RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Joi Sep 21, 2017 9:39 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Feeder vs Match
MesajScris: Lun Iul 16, 2012 7:44 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Pt ca ma framanta si pe mine problema asta, am sa reformulez intrebarea initiala.

Ma duc pe o balta pe care nu o cunosc prea bine sau aproape deloc. In afara de temperatura de afara (cald pestele sta mai la suprafata), ochiurile de la suprafata apei... in functie de care alt criteriu pot sa ma hotarasc intre feeder sau match? presiune atmosferica, configuratia baltii, vreme rece/frumoasa, tipul de peste vizat, etc daca mai exista :)

Apoi sa spunem apoi ca ma hotarasc pe una dintre cele doua (match sau feeder). Cum caut pestele pe balta? poate nu am stuf deloc, poate sunt obligat sa stau la un ponton pt ca numai ala e liber samd.

Si da... nu mai fost la un pescuit (frumos) de mult :-<

V.

Sus

MesajScris: Mie Iul 18, 2012 4:40 am 
Neconectat
veteran
veteran

daca urmaresti pestii de talie mica atunci mergi pe match dar de vrei si ceva crapi atunci iti recomand feeder.chiar si asa de e foarte cald si esti sigur ca pestii stau intre ape sau la suprafata(ii vezi sarind) atunci chiar si cu feederul o sa ai probleme.trebuie sa ai in vedere ca daca nu pescuiesti la zig rig,atunci trebuie sa ai un mix care sa atraga pesti pe substrat.aici iti recomand sa folosesti uleiuri ca atractanti si eu as folosi conserve de ton,salmon sau orice peste in ulei.in acelasi mix mai adauga si pelete pe baza de ulei.daca e apa rece atunci evita uleiurile si foloseste ton sau alta conserva de peste dar in saramura(apa sarata)eu personal folosesc si ceva pelete cu aroma de capsuna,insa tu poti folosi si alte arome de fructe.daca as merge pe o balta noua si nu as avea loc decat pe un singur ponton atunci eu personal nu as pescui,doar daca acel loc nu ma sileste sa pescuiesc intrun singur loc(e cam dificil sa intalnesti in romania asa ceva fiind ca baltile in general sunt foarte mari si locuri sunt destule).daca nu vezi pestii aratandu-se si ai locuri de unde alege atunci urmareste vantul.intodeauna sa pescuiesti cu vantul in fata fiind ca pestii vor urma vantul intodeauna.nu zic ca nu poti avea capturi si in spatele vantului dar de gasesti un loc liber si nu ai langa tine multi pescari atunci iti recomand aceasta strategie.eu personal mi-as face lectiile din iarna si as urmari fiecare balta pe care o am ca tinta.imi aleg o balta ca latesul,horgestiul si de ce nu poseidonul(posibil sa fie mai multe) si as merge numai pe locatia care imi satisface nevoile,adica sa aiba peste si sa stiu ca adminii sunt seriosi.nu as incerca la fiecare partida,o alta locatie fiind ca atunci nu ai sa inveti nimic despre nici o balta.chiar daca nu ai sa ai rezultate imediate,de esti sigur ca pesti sunt in balta atunci ramai pe ea pana incepi s-o inveti.de vei veni constant pe ea atunci sigur ai sa intri in contact cu ceilalti pescari si vei afla si alte secrete care iti vor aduce pesti pe saltea.fir intins!

Sus

MesajScris: Mie Iul 18, 2012 7:45 am 
Neconectat
moaca
moaca

cdViktor scrie:
... in functie de care alt criteriu pot sa ma hotarasc intre feeder sau match?.

Am sa-ti spun doar 2: distanta si adincimea.

- Distanta: factor determinant in alegerea stilului in functie de ce ai in geanta. Daca ai o prastie in geanta capabila sa arunce un bulgare de nada la 30m poti opta pentru match. Nu ai, mai bine feeder.
Pe de alta parte un stil nu-l exclude pe celalalt; sa gindim constructiv: nadesti cu feederul si pescuiesti cu match-ul.
- Adincimea e critica atunci cind vine vorba de match, trebuie coroborata cu vintul si curentii din apa rezultind montura - tipul de pluta si dispunerea plumbajului.

In general feederul e mai simplu si mai usor de folosit. Match-ul necesita ceva mai multa tehnica si indeminare. In conditii bune matchul este mai productiv si aduce mai multe satisfactii.

Sus

MesajScris: Mie Iul 18, 2012 10:25 pm 
Neconectat
somotei
somotei

Teodor fara suparare dar nu cred ca are cum sa fie mai productiv match ul fata de feeder.
poate la o partida de caras sau babusca .... .insa daca vrei sa le pui intr o competitie pe amandoua inclin sa cred ca feederul ii va da ceata domnului match.

Sus

MesajScris: Joi Iul 19, 2012 1:20 am 
Neconectat
veteran
veteran

intervin si eu putin in discutie.acum o saptamana am facut o partida cu legio pe o balta din anglia unde sa desfasurat si un concurs de match.vreau sa spun ca acei pescari din concurs erau oameni care stiau cu ce se mananca pescuitul si daca eram si noi inclusi in concurs am fi luat locul unu si doi.noi pescuiam la feeder si eu personal am avut peste 150 kg iar ei sigur nu au ajuns nici la jumatatea greutatii mele.poate ca numarul de pesti prinsi ne-ar fi batut dar nu poti compara carasul,platica cu crapii.deci eu personal am mare incredere in feeder.

Sus

MesajScris: Joi Iul 19, 2012 11:08 am 
Neconectat
somotei
somotei

Foarte adevarat ce zici Kitz,.....am vazut o intrecere si intre Adi Suciu si Cosmin Brola care pescuiau la match si alti doi pescari care pescuiau la feeder intrecerea desfasurandu se pe o balta ....speciile vizate fiind carasul si crapul.
chiar daca nu sa prins foarte mult peste castigator a iesit feederul.
emisiunea o puteti urmari aici link nepermis

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2