RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Sep 20, 2017 10:14 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Dec 17, 2010 5:23 pm 
Neconectat
pana
pana

Trebuie sa recunoastem cu totii ca 70% din succesul unei partide de pescuit o constituie plumbajul.Cei mai multi pescari prefera sa stie de la alti cum se monteaza alica de contact,distanta de carlig,vartejul,plombajul grupat s-au culisant,dar unii cauta ,scormonesc sa gaseasca explicatia logica a unui plumbaj determinat de :viteza de curgere a apei,curentii de fund,limita de demarcatie intre curentii de fund si cei de suprafata(acolo se monteaza plumbajul grupat :D ).Aceasta postare ne ajuta sa vedem mai multe moduri de abordare a plumbajului in diverse situatii intalnite pe apa

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 2:59 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

ai lovit unde doare cel mai tare. la monturi. nu cred ca cei si-au luat notite la timp o sa le impartaseasca si aici.
oricum, montura difera de la loc la loc...

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 3:42 pm 
Neconectat
somotei
somotei

70% din succesul unei partide de pescuit o constituie plumbajul
sunt multi factori de care depinde succesul unei partide... :lol:
plumbajul are un rol determinant intradevar, dar degeaba ai o montura super echilibrata .....daca nu ai peste pe locul dorit.
a ti patit ca intr un loc in care a ti prins mereu bine , intr o anume zi sa nu luati nimik? si asta dupa ce ai facut tot ce trebuie , montura buna ,nada corespunzatoare , apa in cote bune de pescuit. trasaturi canci.
trecut de pe bolo pe fedeer , schimbat locul , mai schimbat odata locul. :( final...plecat acasa .

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 5:51 pm 
Neconectat
pana
pana

sollo scrie:
70% din succesul unei partide de pescuit o constituie plumbajul
sunt multi factori de care depinde succesul unei partide... :lol:
plumbajul are un rol determinant intradevar, dar degeaba ai o montura super echilibrata .....daca nu ai peste pe locul dorit.
a ti patit ca intr un loc in care a ti prins mereu bine , intr o anume zi sa nu luati nimik? si asta dupa ce ai facut tot ce trebuie , montura buna ,nada corespunzatoare , apa in cote bune de pescuit. trasaturi canci.
trecut de pe bolo pe fedeer , schimbat locul , mai schimbat odata locul. :( final...plecat acasa .

eu am patit-o la Luncusoara unde am pescuit langa un mosulica care scotea peste dupa peste,eu cu nada ,viermi...tot arsenalul...pana la urma am agatat "accidental" montura lui si am vazut plumbajul :D ,am schimbat imediat si ...am inceput sa prind scobar,din cauza faptului ca sunt multi bolovani pe fundul apei ,curentul de fund e mult mai slab decat cel de suprafata se pare ca limita de demarcatie e la 70 cm de fundul apei(acolo se monteaza plumbajul greu)iar alica de contact la 30 cm de carlig,greutatea monturii 2gr sau 3gr.Daca evolutia monturii era mai lenta se prindea peste,daca o lua apa.....

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 10:52 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

[/quote]eu am patit-o la Luncusoara unde am pescuit langa un mosulica care scotea peste dupa peste,eu cu nada ,viermi...tot arsenalul...pana la urma am agatat "accidental" montura lui si am vazut plumbajul :D ,am schimbat imediat si ...am inceput sa prind scobar,din cauza faptului ca sunt multi bolovani pe fundul apei ,curentul de fund e mult mai slab decat cel de suprafata se pare ca limita de demarcatie e la 70 cm de fundul apei(acolo se monteaza plumbajul greu)iar alica de contact la 30 cm de carlig,greutatea monturii 2gr sau 3gr.Daca evolutia monturii era mai lenta se prindea peste,daca o lua apa.....[/quote

:shock:

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 11:06 pm 
Neconectat
somotei
somotei

aceas montura am vazut o si la baietii din Radauti (pescari foarte buni)
si asa cum spui Petru e cea mai folosita de mosnegii de la luncusoara.... :lol:
cu cat te cobori insa spre vad unde apa se micsoreaza si probabil si curentul devine stabil poti folosi doar un plumb culisant si alica de contact langa vartej.

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 11:27 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

sollo scrie:
aceas montura am vazut o si la baietii din Radauti (pescari foarte buni)

:lol: :lol:

Sus

MesajScris: Dum Dec 19, 2010 1:01 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

eu pescuiesc cu plumb grupat deasupra forfacului si alica de contact.alica are un rol important a ti merge montura taraita pe fundul apei.tot timpul ridic sau cobor alica pana ii place domnului scobar.

Sus

MesajScris: Dum Dec 19, 2010 9:22 am 
Neconectat
pana
pana

Shhaggy17 scrie:
eu pescuiesc cu plumb grupat deasupra forfacului si alica de contact.alica are un rol important a ti merge montura taraita pe fundul apei.tot timpul ridic sau cobor alica pana ii place domnului scobar.

noua ne-ar trebui niste dimensiuni sa le confruntam cu ale noastre,poate aflam una mai interesanta,vezi ca nu tot timpul e bine sa se tarie alica de contact pe fundul apei :D se vede ca esti pescar de scobar de pe ape cu petris pe fund,dar daca ar fi mal, alica de contact
"ara'" fundul apei si lasa o dara de mal care creaza suspiciuni.In asfel de cazuri se folosesc forfacuri lungi(50cm) si alica de contact deasupra fundului(ai nevoie de sonda sa determini acest lucru)

Sus

MesajScris: Dum Dec 19, 2010 11:19 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Nu stiu ce suspiciuni ar crea acea dara de apa tulburie. :?: Aici in Banat este Nera, in jud. Caras. O apa limpede ca si cristalul (cand nu ploua :mrgreen: ) unde vezi carduri imense de scobar. Acesti scobari nu-i prinzi daca nu tulburi putin apa, adica te bagi in apa, in vaduri, tulburi apa cat de mult poti si te retragi in amonte. De acolo arunci si pescuiesti in locul unde ai tulburat apa. Astfel prinzi scobar, din pacate doar pana se limpezeste, dupa care repeti miscarea. A, se pescuieste mai ales la miez de paine, adica fulg. :wink:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2