RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 8:57 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lanseuri feeder
MesajScris: Lun Iul 09, 2012 12:32 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Salutare!

As vrea sa aflu parerile voastre despre doua aspecte importante ale lanseurilor la feeder: lanseul la punct fix si lungimea lanseului.

1. Ce abordare folositi pentru a lansa la punct fix (elastic pe fir, pe tambur, firul pus in opritorul lansetei)?
si
2. ... sunt frustrat de calitatea proastra a lanseurilor mele, cand reusesc sa dau mai aproape, cand mai departe, in orice caz nu reusesc sa arunc cu usurinta la departare ( de la 25m - 30m in sus, sau poate estimez eu prost 30m). Am o lanseta feeder cormoran speciland 3.9m. Ultima data am incercat cu: mulienta okuma athena, fir scufundator trabucco 0.18, cosulet de 40-50g, varf 2,5oz sau 3oz. Ce anume influenteaza calitatea lanseului: tipul mulinetei, firul de pe tambur, greutatea cosuletului, sensibilitatea varfului, neindemanarea pescarului? banuiesc ca fiecare dintre aceste lucruri si mai ales ultima varianta (ce trebuie facut pentru a creste lungimea traictoriei cosuletului si nu inaltimea?). Sugestii de unde as putea sa incep sa-mi corectez tehnica?

V.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Lanseuri feeder
MesajScris: Lun Iul 09, 2012 4:34 pm 
Neconectat
somotei
somotei

cdViktor scrie:
Salutare!

As vrea sa aflu parerile voastre despre doua aspecte importante ale lanseurilor la feeder: lanseul la punct fix si lungimea lanseului.

1. Ce abordare folositi pentru a lansa la punct fix (elastic pe fir, pe tambur, firul pus in opritorul lansetei)?
si
2. ... sunt frustrat de calitatea proastra a lanseurilor mele, cand reusesc sa dau mai aproape, cand mai departe, in orice caz nu reusesc sa arunc cu usurinta la departare ( de la 25m - 30m in sus, sau poate estimez eu prost 30m). Am o lanseta feeder cormoran speciland 3.9m. Ultima data am incercat cu: mulienta okuma athena, fir scufundator trabucco 0.18, cosulet de 40-50g, varf 2,5oz sau 3oz. Ce anume influenteaza calitatea lanseului: tipul mulinetei, firul de pe tambur, greutatea cosuletului, sensibilitatea varfului, neindemanarea pescarului? banuiesc ca fiecare dintre aceste lucruri si mai ales ultima varianta (ce trebuie facut pentru a creste lungimea traictoriei cosuletului si nu inaltimea?). Sugestii de unde as putea sa incep sa-mi corectez tehnica?

V.

Victor eu fac asa ......
1.mai intai i mi stabilesc reperul unde as vrea sa pescuiesc.....o groapa , buza stufului etc
dupa care fac o aruncare de proba in locul cu pricina ....daca am nimerit din prima bag firul dupa clipsul de pe mulineta.
arunc 4 sau.5 cosulete de nada sa nadesc locul atasez forfacul la montura .......dupa care cu un marcher fac semn pe fir (colorez firul alb de la mulineta pana la primul inel )scot firul de dupa clips si pescuiesc facand oprirea cu degetul pe fir cand vad ca deja deruleaza firul marcat de mine .
daca il lasi dupa clips in timpul pescuitului la o captura mai mare nu mai ai timp sa scoti firul de dupa clips sa dai drumul la frana etc etc .
2legat de calitatea lanseului.....
in primul rand conteaza priceperea pescarului dupa care toate celelalte :))
ai grija cu ce varfuri lucrezi si cum le incarci fiecare suporta o anumita greutate in aruncare .
cu un varf moale nu o sa reusesti niciodata sa faci un lanseu bun la distanta si sa mai cada si unde vrei tu.

Sus

MesajScris: Lun Iul 09, 2012 7:01 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Minunat! Chiar multumesc pt lamurirea cu markerul. Totusi, ma stapaneste o curiozitate. Cum de arunca nenii astia din filmele de la energofish, stand pe scaun mai departe decat arunc eu stand in picioare, cu pregatari, realizand importanta momentului, ce-au sa spuna colegii de pe balta daca arunc prost, etc, etc... :P Ce-i ajuta pe ei cel mai mult, dupa experienta?

