RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 10:37 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Aug 18, 2012 7:33 pm 
Neconectat
somotei
somotei

aici gasiti ceva modele de monturi printre care cate va si de feeder
http://www.google.ro/search?q=montura+f ... EvUNz0LNGG

Sus

MesajScris: Mar Aug 21, 2012 7:05 am 
Neconectat
moaca
moaca

@cdViktor
Montura se face direct pe linie. Nu ai nici un avantaj folosind agrafe sau noduri de prindere.

O "montura standard" de Prut in perioada asta necesita doar un singur nod: cel de prindere a unei agrafe / virtej / quick-link de linia principala. Nu ai nici un motiv sa folosesti alte metode.

Daca esti la inceput si lucrezi cu forfacuri scurte iti recomand anti-tangle lung. Gasesti in bazar, speciale pentru feeder - te uiti dupa unele verzi, transparente - la 1leu/buc. O alta varianta e sa inveti sa utilizezi "combi rig" (cauta pe net).

In cazul in care lucrezi cu forfacuri lungi, sa zicem de peste 50cm, poti sa nu folosesti anti-tangle in schimb faci bucla de prindere a forfacului lunga de 20-24 cm. Bucla lunga va avea rol de anti-tangle si va elimina o buna parte din posibilele incurcaturi.

Cea mai fina si discreta montura e cea cu agrafa de prindere a cosuletului direct pe linie si un virtej fin de prindere a forfacului (cu plusuri si minusuri inerente).

Sus

MesajScris: Joi Aug 30, 2012 2:35 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Eu pescuiesc in marea majoritate a cazurilor cu montura englezeasca in bucla. Fara varteje, fara complicatii.
Nu am avut probleme pana in prezent decat din neatentia mea!
Cel putin pe rau mi se pare de departe cea mai buna montura.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2