RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Sep 20, 2017 10:14 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nada Match?
MesajScris: Mar Iul 27, 2010 5:12 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Salutare prieteni pescari.Sun nou pe acest forum si cu ocazia asta as vrea sa salut pe toata lumea.
Pasiunea mea este pescuitul la pluta.Dupa ceva timp de pescuit la varga m-am orientat catre Sheffield.Am inceput sa-mi construiesc singur liniile dar marea mea dilema este nada folosita pt tipul asta de pescuit.
Am incercat sa fac pat de nada din mixuri din comert dar asta nu mi-a adus nici o captura mai interesanta,ci doar carasi si aia foarte mici.Am folosit majoritatea momelilor ca viermi(care se aflau si in bulgarii de nada) cub de mamaliga,bob.Totusi tin sa cred ca ceva nu functioneaza bine.
As vrea sa aflu cu ajutorul vostru o reteta sau o tehnica de nadire si preparare a nadei.
Orice sfat il accept cu mare placere.
Fire intinse.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Nada Match?
MesajScris: Mar Iul 27, 2010 9:20 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

ca sa prinzi peste la pluta trebuie sa alegi varianta optima la...
-alegerea tehnicii
-pestele tinta.
-dimensiunile firului, plutei ,carligului , forfacului etc.
- alegerea modului de aranjare al plumbajului.
-alegerea mixului folosit la nadire
-mecanica nadei
-modul in care faci nadirea.
acum daca facem detaliu pe fiecare optiune mai rezulta pt fiecare inca cel putin 3-4 necunoscute.
despre toate acestea am scris in ghid si in revista lunara . nu este o problema si ma bucur daca vom relua discutia dar nu poti fi ajutat in felul acesta pentru singurul fapt ca nu exista o reteta sau cateva retete minune. TOTUL INSEAMNA ADAPTARE .
adaptare pe care poti sa o aplici din sfert in sfert de ora. de ce? pentru ca o simpla schimbare de vant , un soare care iese de dupa nor , un vecin care incepe sa tropaie etc pot induce o schimbare in comportamentul pestelui.
vorbeai de nada...
nada se gandeste dupa ce iei in calcul mai multi factori...
te rog pe tine sa-i enumeri . de maine seara nu am acces la net pana martea viitoare . te rog nu te grabi.

Sus

MesajScris: Mar Iul 27, 2010 9:32 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Fii mai indraznet, incearca atractanti diferiti. Eu am avut succes cu niste combinatii ciudate cu ce mai aveam prin bucatarie care pareau total eronate si nerecomandate :mrgreen:
Daca vezi ca nu merge cu clasicele cub, bob, etc...mai "condimenteaza"
Uneori pestele papa momeli mai mari alteori mai mici, la suprafata, intre ape, mai la fund, cum zice si Nicu is multi factori tre sa te adaptezi...

Importanta e pluta, sa nu opuna rezistenta mare. La Sheffield se folosesc niste plute speciale care ajuta in lansare... Apoi nadirea si locul.
Nadeste constant, dupa nadirea grea arunca cam 2-3 bulgari mici dupa fiecare peste sau la 30 min, foloseste marker pe fir sa stii ca lansezi cam la aceiasi distanta, ia un reper pe malul vecin.

Sus

MesajScris: Mie Iul 28, 2010 8:37 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

si BAZ ...nu cred ca esti Bin laden de nu ne spui numele tau .

Sus

MesajScris: Mie Iul 28, 2010 7:16 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Nitu V scrie:
si BAZ ...nu cred ca esti Bin laden de nu ne spui numele tau .

