RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 12:06 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nada Match?
MesajScris: Mie Iul 28, 2010 10:19 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

va grabiti prieteni...daca ati ajuns la aroma nadei inseamna ca ati identificat tipul de substrat , ati constatat ca fundul nu are denivelari , crapul se hraneste frenetic pe fund,ati constatat ca prefera sau nu :?: hrana vie , cata proteina animala si cata nu , prefera patul de nada si nu da semne ca se sperie de o nadire grea...eu cred ca va grabiti.

bine ...poti separa crapul de caras in primul rand prin marimea momelii .8-10 viermi pe carlig sau 2 boabe de porumb si 2 -3 viermi . ar mai fi folosirea unor mixuri facute din seminte colate cu spartura de boiles. fainurile nu prea au ce cauta . viermi colati cu porumb si putin pietris , boabe colate cu pelete etc

Sus

MesajScris: Vin Iul 30, 2010 6:31 pm 
Neconectat
veteran
veteran

,,,,deci ce trebuie sa mai adaug sau sa mai scot????
multumesc si fire intinse...

Sus

MesajScris: Dum Aug 01, 2010 10:29 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Regula simpla priceputa de mine e ca: nada trebuie sa contina cat mai multe elemente atractante, cu cat e mai complexa cu atat mai bine, mai pune ceva ingrediente si daca nu ai prezentari incearca alte combinatii. In fiecare balta pestele trage mai tare la ceva in functie de hrana pe care o primeste si pe care o considera "safe" si necesara.
Dar: Pe Lates papa boiles si un boiles are un continun bogat in substante nutritive necesare pestelui iar pe alte balti nici nu se uita la el pt ca este "suspicios", nu a mai papat asa ceva. Trebuie incercat, pana si acel element se schimba functie de vreme, ora sau chef... Daca am sti nada ideal-universala, ce bine ar fi :mrgreen:

Sus

MesajScris: Lun Aug 02, 2010 12:52 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

BAZ scrie:
,,,,deci ce trebuie sa mai adaug sau sa mai scot????
multumesc si fire intinse...

am ajuns acasa . eu te-am rugat sa raspunzi cum gandesti o nada . ai raspuns ca ai amestecat nada cu ttx . nu ai inteles intrebarea sau cum? o nada o gandesti in functie de tipul de apa , substrat, curent , turbiditate ,temperatura . la inceput ai spus ca dupa 2 ore au intrat ciortani. sunt n cauze pt lucrul asta . ce inseamna nada spicy ? pe bune ca nu stiu . stiu sa fac nada pt crap , sa separ crapul de maruntis si chiar crapustenii intre ei.
stefan ....cat mai multe elemente atractante...tu mananci o mancare cu gust si miros de sarmale , friptura, ciorba de burta , ardei umpluti ,rosii, si muraturi acre?

BAZ ...daca vrei sa te faci sofer trebuie intai sa inveti definitia drumului si sa ai rabdare pana pui mana pe volan.

Sus

MesajScris: Lun Aug 02, 2010 1:08 pm 
Neconectat
veteran
veteran

nici eu nu sunt adeptul la cit mai multe arome.si asta am constatat-o pe propria piele.acum merg pe mixul de mai sus care mi-a dat rezultate.

Sus

MesajScris: Lun Aug 02, 2010 6:16 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Nitu V scrie:

eu te-am rugat sa raspunzi cum gandesti o nada . ai raspuns ca ai amestecat nada cu ttx . nu ai inteles intrebarea sau cum?

Am amestecat nada cu TTX pt ca asa am mai citit si asa am mai vazut in cateva cd cu filme printre care si cel al lui Benzar care din cate stiu este un campion la stationar.
Am cerut cateva pareri cum sa separ ciortanul de caras si nu am vrut sa ma complic cu nade in functie de temperatura si turbiditate.O nada simpla si care a dat rezultate la majoritatea pescarilor.Nu caut nada perfecta.
Adica daca la pescuitul la distanta si pe fund poti face un pat de nada(seminte sau boilies) si sa prinzi, la stationar pt inceput chiar sunt necesare sa faci nenumarate calcule?Nu zic ca cei de la fund nu sondeaza apa dar cum aleg ei temperatura?
Pe balta respectiva cunosc tipul de substrat si poate o sa incerc si temperatura apei.
O sa incerc sa invat sa separ pestii asa cum ma voi pricepe pt ca nu vreau sa dau nastere la polemici pe forum.
Fire intinse

Sus

MesajScris: Lun Aug 02, 2010 6:39 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Nitu V scrie:
stefan ....cat mai multe elemente atractante...tu mananci o mancare cu gust si miros de sarmale , friptura, ciorba de burta , ardei umpluti ,rosii, si muraturi acre?

