RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 10:41 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nada Match?
MesajScris: Mar Aug 03, 2010 1:13 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

multumesc pt felicitari.
de ce sa fiu fericit VLAD? pentru ca am vazut copiii plangand si doar unul o facea cu bucurie.? concursurile nu cred ca sunt pt copii .
sa revenim...
daca nu vrei nade sofisticate atunci trebuie sa intelegi ce se intampla cu nada in apa , mecanic vorbind, ce trebuie sa contina ca sa poti face separarea pestelui, ce culoare sa aibe ca sa nu-l sperie, cat de satioasa si in ce cantitate ca sa nu-l sature. nu este complicat si este mult mai greu de povestit decat de aplicat.
in mansa a2a am folosit 500 grame de nada la punga -trabucco carp supreme- pelete o cana, porumb bonduele o cutie , putin grau fiert , o cana de canepa fiarta si cam o jumatate de cana de viermi opariti.din toate amestecate a reiesit cam 3 litri de nada din care am facut 8 bulgari -4 cu viermi 4 simpli. 1 bulgare cat 2 mingii de ping-pong. atat am avut nevoie iar restul nu am folosit. am intretinut cam la 15 minute cu 2-3 prastii cu pelete sau porumb.
in prima mansa am facut 8-9 litri de nada cam aceleasi proportii dar am pus si o juma de plic VDE caramel si melasa. in prima mansa am prins 11 ,300 kg in a2a 8,890. in ambele manse am prins pesti peste media celor din jur . pe pista se mai prindea oblet , babusca , platica ,caras si avea novac la greu.
poti sa -mi spui baz de ce am schimbat nada si nadirea ?

Sus

MesajScris: Mar Aug 03, 2010 10:13 pm 
Neconectat
veteran
veteran

saracul baz...a intrat omu sa ceara o tehica de inadire si un mix si tot el e luat la intrebari. :D :D :D

Sus

MesajScris: Mar Aug 03, 2010 10:35 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Nitu V scrie:
poti sa -mi spui baz de ce am schimbat nada si nadirea ?

Domnule Nitu sincer nu as vrea sa debitez vre-o prostie dar la nivelul la care va aflati D-voastra nu vreau sa-mi dau cu parerea dc ati schimbat nada si nadirea si sa va contrazic stilul de pescuit.
Ce vreau eu sa invat presupun ca nu mai aveti rabdare sa-mi explicati.As aprecia faptul daca totusi va-ti cobori putin la nivelul meu si ma veti face sa inteleg anumite chestii.
Respect Bogdan Z.

Sus

MesajScris: Mie Aug 04, 2010 8:21 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Bogdane ...Domn este UNUL si se numeste IISUS. spune-mi vasile sau nitule si chiar te rog sa-ti dai cu parerea . nu inseamna ca ma contrazici . eu nu ma contrazic cu nimeni , pur si simplu vreau sa gandesti si sa faci legaturile singur . te asigur ca nu este greu. am rabdare destula pentru viata asta . ai ascultat vreodata cum creste iarba? :lol: te tot intreb -si nu vreau sa te simti jignit-pentru ca vreau sa faci conexiunile singur. orice nu intelegi ,intreaba. dar te rog fa-mi pe plac si raspunde fara sa te simti jignit . daca nu poti sa o faci vorbim prin mesaje private.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
1 -intra obletul si smocotea viermii din cauza indulcitorilor.
2-am speriat crapii pe care i-am avut in fata la inceputul mansei .
3-in prima mansa datorita nadei prea multa s-a creeat nor in apa si au intrat fitofagii.
:lol: :lol: :lol: :lol: care din ele?

Sus

MesajScris: Joi Aug 05, 2010 2:35 am 
Neconectat
veteran
veteran

toate 3.... :D :D :D

Sus

MesajScris: Joi Aug 05, 2010 6:30 am 
Neconectat
veteran
veteran

1 si 3...cred

Sus

MesajScris: Joi Aug 05, 2010 8:17 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

sunt toate 3. :lol:
Baz...am spus ca am nadit in mansa a2a cu o cantitate cu mult mai mica decat in a1a. ma refer la nada aruncata din mana. in rest numai cu prastia pelete si porumb.
deci...indulcitorii au atras maruntisul .
nada fainoasa insuficient stransa de copil in mana si agitatia maruntisului a tulburat apa si s-au instalat fitofagii pe vad.
o cantitate prea mare de nada aruncata sperie crapii mai ales pe o balta nepescuita, lucru fatal pentru prima perioada a partidei de pescuit. crapii vor intra dar mai tarziu.

daca privesti ce ai postat la inceput si citesti ce am postat eu , te regasesti? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sus

MesajScris: Lun Sep 13, 2010 11:36 am 
Neconectat
pana
pana

Daca pesuiesc la caras si folosesc o nada, ex: (Benzar miere), aceasta mai trebuie aditivata, pentru a deveni mai "productiva"? Daca da, cum se alege aditivul corespunzator pentru acesta nada? De fapt aditivul se adauga in nada in functie de peste sau de compozitia nadei?

Sus

MesajScris: Lun Sep 13, 2010 8:22 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece. foarte rar ,doar aditivul ,nu poate aduce o schimbare..peste benzar miere eu as pune canepa intreaga fiarta , boabe de grau fierte si spartura de porumb fiarta si spalata in apa rece sa nu coleze . daca te tine punga poti pune pelete de fishmeal de 3 mm si rame tocate. dupa cum vezi as creste putin granulatia pentru a selecta pestii.
semintele pot fi pana la 30% din cantitatea totala.
foarte bine merge si floarea soarelui prajita si tocata o singura data in masina de tocat carne .in cazul asta se poate pune pana la 50%.
cu aditiv evidentiezi o anumita aroma atunci cand pestii se hranesc bine iar daca folosesti lichid atunci il poti folosi si in modificarea factorului de colare.

Sus

MesajScris: Mar Sep 14, 2010 11:11 am 
Neconectat
pana
pana

Multumesc frumos! M-am lamurit. Eu vreau sa pescuiesc cu feeder. Este vreo problema?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2