RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 8:58 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Iul 23, 2012 2:29 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Intrucat toate detaliile sunt importante va cer parerea in legatura cu subiectul acesta. Sunt unii care sunt 100% pentru montura facuta pe firul principal de la mulineta, altii nu dau prea mare importanta subiectului (au monturi facute de acasa pe care le leaga pe balta printr-o agrafa). Pana acum am mers pe prima varianta, dar nu am reusit sa-mi dau seama de anumite avantaje (chiar e montura cu mult mai "fina"?), ba mai mult, mai dureaza ceva timp si nu intotdeauna iese montura perfecta, de cele mai multe ori avand nevoie de anumite ajustari, care mai iau si ele timp.

Experienta voastra ce zice, cum e mai bine?

Victor

Sus

MesajScris: Lun Iul 23, 2012 3:07 pm 
Neconectat
veteran
veteran

la ce peste pescuiesti tu???

Sus

MesajScris: Lun Iul 23, 2012 3:33 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Nu sunt specializat pe o specie anume. Incerc sa pescuiesc la feeder. Pe balti urmesc carasul/crapul. Pe Prut cleanul/scobarul/mreana/platica etc si mai nou crapul/amurul.

Sus

MesajScris: Lun Iul 23, 2012 3:44 pm 
Neconectat
veteran
veteran

pentru pestii mici e bun un feeder culisant.pentru crapi e bun si feederul fix.

Sus

MesajScris: Lun Iul 23, 2012 5:51 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Imi cer scuze, dar nu cred ca m-am facut inteles. Nu intrebam despre un tip de montura, ci despre cum se ataseaza montura la firul principal, printr-o agrafa sau direct...

Sus

MesajScris: Lun Iul 23, 2012 6:32 pm 
Neconectat
veteran
veteran

nu am folosit multe stiluri de feedere dar la feederul pe care il folosesc atasez montura cu o agrafa.

Sus

MesajScris: Lun Iul 23, 2012 8:53 pm 
Neconectat
somotei
somotei

cdViktor scrie:
Imi cer scuze, dar nu cred ca m-am facut inteles. Nu intrebam despre un tip de montura, ci despre cum se ataseaza montura la firul principal, printr-o agrafa sau direct...

se ataseaza direct Victor . asa ar fi cel mai bine. daca folosesti inaintas atunci o prinzi bucla in bucla ( varianta mai usoara ),.....sunt unii care pun doar un vartej pe capat si fac prinderea de el.
daca o sa i pui in capat agrafa ,plumbul nu se va mai elibera in caz de ruptura ,soarta pestelui fiind ca pecetluita.
http://www.horcarp.ro/monturi/52-montura-in-line

Sus

MesajScris: Mar Iul 24, 2012 8:43 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Multumesc, sollo, am inteles :). Asta era raspunsul pe care il asteptam.

Sus

MesajScris: Joi Aug 16, 2012 6:00 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Salut.
Ce intelegi tu prin montura la feeder?
Hai sa-ti spun cum fac marea majoritate a pescarilor care practica acest stil de pescuit.
Incep de sus (adica din varful lansetei). Ordinea este urmatoarea: un conector culisabil de care este atasat cosuletul ...... sau un plumb culisant online daca se pescuieste pe balti, o biluta de cauciuc culisabila ( care va face ca vartejul de care este atasat cosuletul sa nu loveasca vartejul), un vartej normal ..... sau un vartej rapid ...... De acesta din urma se agata forfacul (de care este legat carligul), printr-o bucla sau printr-un nod. Bineinteles ca sunt mai multe feluri de monturi , dar acest fel de montura este unul din cele mai folosite.
Vartejul are mai multe roluri: te ajuta sa schimbi mai usor forfacul; in marea majoritate este nevoie sa pescuiesti cu un forfac mai subtire decat firul principal. Cel mai important rol pe care il joaca vartejul este acela ca ajuta forfacului sa se invarta normal, fara sa se rasuceasca si implicit sa se incurce, la recuperare fara peste acesta comportandu-se ca o elice.

Sus

MesajScris: Joi Aug 16, 2012 6:44 pm 
Neconectat
somotei
somotei

O poza cu montura ar fi OK.

Viata este Facuta din INCERCARI - “Nu merge inaintea mea, s-ar putea sa nu te urmez. Nu merge nici in urma mea, s-ar putea sa nu te conduc bine. Mergi alaturi de mine si fii prietenul meu.” - Albert Camus
0722247981-cosmote
www.crfishingclub.ro

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2