Sus

MesajScris: Lun Iul 09, 2012 7:08 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Daca vrei sa poti lansa la punct fix din orice pozitie sfatul meu ar fi sa te apuci in paralel de spinning.
Stiu ca pare ciudat dar dupa cel putin 1 an o sa-mi dai dreptate; mai ales daca locurile unde vei da dupa rapitor sunt/vor fi pline de vegetatie atit pe mal cit si in apa.

cdViktor scrie:
..Cum de arunca nenii astia din filmele de la energofish, stand pe scaun mai departe decat arunc eu stand in picioare, cu pregatari,...

Filmeaza repetat, pina le iese bine.

Sus

MesajScris: Lun Iul 09, 2012 8:38 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Face sens treaba cu spinningul. M-as apuca si de spinning, dar mi se pare si mai inacesibil fara indrumator... Apropos, recomandari pentru o lanseta de incepator, eventual pt stiuca?

Sus

MesajScris: Lun Iul 09, 2012 9:11 pm 
Neconectat
veteran
veteran

cdViktor scrie:
Minunat! Chiar multumesc pt lamurirea cu markerul. Totusi, ma stapaneste o curiozitate. Cum de arunca nenii astia din filmele de la energofish, stand pe scaun mai departe decat arunc eu stand in picioare, cu pregatari, realizand importanta momentului, ce-au sa spuna colegii de pe balta daca arunc prost, etc, etc... :P Ce-i ajuta pe ei cel mai mult, dupa experienta?

sculele care le au.toti care filmeaza pe balti au scule de top.

Sus

MesajScris: Lun Iul 09, 2012 11:12 pm 
Neconectat
somn
somn

nu am auzit sa se foloseasca elastic pt lanseuri :-? parerea mea, "practica este mama invataturii". cind ai 2 ore libere ia feederul, mergi pe un teren viran, pune-ti un semn (FIX :!: ) la o anumita distanta SI APUCATE DE ARUNCAT. sculele din gama de top ajuta ff mult, dar si lungimea lor conteaza. NU vei arunca niciodata cu un "piker"-1,20m cum arunci cu un feeder de 3,40 ; 3,60 ; 3,90 etc

Sus

MesajScris: Mar Iul 10, 2012 8:24 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

@Adi: multumesc, chiar ma gandeam cum sa fac sa nu deranjez toti oamenii de pe o balta pt antrenamente
@kitz: inteleg, dar asta inseamna ca si cormoranul meu e o gioarsa? :)

V.

Sus

MesajScris: Mar Iul 10, 2012 10:35 am 
Neconectat
somn
somn

Nu ai de ce sa fii frustrat de calitatea aruncarilor, nu sa nascut nimeni invatat.....

Sus

MesajScris: Mar Iul 10, 2012 4:14 pm 
Neconectat
pana
pana

cdViktor scrie:
@kitz: inteleg, dar asta inseamna ca si cormoranul meu e o gioarsa? :)

V.

Undita pe care o ai tu este foarte buna! De asemenea, pentru a avea mai multa incredere in lanseurile pe care le faci, poti folosi un fir chiar si mai gros de 0,18 (poti merge lejer pe 0.22) mai ales daca pescuiesti pe Prut!

Cel putin pana te obisnuiesti sa lansezi (rutina necesara) nu-ti recomand ca in timpul partidei de pescuit sa incerci sa pescuiesti cu ajutorul semnului de pe fir, deoarece nu vei reusi sa formezi un pat uniform de nada. Nu e chiar asa simplu precum pare sa opresti in timp util cosuletul deja lansat, doar urmarind semnul facut cu markerul pe fir!

Foloseste cu incredere clipsul mulinetei, pentru a stabili distanta. Dupa ce cosuletul a atins apa, in timp ce duci lanseta spre suport, da 2-3 ture de manivela si astfel vei avea si o mica rezerva de fir! Eventual, daca lanseurile sunt prea brutale si ti-e frica ca vei rupe firul, poti folosi un elastic (cel de bani de exemplu) care il pui pe tamburul mulinetei, pentru a opri firul acolo unde doresti, nemaifiind necesar sa prinzi firul in clips

In rest, pescuieste cat mai des si vei vedea ca o distanta de 30m o poti atinge chiar si cu cele mai banale scule existente!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2