajScris: Vin Noi 26, 2010 6:59 pm 
Neconectat
somn
somn

scorpion scrie:
d-le mircea ,de unde ai scos chestea asta cu bagatul in apa la bologneza ,sau confunzi stilurile.....................

mircea nu mai insista ca ai gresit, pescuiesc la bolo de multi ani, dar niciodata nu am fost obligat sa intru in apa "pt ca asa se pescuieste la bolo" :!: :!: am mai "auzit" unii de cralusso surf si chiar de bolo, dar tot nu se pescuieste bagat in apa; despre asta este vb :!: :!:

cipkill eu nu am pescuit pe prut (desi abia astept), dar am mai pescuit pe siret, care este un prut mai mic, adica O APA CURGATOARE. se preteaza ff bine amindoua; alegerea o faci in functie de locul de pescuit si chiar de pestii vizati. de preferat pleaca cu amindoua de acasa; nu de putine ori feederul a fost mai de folos decit bolo sai invers. pestii nu maninca intotdeauna la fel, uneori prefera o prezentare mai mobila, alteori mai fixa; uneori mai pe fund alteori mai intre ape etc.

Sus

MesajScris: Vin Noi 26, 2010 7:31 pm 
Neconectat
somotei
somotei

domnu' AG, de unde ati aparut, ca nu v-am vazut de ceva vreme prin zona? ati stat numai la pescuit?

Sus

MesajScris: Vin Noi 26, 2010 7:33 pm 
Neconectat
somn
somn

:lol: :lol: as vrea eu :!: :!: am avut probleme cu PC-ul la tara si nu am avut acces la nett :x :cry: :cry:

Sus

MesajScris: Vin Noi 26, 2010 9:59 pm 
Neconectat
veteran
veteran

http://www.youtube.com/watch?v=DC0ILfvh ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=3kFTu-XC ... re=related

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2