RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Noi 22, 2017 12:57 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Oct 17, 2007 11:55 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Util articolul lui Constantin Arustei. Nu-mi amintesc de vreun articol sau comentariu privind pescuitul la "comun" : undita si lanseta.
As veni cu cateva completari cu mentiunea ca cele ce urmeaza sunt pentru pescuitul de o zi.
1. Mai intai se determina adancimea apei, se lanseaza pluta ca astfel sa stii unde sa arunci nada. Pe o balta necunoscuta nu e f potrivit a nadi inainte de a vedea care sunt primele reactii. Daca in 20-30 de min nu exista nicio trasatuta atunci , desigur, trebuie nadit.
2. Ar urma - pentru cine practica metoda - sa se lanseze Sheffieldul la o distanta - pentru inceput - de cca 5 m dincolo de pluta ( atentie ! cele 2 linii sa nu fie prea aproape , altfel putem avea surprize neplacute ).
3. Daca imprejurarile permit putem lansa apoi si urmatoarea / urmatoarele lansete , evident dupa balizarea / balizarile obligatorie(i).
4. De regula in centru asez "bateria" usoara iar in laterale cea grea.

Dar nu ar fi gresita nici urmatoarea ordine :

1. Lansez o prima lanseta - cu montura deja pregatita pe lanseta , cu sau fara momitor - cu momeala pe care o consider cea mai potrivita pentru inceput . Totul nu ar trebui sa depaseasca 5-7 minute.
2,3, ... vezi mai sus.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2