RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 3:19 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: bolo versus varga fixa
MesajScris: Mar Dec 14, 2010 6:24 pm 
Neconectat
pana
pana

stiu ca pare ciudata compartia, dar cred ca eficienta lor e impartita foarte clar si anume(parerea mea)lacul cedeaza clar in favoarea vergi fixe cu mici excepti,pescuitul la distante de 20-30m.Raul are momemte cand tine cu bolonesa si momente cand tine cu fixa....credeti ca putem dezvolta problema :D

Sus

Subiectul mesajului: Re: bolo versus varga fixa
MesajScris: Mar Dec 14, 2010 7:58 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

pe rau niciodata fixa nu este mai buna decat bolo la aceeasi lungime sau chiar daca are 1m in + !
acesta a si fost motivul pt care am achizitionat bolo de 7m. am pescuit cativa ani cu bolo de 6m si cu fixa de 7m pana cand intr-o iarna am scapat impreuna cu un prieten niste exemplare mari de scobar pe linia fixei de 7m. am avut si varianta fixei de 8m, dar consider bolo de 7m mult mai eficienta pt faptul ca ai o cursa mai lunga si poti folosi un forfac f subtire din cauza mulinetei (in speta 0,08).

Sus

MesajScris: Mar Dec 14, 2010 10:39 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

DA,e adevarat,cu bolo de 7m pe riu e mai eficient,dar Cornele ptr.a folosi un forfac de 0,08 ai nevoie de o actiune mica,nu poti pescui cu un par ,cu forfac de 0,08-0,10,in schimb la un pescuit cu fixa,gindeste-te ca e sti numai tu cu pestele,drilul e mai placut,nu mai ai inele, mulineta , toate acestea care atenueaza forta pestelui.
Eu am fost adeptul BOLO, dar anul acesta am lucrat si cu fixa.Senzatii de neuitat.!1Daca ai o fixa molicica(o dai cu cocolino) :lol: si un minciog de 4 m, se pot prinde pesti frumosi.Am vazut mreana la 1 kg data afara cu fixa de 8 m si forfac de 0,12.

Sus

MesajScris: Mie Dec 15, 2010 1:14 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Nu cred ca as da niciodata o bologneza pe o fixa, la o partita de pescuit fiind cu 2 prieteni pe o balta, am prins la bologneza de 6m un crap de 3 kg si unul de 3,5 kg, cu fir de 0.16, iar prietenii mei au scapat amandoi, unul la o fixa de 6m si celalalt la fixa de 7m fiecare cate un crap, tineau cu mainiele amandoua de fixa si dupa cum s-au indoit fixele cred ca aveau cel putin 3-4kg, pur si simplu au plecat cu fixa dupa ei prin apa pana s-ar rupt linia, n-au avut ce sa faca.

Sus

MesajScris: Mie Dec 15, 2010 7:39 am 
Neconectat
veteran
veteran

jexy scrie:
Nu cred ca as da niciodata o bologneza pe o fixa, la o partita de pescuit fiind cu 2 prieteni pe o balta, am prins la bologneza de 6m un crap de 3 kg si unul de 3,5 kg, cu fir de 0.16, iar prietenii mei au scapat amandoi, unul la o fixa de 6m si celalalt la fixa de 7m fiecare cate un crap, tineau cu mainiele amandoua de fixa si dupa cum s-au indoit fixele cred ca aveau cel putin 3-4kg, pur si simplu au plecat cu fixa dupa ei prin apa pana s-ar rupt linia, n-au avut ce sa faca.

Nu sunt un expert sa-mi dau cu parerea aici, dar macar sa va spun ce am vazut la altii pe Lates cum scot crapii de 7, 8, 9 ... chiar si de 10+ cu fixe si fir de 0,12-0,14.
Intr-adevar, cand stiu ca ma duc pe o balta in care sunt si exemplare mari as folosi o bolo sau alte tipuri de lansete.
In alta ordine de idei, daca este sa ne referim la titlul topicului, intr-o competitie de stationar, fie ea de 2 lei sau chiar mai profi, nu stiu cati din participanti ar pune mana pe bolo. Dominante in astfel de situatii sunt fixele si rubele.
Acum na ... Petru a aruncat piatra in balta si altii se chinuie s-o scoata :lol: (scuze Petru, e fara aluzie la banc :mrgreen: ) dar, ori fixa, ori bolo .... se vor preta numai acolo unde le este locul si nu vor putea fi inlocuite cu cealalta. Poate doar in cazuri extreme (care si ele, la randul lor, intaresc regula :D ).

