RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 3:19 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: feeder pe rau
MesajScris: Sâm Iul 14, 2012 10:36 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Salutare!

Pana acum nu am pescuit la rau decat cu cosulet, ideea generala fiind ca nu poti pescui cu momitor, pt ca se spala prea repede nada... Insa am vazut ca altii (http://www.pescuitlafeeder.ro/cu-feeder ... 3-montura/) prezinta o astfel de montura cu momitor pentru pescuitul crapului la Dunare. Merge si pe Prut/Siret o astfel de montura? sau doar in anumite zone?

Victor

Sus

Subiectul mesajului: Re: feeder pe rau
MesajScris: Sâm Iul 14, 2012 4:49 pm 
Neconectat
somotei
somotei

dupa cum scrie si in articol :D merge foarte bine folosit si pe rauri .
foloseste le cu incredere.
pe Prut folosesc asa ceva cu lestaj mare pana in 150 gr.
pe Siret si Suceava folosesc cosuletele din sarma 30 -40 gr. dar nu folosesc textilul la forfac.

Sus

MesajScris: Sâm Iul 14, 2012 8:46 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

De ce asa de mult 150g ? si de ce nu textil? multumesc

Sus

MesajScris: Dum Iul 15, 2012 8:11 am 
Neconectat
somotei
somotei

cdViktor scrie:
De ce asa de mult 150g ? si de ce nu textil? multumesc

cand merg in jos de baraj ( de ex. Romanesti ) daca nu am plumb peste 100 gr curentul apei i mi scoate montura la mal.
nu folosesc textil ptr ca in caz de agatatura ( si se c am intampla ) rup toata montura si cu 30 m de fir dupa ea ...asa ca prefer sa las doar un carlig.

Sus

MesajScris: Dum Iul 15, 2012 9:44 am 
Neconectat
veteran
veteran

Sunt fire textile de 10lb sau chiar mai putin care se rup destul de usor. b-) Intradevar e o conditie foarte importanta ca la pescuitul in agatatura (cu care se asimileaza si acest stil) sa se rupa forfacul si nu firul de coloana.
Deasemenea se poate folosi montura combi naylon-textil. Mie forfacul din naylon mi se pare prea rigid si nu asigura o prezentare naturala a momelii ca sa nu mai vorbesc de autointepare (mai ales in curent :-? ). Sollo de cat e firul pe care-l folosesti la legat carligul?

Sus

MesajScris: Dum Iul 15, 2012 4:14 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Sollo de cat e firul pe care-l folosesti la legat carligul?
pe Prut 0.18 folosesc cel mai des .... cand caut mreana si scobarul.(am gasit ceva fain de la Sensas ).
ar merge si combi rigul intradevar.......http://www.horcarp.ro/forfacuri/50-comb ... tura-combi
la scobar si mreana viermii sau porumbul il pun direct pe ac
iar ptr cten ...coronita de porumb in lapte merge si pe monofilament .....mare mecanica nu ii trebuie .
pe Prut cteno cand intra pe nada rupe tot, :D alt peste nu mai ramane in zona...

Sus

MesajScris: Dum Iun 30, 2013 11:58 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

stie cineva ceva de lanseta asta?SPRO Big River Pellet Feeder 390XH.as vrea sa cumpar una si as vrea sa stiu cum se comporta eventual de la cineva care o are...multumesc

Sus

MesajScris: Dum Iun 30, 2013 4:56 pm 
Neconectat
veteran
veteran

@Sollo pe Prut folosesc asa ceva cu lestaj mare pana in 150 gr.
Sunt foarte curios ce lanseta folosesti ca sa poti arunca o asemenea greutate ?Ai feedere de 150 gr pe care mai pui nada.sau in total federul + nada fac 150 gr ? Daca pozitionezi firul de la lanseta perpendicular pe apa este normal ca apa sa bata in fir si sa devieze monura din curentul principal spre mal unde e mai slab.Nu se pescuieste asa ci se pescuieste cu firul pe directia de curgere a apei .Pescarul sta cu spatele in amonte si lanseaza in aval in senalul apei. Lanseta se pune pe suport mai innalt in asa fel ca o buna parte din fir sa stea in aer si nu in bataia curetului apei Important este sa mentii momitorul in senalul apei. Curentul apei oricat de mare ar fi apa in senal nu este puternic si acolo stau pestii mari.
Apa tot ce culege de langa maluri duce in senal iar pestii se hranesc cu ce aduce apa.La Prut senalul are i n unele zone si peste 2m adancime acolo apa nu scade niciodata cu exceptia anilor foarte secetosi.Senalul serpuieste pe firul apei ca un sarpe in functie de configuratia malurilor,ce fel de pamant sau pietre sunt pe fundul apei,etc.In senal fundul este tare ca piatra si curat in unele zone sau cu pietre in alte zone.Cand apele se umfla curata albia raului de toate mizeriile e ca si cum ai face curatenie.Pestii mici nu stau in senal ci mai mult langa maluiri.

Fişiere ataşate:
2012-09-05 15.47.39.jpg
2012-09-05 15.47.39.jpg [ 113.06 KiB | Vizualizat de 683 ori ]

MesajScris: Joi Aug 15, 2013 8:15 am 
Neconectat
pana
pana

Si cum procedezi tu, Mircea, ca sa gasesti senalul? Merci

Sus

MesajScris: Joi Aug 15, 2013 9:23 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Se vede cu ochiul liber.Acolo unde apa curge mai repede este senalul.In poza de mai sus senalul este in malul celalalt.Mai poti face sondarea apei cu un plumb mai greu montat la capatul firului de la mulineta. Arunci la distanta si recuperezi usor ca sa simti la mana greutatea plumbului.Plumbul trebuie tarat pe fundul apei si vei simti diverse praguri ale fundului apei.Plumbul trebuie sa fie greu ca apa sa nu il poata duce la vale.Vara te poti baga in apa si pipai cu picioarele fundul apei in special cand nivelul apei este scazut asa cum e acum.Acolo unde este senalul apa curge repede la suprafata dar pe fundul apei curentul este foarte slab si acolo stau pesti mari unde apa le aduce mancarea la bot.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2