RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Sâm Noi 18, 2017 2:55 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: fixa sau culisanta?
MesajScris: Vin Dec 17, 2010 8:32 am 
Neconectat
pana
pana

Sorin Scintei scrie:
daca stii sa aranjezi plumbajul ,se poate si cu pluta fixa la bolo in adincimi de 5-6-7-m cu conditia sa ai lungimea bolognesei = cu adincimea !!!

Sorine poti sa-mi spui si mie plumbajul pentru o pluta de 5gr si adancimea apei de 6m ,iar batul are 7m.....sunt tare curios :D :D fac cinste daca ai rezolvat problema lansatului la o astfel de adancime si cu o pluta fixa

Sus

MesajScris: Vin Dec 17, 2010 10:02 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

foarte simplu,mai ales daca ai si bolognesa de 7 m si pluta de 5 g ,acum nu stiu stilul tau,dar eu as aseza de contact de 1, 2-1,5g la o distanta de 40 -50 de cirlig( aceasta este lung.la forfac) iar restul plumbului la 1-1,5 m de alica de contact.in acest fel montura sta dreapta (intinsa) in apa si la orice ciupeala esti avertizat la pluta,dar nu uita ,daca pluta are 5g,asezi4,5-4, 4,8 g de PB.Eu am lucrat asa si a functionat bine,de am imbolnavit baietii care isi bagau degetele in branhii la cleni pe prut. :lol: aveai alica de contact de 1,2g,luai mreana,aveai de 1g -0,8g luai cleni si scobari; :lol: care este explicatia ????? forfacul flutura prin apa in loc sa se tirasca pe fund. :!: :!: .

Sus

MesajScris: Vin Dec 17, 2010 5:02 pm 
Neconectat
pana
pana

am sa incerc montura ta, dar nu cred ca e mai eficienta la aruncare decat una cu pluta culisanta,explicatia e simpla in timpul aruncarii,datorita distantei mari intre pluta si plumb,se creaza un fel de...tangaj(pluta impiedica asezarea liniara a monturii,in prima faza franeaza plumbul dupa care are tentinta sa o ia inainte).La montura culisanta in momentul aruncarii plumbul isi vede de traiectura lui fara ca pluta sa-l influienteze(fiind culisanta ramane mult in urma si determina asezarea liniara a monturii)

Sus

MesajScris: Vin Dec 17, 2010 9:17 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

una e teoria alta e practica :roll: :roll: :roll: ,incearca si mai discutam!!!! :oops:

Sus

MesajScris: Vin Dec 17, 2010 11:31 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

nu face tangaj. daca lansezi cu bolta, parabolic, normal ca ti se incalceste. incearca ca la lansare cand ajuge undita la 40-45grade in fata, sa dai drumu la fir, apoi inainte de a face contact cu apa sa ridici din undita, un fel de frana , nu stiu, e greu de explicat. poate stiti voi altfel. oricum e greu greu pana inveti.

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 6:32 pm 
Neconectat
pana
pana

cred ca trebuie sa mergem la pescuit sa vad aruncarea ,fiindca eu nu am reusit sa lansez o astfel de montura fara sa nu constat acest fenomen de care am povestit :D ,cel de la care am invatat "fizica" monturilor avea o explicatie ,zic eu ,destul de logica si anume :forta pe care o imprimam batului se transmite plumbajului,cel mai greu are tendinta sa o i-a inainte ,in momentul in care atinge apa face ca alica de contact sa treaca inainte asezind montura liniar cu conditia ca sa se respecte distanta dintre elementele prinse pe fir(principiul biciului).Si avem :distanta de la carlig la alica de contact e factorul care dicteaza restul monturii;aici se refera numai la monturile pe curgatoare

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 11:33 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

petru scrie:
distanta de la carlig la alica de contact e factorul care dicteaza restul monturii;aici se refera numai la monturile pe curgatoare
Fişiere ataşate:
ptpetru.jpg
ptpetru.jpg [ 40.68 KiB | Vizualizat de 436 ori ]

Sus

MesajScris: Dum Dec 19, 2010 9:06 am 
Neconectat
pana
pana

ahaa,deci alica de contact e langa vartej,culisantul e fixat cu stoper dupa care urmeaza pluta fixa.eu de ce insist sa vad o montura de 6m cu pluta fixa fiindca mai mare de 3,5m nu am vazut sa functioneze perfect,chiar am sa v-o spun;30 cm de la carlig la vartej,pe distanta a 3m se distribuie uniform alicele, dupa care urmeaza pluta fixa,am folosit-o si am pescuit la adacimi de 4-5 m dar are un mic neajuns pe ape cu vartejuri sau curenti neuniformi se ridica carligul de pe fundul apei....

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2