RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 3:19 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri bolognese vechi
MesajScris: Dum Dec 12, 2010 5:12 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Incep prin a spune ca de fapt am inceput sa pescuiesc pe rau la bete de tip bolo pe Suceava si Siret (la Siret mai sus de pod si pe la Dornesti si mai sus de podul de la Icani). La inceput prin 1982 pescuiam cu o trestie chinezeasca cu mufe din teava de cupru inelata de mine cu inele din sarma (si cu o mulineta Neptun modelul mic) pe care am inlocuit-o pe parcurs cu o un piper de 5m inelat de asemenea cu inele de sarma si apoi cu o bolo construita dintr-un telescop rusesc cu varf slefuit de lanseta Germina cu doua inele culisante si cu un prelungitor la baza din tub de PVC si apoi cu o bolongnesa ruseasca de 6m din carbon (cu o mulineta DAM Quick Camaro cu frana pe spate) prin 1990.
Dupa o vreme au inceput sa apara si bete aduse de diversi furnizori si mi-am luat doua bete bologniese pe care le mai am si acum:
o bolo Veret Sisley de 5m 10-25g
si o bolo Cormoran Carb.O.Star de 7m cu actiune parabolica.
Ce parere aveti in comparatie cu betele de acum de pe piata despre aceste doua bologneze?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Pareri bolognese vechi
MesajScris: Dum Dec 12, 2010 7:04 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Veret-ul sincer nu l-am vazut.
carbostarul si ala e vechi vechi, l-a adus prima oara la un chiosc langa generala 5 un nene, ce avea chiosc cu scule de pescuit. crede-ma ca sunt si acum pe la pescari, o bolo rezistenta, aparuta prin 94-95.

o sa iti povesteasca Sorin Scintei, amicul meu, istoria primei bolognese din Radauti. numai sa vada topicul.

Sus

MesajScris: Dum Dec 12, 2010 11:27 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

am vazut toate natiile de VERET-uri;dar carb o starul l-am vazut asta vara la lucru ,cu un samurai (cteno) de 8 kg.AM facut si poze ,dar mi sa frecat displei-ul la telef. si nu le pot descarca. Nu ma laud,dar am avut prima bolognesa din Radauti,de la MIKADO ,m-ia aduso un coleg din Polonia.acu 2 ani i-am facut un RK de pescuieste si in ziua de azi un coleg cu ea.!serios :roll:

Sus

MesajScris: Lun Dec 13, 2010 7:35 am 
Neconectat
veteran
veteran

Deci sa inteleg ca te-a impresionat Carb.O.Starul?
Cel care mi l-a adus a facut urmatorul experiment: a legat de varful batului (fara sa treaca prin inele ceea ce e si mai periculos) o sfoara si a ridicat o punga de nada in bat.
Si referitor la bolo vechi : prima bolo pe care am vazut-o eu in Suceava era o Daiwa de 6m la un vecin de-al meu de bloc cu mult inainte de revolutie.

Sus

MesajScris: Lun Dec 13, 2010 9:59 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

andronic cristian scrie:
Deci sa inteleg ca te-a impresionat Carb.O.Starul?
Cel care mi l-a adus a facut urmatorul experiment: a legat de varful batului (fara sa treaca prin inele ceea ce e si mai periculos) o sfoara si a ridicat o punga de nada in bat.
Si referitor la bolo vechi : prima bolo pe care am vazut-o eu in Suceava era o Daiwa de 6m la un vecin de-al meu de bloc cu mult inainte de revolutie.

La ARCadie ,la piata mica am vazut si eu ptr. prima oara CARB O STAR-ul :lol:

Sus

MesajScris: Lun Dec 13, 2010 2:24 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Sorin Scintei scrie:
La ARCadie ,la piata mica am vazut si eu ptr. prima oara CARB O STAR-ul :lol:

De-acolo as putea spune ca-l am.

Sus

MesajScris: Mar Dec 14, 2010 7:06 am 
Neconectat
pana
pana

adevarati nostalgici,mai ales Cristi Andronic.....trebuie sa recunoastem ca astea noi...ne c-am lasa cu gura cascata.....alea vechi amintiri placute :D ....toate au fost la timpul lor....

Sus

MesajScris: Mar Dec 14, 2010 9:07 am 
Neconectat
pana
pana

firenze 6m, prin "98 mi-a schimbat mult din felul de a aborda stilul. şi acum mă rog de un amic să-mi vândă antichitatea, dar el nu, o ţine pt. urmaşi.

Sus

MesajScris: Mar Dec 14, 2010 11:04 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Nu-l da ,pentru faptul ca nu are valoare,in schimb are valoare sentimentala :!: :!: :!: :!:

Sus

MesajScris: Mie Dec 15, 2010 8:32 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

prima bolognesa e la Teo. Mikado ala de la tine Sorine, care e impecabila si acu. si s-au tras mrene de 3-4kg de la prut cu ea. si are 18 ani !
sper sa-i fac cateva poze, le inramaez pe care ti le pun in pass-par-tout :mrgreen:
cand toti aveau inele cu bucsa metalica, si radeau de tine ca aveai Mikado... hehe mai tii minte?
si nu a stat pe rastel acea bolognesa... a fost fooorjata intens si in conditii extreme. si a tinut. sa vad ca tine ceva de la reglass atat sau shimano cu tot cu biofibrele lor.
ce ? atunci nu imbatranea carbonu`? acum cum imbatraneste?.... asta e... dar cum pretentiile cresc de la an la an in materie de pescuit nu ramane decat sa ne uitam cu nostalgie in urma si sa ne amintim de scule si de fel de fel de trairi care si acum ne opresc respiratia.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2