RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 10:35 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Iul 29, 2010 10:05 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

mc pt sfaturi. deci o nada putin sarata sau picanta si o momeala mai mare si mai dura m-ar scapa de acesti mici monstri...???

Sus

MesajScris: Sâm Iul 31, 2010 12:56 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Murgoiul baltat(Pseudorasbora parva); topmouth gudgeon (eng.).

,,...Primele transporturi de icre embrionate aduse la Statiunea de Cercetari Piscicole Nucet au fost efectuate în pripa si au adus din China, alaturi de puietul celor patru specii valoroase pentru acvacultura, si alte specii, de talie mica, fara nici o valoare economica. Dintre acestea una singura s-a adaptat conditiilor de la noi - murgoiul baltat (Pseudorasbora parva), care fiind de talie mica a evadat cu usurinta din statiunea piscicola prin canalele de alimentare ce comunica cu râul Ilfov, de unde s-a raspândit în Dâmbovita si ulterior în bazinele Argesului, Ialomitei si Dunarii Inferioare. Odata ajunsa în Dunare, specia s-a raspândit relativ rapid în Delta Dunarii si în apele din Muntenia si Moldova. A fost adesea transportata de pescari dintr-o balta în alta, deoarece se prinde usor la undita, dar având o talie mica a fost mereu utilizata ca momeala vie pentru stiuca sau alti pesti rapitori, unori exemplarele neutilizate fiind aruncate în apa la sfârsitul partidei de pescuit. Prin experimentari în captivitate si cercetari în natura (Adrian Ionascu, 2003) s-a observat ca în perioada de reproducere manifesta un teritorialism de grup si un comportament agresiv excesiv de dezvoltat. În plus, pestele are un regim trofic extrem de polifag. Consuma chiar înotatoarele si mucusul celorlalte specii de pesti din ecosistemele reofile cu o biodiversitate ihtiologica ridicata, cauzând raniri grave ale musculaturii dorsale, în special în vecinatatea înotatoarei dorsale a pestilor. Toate aceste caracteristici au facut ca specia, desi de talie mica, sa se adapteze rapid în apele din întreaga tara. Murgoiul baltat a fost întâlnit pâna la limita superioara a mrenei (aproape în zona pastravului) pe râul Vâlsan (Bradet, 1992), Dâmbovita (Satic, 1997). În Moldova, pe Siret, a patruns în amonte pâna la Pascani (1995-1996). Pe râurile din Transilvania se pare ca a patruns din Ungaria, fiind scapat din helesteiele piscicole ale statiunii de piscicultura de la Szarvas, unde s-a produs probabil aceeasi succesiune de evenimente ca si la SCP Nucet." cf. Ionascu Adrian (biolog; redactor la Av. la Pescuit).

Sus

MesajScris: Mar Aug 03, 2010 1:44 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

sfaturile voastre au avut si rezultate , mc mult :mrgreen:

Fişiere ataşate:
SDC11426.JPG
SDC11426.JPG [ 2.62 MiB | Vizualizat de 385 ori ]
Sus

MesajScris: Mie Aug 04, 2010 2:56 am 
Neconectat
veteran
veteran

felicitari si citeva recomandari.scapa de juvelnicul ala.cam cum se simt pestii cind sunt tinuti in sirma aia.si ceva eliberari daca se poate....si jos palaria.sa nu regrete colegii de mai sus ca te-au invatat ceva!fir intins!

Sus

MesajScris: Mie Sep 01, 2010 8:00 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

pescar jr. scuze de intrebare dar pe ce balta iai prins?:D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2