RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Joi Sep 21, 2017 9:37 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: La Shefield
MesajScris: Mar Mar 16, 2010 10:45 pm 
Neconectat
pana
pana

PINADI scrie:
Galusca Adrian scrie:
:x :cry: :x :cry: :cry: :cry: eu mai sper, poate poate.................

Am sa-l sun miine pe Gioni sa-i spun ca plinge si Bacaul si Irlanda, nu doar Suceava, dupa plutele lui, :idea: poate asa il induplecam sa se-aseze iar la strungulet :) :) :) :)

si eu al sun!! :D :D

Sus

MesajScris: Mie Mar 17, 2010 9:44 am 
Neconectat
somotei
somotei

filica scrie:
haiduc scrie:
chiar daca-s spinningar, mi-am facut si eu o colectie mare cat iarna de plute (de Cotnari, Murfatlar etc.) :mrgreen:

Daca nu le-ai spart cu tirbusonul du-le lui Ciornea ca-ti face plute de stiuca pentru copca!!

da' ce, rabdam sa nu le sparg? :mrgreen:

Sus

MesajScris: Mie Mar 17, 2010 12:45 pm 
Neconectat
pana
pana

hai ca stricam rau topicul care si asa nu prea inseamna nimic(numele corect al orasului unde romanii cred ca s-a descoperit un stil de pescuit e altfel))deci back on topic please!!!

Sus

MesajScris: Mie Mar 17, 2010 12:52 pm 
Neconectat
somotei
somotei

filica scrie:
hai ca stricam rau topicul care si asa nu prea inseamna nimic(numele corect al orasului unde romanii cred ca s-a descoperit un stil de pescuit e altfel))deci back on topic please!!!
:shock: ............
Metoda de pescuit denumita Sheffield a aparut in Anglia anilor 1900, in orasul cu aceeasi denumire. De atunci si pana azi metoda a evoluat foarte mult, bazele ramanand insa aceleasi.
acuma multi ii spun sau scriu cum e mai usor...... :oops: nu e greseala mare . :)

Sus

MesajScris: Mie Mar 17, 2010 1:34 pm 
Neconectat
pana
pana

draga sollo(vezi c-am scris corect pt ca altfel puteam scrie stolo si aratam a om mare in stat)..cand ai flosit ultima data metoda NOTTHINGHAM??in anglia probabil cativa ca john wilsson mai stiu cate ceva dar si ei ca prin ceata..Dar hai ca nu-i asa important!!Ai citit probabil cartea lui Secosan si te-a imbuibat si pe tine de informatie!daca asta defineste la noi pescuitul cu matchiul la distanta poti sa-i spui sefild daca tii neaparat!! :roll:

Sus

MesajScris: Mie Mar 17, 2010 1:43 pm 
Neconectat
somotei
somotei

am noroc si eu de google de unde mai culeg informatii (denumiri, ani de infiintare,ph uri.etc etc ).
ziceam doar ca unii pronunta intr un fel un cuvant altii in altul, si ca ,,Pescari hoinari ,, ce suntem e de datoria noastra sa ne intelegem vocabularul pescaresc :lol: in rest traiasca internetul de unde ne luam informatiile :oops:
.........nu dati tare. :( respect.

Sus

MesajScris: Mie Mar 17, 2010 2:14 pm 
Neconectat
pana
pana

eu intr-adevar i-am spus astfel pana m-au lecuit englezii!!radeau de se cacau pe ei cand ma auzeau!!poate nu erau asa pregatiti in istoria pescuitului lor!!eu prima data am vazut metoda in Suceava prin 92 la Cristi lungu si la Gioni Kirkin pescuind la iaz la lipoveni!!!M-am pus in fund pe iarba in spatele lor si cred c-am stat doua ore!!pescuiau undeva la 50m de mal!!n-am avut bani de lanseta atunci, preferand sa-mi iau cateva vergi de la Lungu!A avut primul magazin mai acatari' din suceava!!apoi a fost a lui Arcadie in centru com zimbru, mutat in piata mica iar vanzator era cristi(finul)..pana prin 2000 chiar sa fi vrut sa-ti achizitionezi un bat de waggler nu aveai de unde de prin magazine(ma refer la suceava)!ti-l aduceau doar la comanda!!in 2002 am taiat-o spre vest din cauza bucuriilor vietii traite in tara..Asa am ajuns usor usor sa-mi fac shoppingul legat de pescuit din locatii f diverse atat din anglia cat si din irlanda!!iar la pescuit bineinteles sa fiu ca o cioara printre vulturi cateodata avand ocazia sa stau de vorba atat cu Schothorn ,cat si cu Hayes..Cu ultimul acu o luna!!nu stiau de Sheffield ca si stil!un neamt foarte bun pescar de competitie care-a participat la competitia anuala din Enniskillen anul trecut a fost cazat de-un amic de-al meu irlandez in Cavan si am avut ocazia sa schimb doua vorbe in engleza cu el---l-am intrebat de sheffield sub imboldul unor discutii contradictorii citite c-o seara inainte intre Draghicescu (dady) si Secosan pe un forum de stationar!!numele neamtului e Ralf koster--nu auzise de asa stil!!acu nu ca asta ar fi important dar asa ca si exemplu am scris aceste randuri!! :wink:

Sus

MesajScris: Mie Mar 17, 2010 2:28 pm 
Neconectat
somotei
somotei

eeeeee , ce a trecut timpul ,acu Cristi Lungu cumpara si el de la altii ( Dan -marasesti , sau de la Cristi-in burdujeni...)
cu job' ul lui abia are timp sa mai fuga cate -va ore pe apa.
Pe rau am mai furat si eu ceva secrete de la el :D cu toate ca nu prea spune din casa multe :oops: tre sa stai langa el si sa furi meseria.
mai nou merge cu rubesiana pe rau si sa vezi spectacol :lol:
daca esti de o varsta cu el inseamna ca 38 de primaveri sunt,,, indesate ''' bine :lol:
respect.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2