Bogdan e numele meu.
Lanseta cu care pescuiesc este un Trabucco Supremacy superlite 3.90m 3buc actiune 5-15gr.Mulineta este Energoteam power match.
Firul folosit este tot trabucco de 0.18 scufundator,ace trabucco de 12 pluta lestata Maros 6g si Maros 5+2g si pluta din pana de paun.Cu aia din pana de paun nu am pescuit inca niciodata.
Ca nada am folosit nadele de la benzar si pe cele de la maros.Ultima data am folosit nada celor de la Claumar cu aroma de banane.Am mers si pe mixurile recomandate de baietii de la magazinele de pescuit.Nadirea am facut-o in felul urmator
Am amestecat cca 3 kg de nada cu un kg de ttx dupa care am nadit cu 10-15 bulgari prima data si apoi in functie de trasatura pestelui am mai nadit cu cate 2-3 bulgari mici.Pe carlig am folosit viermi cub de mamaliga si boabe de porumb cu aroama de capsuni.
Trasaturile au inceput sa apara cam dupa 2 ore de la prima nadire(ma refer aici la trasaturile ciortanilor)caci carasii m-au disperat.
Probleme ar fi ca nu stiu sigur daca am pescuit corect aici ma refer la lungimea forfacului(25-30 cm) si daca am pescuit pe fund sau intre ape.E inca o mica dilema cum imi dau seama cand pescuiesc pe fund sau intre ape.Am primit mai multe indicatii dar pana cand nu pescuiesc langa cineva care stapaneste stilul asta bine nu cred ca am sa fiu convins ca montura mea functioneaza corect
Ca si nada am intrebat despre un mix bun sau ceva sfaturi cum sa evit carasul si sa reusesc sa atrag ciortanul pe patul meu de nada.Am pescuit exact acolo unde am aruncat bulgarii de nada si cu momeala care se afla si in nada(viermi albi si rosii)
Plumbajul l-am realizat punand pe langa pluta lestat inca 2 alice de 0.2 gr pt a se scufunda mai repede montura la o distanta de 10 cm unul fata de celalalt.
Mai astept sfaturi de la voi si le multumesc celor care au avut bunavointa sa-mi raspunda.
Fire intinse

Sus

MesajScris: Mie Iul 28, 2010 7:54 pm 
Neconectat
moaca
moaca

viewtopic.php?f=5&t=5234&p=60476&hilit=piper#p60476

E bine sa pui si ceva boabe in nada parerea mea sa aiba mustaciosii mai mari ce rontzai.

Crapii mai mari papa resturile din mal dupa ce papa puietul. La cub eventual pui unul de 1/1 cm sa eviti ciortanii ... principiul momeala mare - peste mare ar trebui sa functioneze. Daca preferi viermii, pune 3-4 viermi + o boaba de porumb functie de ac.

La partea cu adancimea, e destul de simplu. Maresti adancimea pana pluta sta "pe burta", acolo e fundul apei. Apoi reglezi functie de ultima alica din "2 alice de 0.2 gr". Nu is eu super meserias dar parca as folosi macar o alicade 2gr sa scufund pluta mai bine, "sondezi" mai bine si in felul asta pluta opune mai putina rezistenta (cam 70-75% trebuie scufundata). Crapii sunt destul de inteligenti, doar daca is super flamanzi vor gusta ceva care se balangane haotic la fiecare ciupeala...just my opinion.

Sus

MesajScris: Mie Iul 28, 2010 8:10 pm 
Neconectat
veteran
veteran

pt a evita carasii pori face nada mai spicy.carasul nu va trage....iar pt crapi e o delicatesa.aromele dulci vor atrage carasii.

Sus

MesajScris: Mie Iul 28, 2010 8:24 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Vreau sa fac un mix spicy:faina de porumb,faina de grau ,srot macinat prajit,canepa macinata prajita ,aditiv praf big carp spicy si as mai adauga cateva grame de betaina.As dori o completare la aceasta nada.3 kg de nada la care as dori sfaturile voastre daca mai trebuie adaugat ceva.
Va multumesc pentru sfaturi si fire intinse.

Sus

MesajScris: Mie Iul 28, 2010 9:20 pm 
Neconectat
somotei
somotei

http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... p?f=4&t=22
http://pescuitul.3xforum.ro/post/290/1/ ... ubesiana_/
http://www.academiapescarilor.ro/catego ... -si-momeli
http://www.academiapescarilor.ro/category/atelier

Sus

MesajScris: Mie Iul 28, 2010 9:37 pm 
Neconectat
veteran
veteran

eu fac mixul asa....dynamite bites method feeder halibut combinat cu pesmet pisat adaug o conserva mica de porumb dulce cu tot cu suc,ceva pelete cu betaina si mai adaug un aditiv de la mainline pe baza de halibut cu ceva ulei de chili.aditivul si uleiul il adaug in apa din balta cu care fac mixul.mai poti adauga canepa.daca vrei ceva mai meaty..atunci poti adauga carne din conserva(luncheon meat sau spam meat) data prin razatoarea mica.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2