RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Joi Sep 21, 2017 9:37 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: bolo versus varga fixa
MesajScris: Vin Dec 17, 2010 9:01 am 
Neconectat
pana
pana

sollo scrie:
:lol:
nu mai bine le aveti pe amandoua la voi ????????????//

si eu sunt de acord cu solo, cand le ai pe mandoua de descurci in orice situatie
din ce am observat eu cei mai multi sunt pentru bolo.....ar fi bine sa facem 2 concursuri,unul pe rau si unul pe balta si sa folosim numai fixa si bolo :D :D :D :D :D

Sus

MesajScris: Vin Dec 17, 2010 9:39 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

:lol: vorba aia intre doua nu te ploua :!: :!: :!:

Sus

MesajScris: Vin Dec 17, 2010 9:50 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Din puntul meu de vedere bolo este o tehnica specializata, optimizata si care isi gaseste eficienta maxima pe rau. Varga mi se pare mai versatila si nu isi propune neaparat sa fie extrem de eficienta undeva (lac, rau, canal) dar ramane una din cele mai placute tehnici. Da sigur, de amorul artei, poti spune ca din bolo faci fixa, eventual dai si la spin, o folosesti si cu wagler, mai pui si cosulet ... :lol: . Arma universala ... dar e putin absurd. Mi se pare mult mai subtil sa folosesti o varga lunga la tehnica "pole feeder" (pe rau sau canal) sau cu elastic pentru peste de talie mai mare (lac, balta).... deci e loc de improvizatie, de experimente. Pe de alta parte Bolo ramane limitata doar la zona ei de actiune, pe rau ... acolo unde face ravagii la tarat, cu target clar mreana si scobarul, si unde nimeni nu-i poate contesta suprematia. De fapt, totul se reduce la preferinte, si e normal ca stilul care ti se potriveste si pe care il adopti sa il consideri mai bun dar sa nu exageram. Din punctul meu de vedere un pescar specializat este un pescar limitat, si aici ma refer strict la pescuitul stationar!

Sus

MesajScris: Vin Dec 17, 2010 11:07 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

ionutgrig scrie:
Din puntul meu de vedere bolo este o tehnica specializata, optimizata si care isi gaseste eficienta maxima pe rau. Varga mi se pare mai versatila si nu isi propune neaparat sa fie extrem de eficienta undeva (lac, rau, canal) dar ramane una din cele mai placute tehnici. Da sigur, de amorul artei, poti spune ca din bolo faci fixa, eventual dai si la spin, o folosesti si cu wagler, mai pui si cosulet ... :lol: . Arma universala ... dar e putin absurd. Mi se pare mult mai subtil sa folosesti o varga lunga la tehnica "pole feeder" (pe rau sau canal) sau cu elastic pentru peste de talie mai mare (lac, balta).... deci e loc de improvizatie, de experimente. Pe de alta parte Bolo ramane limitata doar la zona ei de actiune, pe rau ... acolo unde face ravagii la tarat, cu target clar mreana si scobarul, si unde nimeni nu-i poate contesta suprematia. De fapt, totul se reduce la preferinte, si e normal ca stilul care ti se potriveste si pe care il adopti sa il consideri mai bun dar sa nu exageram. Din punctul meu de vedere un pescar specializat este un pescar limitat, si aici ma refer strict la pescuitul stationar!

Bravo! asa e! frumos spus!

Sus

MesajScris: Vin Dec 17, 2010 11:17 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

marea majoritate a bologneselor in zona is de 6 si 7 metri. pe cand cu fixa de 6...nu prea ai ce face. esti limitat rau de tot. doar sa o dai la gagica sa prinda ea. in schimb in multe situatii fixa de 8 sau 9 ... ca nu zic de 10m ca inca n-am vazut, si nici in comert.. ca deja intram la ruba. offtopic: si nu uitati sa fiti sportivi : http://www.youtube.com/watch?v=ahul99fjdWQ si sa nu repetati greselile din trecut in materie de pescuit.

Sus

MesajScris: Dum Dec 19, 2010 9:29 am 
Neconectat
pana
pana

pescaradauti scrie:
marea majoritate a bologneselor in zona is de 6 si 7 metri. pe cand cu fixa de 6...nu prea ai ce face. esti limitat rau de tot. doar sa o dai la gagica sa prinda ea. in schimb in multe situatii fixa de 8 sau 9 ... ca nu zic de 10m ca inca n-am vazut, si nici in comert.. ca deja intram la ruba. offtopic: si nu uitati sa fiti sportivi : http://www.youtube.com/watch?v=ahul99fjdWQ si sa nu repetati greselile din trecut in materie de pescuit.

vrei sa vezi niste fixe de 11m :D le folosesc eu,una o am elasticata,are 650gr.....

Sus

MesajScris: Dum Dec 19, 2010 9:49 pm 
Neconectat
pana
pana

cossminel scrie:
bolo vs fixa = mere vs pere...care-or fi mai bune? :mrgreen: fiecare are aplicatiile ei destul de clare dupa parerea mea.Pe rau bolognesa este o unealta pretioasa, mai ales pentru distante mai mari. Pe lac, la stuf, pe canal, in cazul pescuitului la distanta mica de mal, o fixa isi va face treaba mai bine. In ce priveste pescuitul de viteza la albitura fixa e imbatabila. Poti si cu bologneza dar nu o sa ai aceeasi viteza sau confort. E ca si cum ai de trecut un parau nu chiar lat. Cei "in vana" il pot sari sau trece prin el direct, iar "mosnegaraia" il trec pe podet. Cam asa si cu pescuitul la oblete cu bologneza.
Citat:
unde mai pui ca bolo e si mai usoara.
aici gresesti; fiind echipata cu inele si mandrina, o bologneza va fi tot timpul mai grea decat o varga din aceeasi clasa. Si probabil si mai scumpa.
Oricum, un stationarist complet trebuie sa stie sa le foloseasca pe ambele, alaturi de ruba si lanseta de match sau feeder. :wink:

pune mana pe carte. se cheama literatura si fizica. uita-te la un bat fix si la un bat inelat din orice catalog vrei. nu ai nimic de pierdut daca iei fiecare element in parte si il cantaresti. cand termini sa nu-mi spui ca nu am dreptate. dar daca nu le ai cu bolo mai bine nu postezi.

Sus

MesajScris: Dum Dec 19, 2010 9:59 pm 
Neconectat
pana
pana

petru scrie:
sollo scrie:
:lol:
nu mai bine le aveti pe amandoua la voi ????????????//

si eu sunt de acord cu solo, cand le ai pe mandoua de descurci in orice situatie
din ce am observat eu cei mai multi sunt pentru bolo.....ar fi bine sa facem 2 concursuri,unul pe rau si unul pe balta si sa folosim numai fixa si bolo :D :D :D :D :D

iar concursuri. olimpiade nu se pot organiza ?
:mrgreen:

Sus

MesajScris: Lun Dec 20, 2010 1:37 am 
Neconectat
pana
pana

http://fish.shimano-eu.com/publish/cont ... _te_4.html
Vezi la datele tehnice/ specifications.
lamureste-ma unde gresesc, Lucian, si bem si o bere pe balta.
Poate sunt eu mai greu de cap... :roll:

Sus

MesajScris: Mar Dec 21, 2010 8:03 pm 
Neconectat
pana
pana

Fixa si bolo de la aceasi clasa ,greutatea intre ele, e clara bolo e mai grea,orice lege din fizica nu are ce spune cand doua bete la fel,pe unu adaugi inele si mandrina ,nu are cum sa fie la fel de greu cu cel la care nu ai adaugat nimic :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2