RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 12:05 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nada Match?
MesajScris: Mar Sep 14, 2010 8:06 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

in pescuitul cu feeder merge bine . cu o singura atentionare . aditivii lichizi in general coleaza si in cazul tau este recomandat ca la un interval de max 15 min sa gasesti naditorul gol.
neutru in colare este aditivul praf.
personal eu fol benzar miere numai pt crap dar de curand am descoperit benzar crap -caras cu aroma de capsuni pentru caras . daca nu am timp sa prepar seminte fol gama trabucco pt ca au seminte incorporate.

Sus

MesajScris: Mie Sep 15, 2010 5:04 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Nada de match trebuie sa indeplineaca 2 conditii :
- sa fie destul de lipiciosa ca sa o putem lansa la distanta
-sa se desfaca dupa cum dorim noi:la contactul cu apa,intre ape sau pe substrat
Aceste doua conditii se bat cap in cap si trebuie gasita o formula de mijloc.
Nu toti pescarii stiu sa prepare si sa foloseasca o astfel de nada.

Ultima oară modificat de mircea13 pe Dum Sep 19, 2010 7:24 am, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Joi Sep 16, 2010 2:03 pm 
Neconectat
pana
pana

Am fost la pescuit ieri si am folosit Benzar special concurs 2 kg, 1 kg de TTX, 1 mana de canepa fiarta, si cateva boabe de porumb. Totul era in ordine, nada se cola bine, iar la o mica apasare se desfacea (clasic). Insa am bagat cam 250 gr de viermi si am stricat totul. Erau astia asa activi ca incepea sa se desfaca nada din cosulet din momentul cand ma pregateam de lansare. Cred ca am pus cam multi!

Sus

MesajScris: Joi Sep 16, 2010 4:20 pm 
Neconectat
moaca
moaca

cred ca era mai bine daca ii opareai inainte :wink:

Sus

MesajScris: Joi Sep 16, 2010 5:50 pm 
Neconectat
veteran
veteran

sau bagati la congelator.poti adauga si ceva aditiv inainte de ai pune. :wink:

Sus

MesajScris: Joi Sep 16, 2010 9:52 pm 
Neconectat
pana
pana

Nu, trebuia sa pun mai putini. Eu cred ca viermii vii, chiar daca sunt mai putini in nada, au un efect de atractie sporit fata de cei morti, datorita miscarii continue.

Sus

MesajScris: Vin Sep 17, 2010 2:03 am 
Neconectat
veteran
veteran

da...au atractie mai mare datorita miscarii lor...dar asta pt foarte scurt timp deoarece ei vor intra in mal si se vor ascunde imediat pe cind viermusii morti cu ceva aditivi vor sta permanent pe fundul apei.daca tot vrei sa dai la viermusi vii ii poti atasa la firul de par utilizind un inel pe care poti atasa viermusii vii si ceilalti morti ca un component al nazii.dar...tu poti face un mic experiment facind un bulgare de nada cu viermusi vii in el si testindul linga mal sa vezi cit de repede viermusii se ascund.apoi vei intelege cit de atractanti vor fi si in cit timp vor disparea din mix.sper sa-ti fi dat o idee.

Sus

MesajScris: Vin Sep 17, 2010 7:42 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

daca vrei sa prinzi pesti mari nu folosesti viermi vii decat daca in balta sau zona respectiva nu este maruntis sau este f mult peste mare .
in general pescarii pe care-i cunosc folosesc viermi morti .
deasemenea viermii morti sunt folositi daca se pescuieste pe plan inclinat gen taluz de baraj sau balta cu mal..este cunoscut faptul ca miscarea viermilor atrage intai maruntisul , pe care daca il gasim in cantitate mare in zona o sa avem surpriza ca ne haleste toata nada din feeder fara sa ramana vreo farama pt cei mari.
in plus daca pescuim in curent viermii vii prin miscarea continua sunt luati de apa pe cand cei morti raman printr-o gropita pe sub o piatra etc si ne ajuta taaare mult.
alt dezavantaj este ca cei vii sunt decolanti asa cum ai spus dar bag seama ca oamenii invata numai si numai din greselile proprii si nu asculta de altii :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
-ps
eu pun viermi intr-o punga etansa si ii rasucesc la gura in seara dinaintea zilei de pescuit . dar daca partida de pescuit este neplanificata folosesc din cei congelati pe care-i pun la pastrat inainte sa inceapa sa formeze pupe. cate putin ii adun in congelator.

Sus

MesajScris: Vin Sep 17, 2010 11:09 am 
Neconectat
pana
pana

Am vazut pe DVD ul lui Adi Petrisor in care pescuieste pe rau ca foloseste viermi morti si foarte putini vii. Insa pe balta am crezut ca problema sta altfel. Eu ma gandeam ca singurul motiv pentru care sunt preferati cei morti pe rau este ca rezista mai bine in curentul apei.
Nu m-am gandit ca pe balta intra in mal. Oricum o sa fac o proba sa vad cat de repede se intampla asta. Pe balta la care am fost la cel mult 10 min scoteam si lansam din nou pentru ca aveam trasatura.
Dar pentru ca vreau sa prind si pesti mai mari cred ca o sa renunt la ei. Sa-i inlocuiesc cu rame tocate mi se pare destul de greu! E mai bine sa renunt de tot la viermi pentru a evita adunarea maruntisului pe patul de nada?

Sus

MesajScris: Vin Sep 17, 2010 11:32 am 
Neconectat
veteran
veteran

si maruntisul te poate ajuta la ceva.chiar daca or sa-ti invadeze patul de nada vor atrage si pestii mari dar ei nu vor minca pe pat ci inafara lui.poti incerca sa pescuiesti pe linga si se poate sa ai surpize mari.bine....eu vb de baltile unde c&r e normal si pestii mari sunt foarte suspiciosi dar se poate ca pe baltile din romania unde au fost invatati sa li se dea mincare cred ca vor minca cot la cot :D :D cu cei mici.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2