Yummy, daca pui la final si un tort mai lipsesc doar lautarii :mrgreen:

Sus

MesajScris: Mar Aug 03, 2010 8:29 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

@ pestefan
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: asa este....doar lautarii.... :lol: :lol: :lol:
@Baz
Zsolt Benzar nu este un campion national . este un mare campion national. in cd-ul pe care l-ai vazut , si pe care l-a facut impreuna cu marius barla , sper ca vorbim de aceeasi filmari, omul prezinta chestii generale cu aplicatii pe doripesco.
am spus ca nu am net pt ca am fost omul din spatele fiica-mii la finala cadetilor tinuta pe ...doripesco. in prima mansa a trebuit sa separam crapustenii de 300-500 gr de cei de kil sau mai mari si astfel am obtinut 2 puncte iar in mansa a -2-a a trebuit sa separam babusca , ciortaneii de 200 gr,platica si obletul de ciortaneii sariti de 800 gr si am obtinut 1 punct . cu 3 puncte am o campioana nationala acasa. nu-ti spun ca sa ma laud dar vreau sa ai incredere in mine ca nu caut polemici .
temperatura nu trebuie musai masurata dar este bine sa stii daca de ieri pana azi s-a racit apa pt ca in cazul acesta prefera proteina animala.
nu trebuie sa te superi , este vina mea pt ca am fost prea direct dar te intreb cum procedai daca tot erai intrebat ce pui in nada fara sa particularizezi.
nu ai cum sa scapi fara calcule daca vrei maxim posibil de peste. cei rutinati ,, simt ,, schimbarile de la o zi la alta si nu mai fac deloc calcule .
,, o sa invat sa separ pestii cum ma voi pricepe,, ...tu crezi ca eu nu am cerut indicatii despre o nada minune? vrei sa repeti greselile mele sau sa incepi sa intelegi cum si ce trebuie facut , incet si cu rabdare. tu hotarasti.
apropo...eu nu am folosit nici un gram de ttx desi eram pregatit.

Sus

MesajScris: Mar Aug 03, 2010 9:32 am 
Neconectat
moaca
moaca

Foarte fericit trebuie sa fiti d-le Nitu!!! Si mandru ar trebui sa fiti de rezultatul junioarei!
Felicitari si fir intins in continuare!!! Cu siguranta vom mai auzi de ea!

stima
george vlad

Sus

MesajScris: Mar Aug 03, 2010 12:09 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Felicitari pt rezultatul obtinut.Intradevar vb de acelasi CD cu Benzar pe Doripesco.Nu vreau sa va ignor sfaturile dar totusi dupa 4 partide nu ma astept sa stiu totul despre stilul asta de pescuit si nici sa va raspund prompt la toate intrebarile puse.Stiu ca este un pescuit de finete si trebuie sa ma adaptez din mers si sa fiu atent la micile schimbari care au loc pe balta.Dar nici nu as vrea sa ma apuc sa bag banii in nade care de care mai scumpe si mult prea sofisticate.Cred ca ma intelegeti.Apreciez foarte mult ca incercati sa ma ajutati sa depasesc greselile pe care le-ati facut si D-v in trecut dar am rugamintea ca sa aveti putina rabdare cu mine ca sa inteleg cum functioneaza anumite lucruri.
Mare lucru ce cunosc pana in momentul de fata este ajutorul unui prieten pe care a-l sec la cap cu toate nebuniile mele,putinele informatii despre nade de la magazinele de pescuit si poate pe viitor mai multe de la D-voastra.
E un lucru mare ca am invatat sa-mi fac monturile singur am inceput sa rasfoiesc netul ....acum mai ramane sa petrec cat mai mult timp pe balta si sa invat sa pescuiesc corect.Cu cate un pic de la fiecare..sper sa inchei anul asta de pescuit macar cu o partida reusita.
Sper sa am ocazia sa pescuisc totusi langa cineva care practica acest stil de pescuit.
Va multumesc,si inca o data felicitari pt rezultatul obtinut de fiica D-voastra.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2