RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Sep 26, 2017 11:11 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: colibita
MesajScris: Sâm Aug 15, 2009 12:22 am 
Neconectat
pana
pana

Salutare frati pescari, cateva poze de pe lacul Colibita, jud. Bistrita Nasaud. Un loc pentru pescuit de o frumusete rara, unde pastravii, clenii si salaii sunt la ei acasa- pana si eu am reusit sa prind la spining cativa. Vizitati-l ca merita.

Fişiere ataşate:
Picture 073.jpg
Picture 073.jpg [ 3.88 MiB | Vizualizat de 1005 ori ]
Picture 035.jpg
Picture 035.jpg [ 3.34 MiB | Vizualizat de 922 ori ]
Picture 023.jpg
Picture 023.jpg [ 2.94 MiB | Vizualizat de 912 ori ]

Subiectul mesajului: Re: colibita
MesajScris: Sâm Aug 15, 2009 11:03 am 
Neconectat
somotei
somotei

frumos ...frumos tare.

Sus

MesajScris: Sâm Aug 15, 2009 4:17 pm 
Neconectat
moaca
moaca

De mult vreau sa merg si eu, insa nu prea am cu cine si nici masina. Daca am face mai multi pescari o echipa si am merge, eu as face cinste cu banii de benzina. :mrgreen:

Sus

MesajScris: Sâm Aug 15, 2009 11:43 pm 
Neconectat
pana
pana

salut.
Drumul ar fi cea mai mare cheltuiala intr-adevar. Cu un diesel in 3-4 pescari se iese bine. Cazare am gasit cu 80 lei/ noapte/ camera de 2-4 paturi, la cabana cu toate conditiile, sau vreo 30/ noapte/casuta de camping cu paturi suprapuse, pentru cei nepretentiosi. De campare cu cortul nu stiu sa va zic nimic, pentru ca toate terenurile de langa lac sunt private, dar probabil se poate aranja cu proprietarii de pensiuni. Masa se poate servi la pensiunile din zona la preturi mai mult decat decente, am mancat ca la mama acasa la o casa la niste preturi neverosimil de mici (de exemplu o sticla de bere Ciuc, Ursus sau Timisoreana costa 2 lei, un Tuborg 2,5 lei, o cafea 2 lei.... :shock: ).
Septembrie ar fi cea mai buna luna pentru pescuit, din spusele pescarilor locali.
Daca nu aveti barca, se poate inchiria una de 2-3 persoane cu 15 lei/ora, poate cam mult, dar cu barca se poate ajunge in locurile de sub padure, unde se prinde cel mai bine. Vesta de salvare e obligatorie, lacul are adancimi de zeci de metri si apa rece chiar si in mijlocul verii, si un trist istoric de oameni inecati an de an, asa ca mare grija. De asemenea sunt de luat hainele mai groase, vremea se poate strica in orice moment.
In rest, locurile de pescuit si peisajele minunate, aerul curat de munte si ospitalitatea tipic ardeleneasca sunt gratis.

Sus

MesajScris: Dum Aug 16, 2009 4:12 am 
Neconectat
moaca
moaca

Permisul ANPA e de ajuns ca sa fii in regula pe Colibita?
Nu trebuie sa vii de acasa cu vesta de salvare, nu? Cred ca poti inchiria una cind inchiriezi si barca...
Si inca ceva, unde te-ai cazat tu mai precis, recomanzi mai departe daca te-ai simtit bine?
Multam frumos de informatii.

Sus

MesajScris: Dum Aug 16, 2009 1:31 pm 
Neconectat
pana
pana

Eu am stat la cabana "2 brazi" si a fost totul in regula, o recomand cu placere, conditii foarte bune, loc pentru gratar, foisor, teren de volei cu gazon, ponton la lac pentru pescuit sau scaldat, atat ca nu se servea masa la ei. Barca (vesta de salvare inclusa) am inchiriat de la pensiunea alaturata, numita "Lumina Lacului", unde se poate servi si masa. Cel mai bine am mancat insa la casa Tarnaveanca, la dna Nina, care e alaturi de "2 brazi". La mica distanta mai este inca o pensiune cu restaurant.
Permisul ANPA e suficient, cat am stat eu nu a trecut nimeni in control.
Salutari

Sus

MesajScris: Vin Iun 29, 2012 9:28 am 
Neconectat
veteran
veteran

poseidon spinning team - andrei , iulian si mishu , a ajuns la colibita ... fire zbuciumate baieti!!!... astept poze si impresii ...

Sus

MesajScris: Vin Iun 29, 2012 6:47 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Pestele prins a fost numai din barca, sau a mers bine si de pe mal?

Ultima oară modificat de icristi pe Vin Iun 29, 2012 10:37 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin Iun 29, 2012 10:16 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Mai posteaza odata pozele ca nu se vad. Am fost si eu anul trecut cu familia un weekend si intr-adevar locatie e foarte frumoasa. Cat despre pesti recunosc ca n-am reusit decat sa-i vad...

Sus

MesajScris: Mar Sep 04, 2012 5:09 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Salutari tuturor,
Sunt mai nou in ale pescuitului, intentionez sa fac o iesire in weekend la o partida de pescuit si ma gandeam sa ma indrept catre Colibita, pentru cei care cunosc, se prinde, adica merita vizita?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2