Sus

MesajScris: Mie Dec 15, 2010 10:09 am 
Neconectat
somotei
somotei

ori fixa, ori bolo .... se vor preta numai acolo unde le este locul si nu vor putea fi inlocuite cu cealalta.
este foarte adevarat ceea ce zice Ciprian,pe rau frumusetea pescuitului la fixa e aceea ca ai un control perfect asupra firului ,la cel mai mic atac asupra monturii intepi ,rateurile sunt aproape zero.
si apoi in momentul in care esti in dril senzatia este unica , mai ales cand ai la celalalt capat o mreana sau un scobar mai imbracat ( un colonel)
ca mai sunt rupturi asta e ........si pestele trebuie sa aiba sansa lui . :lol:

Sus

MesajScris: Mie Dec 15, 2010 11:25 am 
Neconectat
pana
pana

Vorba unui prieten: dintre bolo si fixa as alege rubeziana :mrgreen: Pe rau vad bologneza castigatoare: distanta la care poate pescui este mult mai mare, controlul liniei este foarte bun, senzatiile cu o mreana mai solida sunt deosebite mai ales cand tii in mana un bat de calitate. Pe lac insa cred ca nimic nu poate intrece in frumusete pescuitul la fixa...un bat fin,o linie subtire, o plutica...esenta pescuitului :wink: Pentru eficienta se poate monta un elastic si pestii scapati vor fi mult mai putini. Dar dupa cum zicea si Sollo, pestele trebuie sa aiba sansa lui. Pe lac nu vad necesitatea unei bologneze, desi am dat cu ea. Vrei sa pescuiesti aproape, ai fixa. Vrei mai departe, e mai buna rubeziana. Vrei si mai departe, ai lanseta de match+waglerul.

Sus

MesajScris: Mie Dec 15, 2010 12:28 pm 
Neconectat
pana
pana

fixă=plici. ori bolo pe râu, ori shefield pe baltă.

Sus

MesajScris: Mie Dec 15, 2010 1:50 pm 
Neconectat
moaca
moaca

Fixa= plici doar daca vorbim despre pesti mari sau foarte mari!
Daca vorbim despre pesti de talie mica/medie cred ca fixa (pe lac sau in curent foarte slab) e o optiune de luat in seama!

Lucian SV: Sa te vad intr-un concurs de stationar in care lupta se da pe albitura ce vei face cu shefield-ul :lol: :wink: :wink:

Sunt multe, foarte multe aspecte de luat in seama si asa cum zicea cineva mai sus, fiecare cu feliuta ei.

stima
george vlad

Sus

MesajScris: Mie Dec 15, 2010 2:48 pm 
Neconectat
pana
pana

Fixa= plici doar daca vorbim despre pesti mari sau foarte mari!
:lol: :lol: :lol:
poate ai vrut să spui peşti mici sau şi mai mici. concurs de albitură. hmm. poate doar pentru copii. am o chinezărie de 8 m fixă. s-a pus o grămadă de praf pe ea. am pescuit cu ea de vreo două ori în concediu la mare acu vreo trei ani pe bălţile din Neptun. neatractiv stilul, fiindcă te limitează să nădeşti aproape şi drept urmare ai de-a face cu peşti de talie mică. cum venea un caras mai demn de luat în seamă îţi speria restul clienţilor din zonă. Poate la concursuri unde furajatul nu e sperios şi te legi cu elastic şi un 0,16 - 0,18 la cârlig faci treabă, în rest e piesă de muzeu pt. mine când intru în garajul cu scule.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2